V zajetí ledu a hvězd
Antonín Jakeš
Kolem střechy světa, Karibský poklad, Poutník oceány a Země bez konce jsou názvy cestopisů Antonína Jakeše, které měly mezi čtenáři příznivý ohlas. Kniha V zajetí ledu a hvězd se částečně podobá předchozím pracím. Autor tentokrát přibližuje Antarktidu a jejím prostřednictvím především život a vědeckou práci předního československého astronoma a polárníka doc. RNDr. Antonína Mrkose, CSc. Čtenáři budou jistě se zájmem sledovat plavbu lodi Kooperace s komplexní sovětskou antarktickou expedicí z Kaliningradu do Kapského města, zastávku na ostrově Mauritius i první setkání s královstvím věčného ledu. V další části se seznámí s životem a činností polárníků v antarktické stanici za polární noci a budou svědky tisícikilometrového pochodu mrazivou pustinou k jižnímu geomagnetickému pólu… 43-002-83... celý text
Přidat komentář
Štítky knihy
Antarktida české cestopisy polární expedice
Autorovy další knížky
2002 | Čínská kuchařka |
1989 | Daleko je Šanghaj |
1980 | Poutník oceány |
1977 | Kolem střechy světa |
1983 | V zajetí ledu a hvězd |
Se jménem Antonína Mrkose jsem se setkal už v knížce S. Bártla Tady končí svět, kde se o něm autor zmiňuje a zároveň se s ním na nejjižnějším kontinentu setkává. V knize V zajetí ledu a hvězd, která je jemu věnována, se o tomto našem astronomovi dozvídáme mnohem více. Zatímco ve výše jmenované Bartlově knize a Smullově Ledové knize se podíváme do Antarktidy prostřednictvím zážitků obou autorů pouze jen na několik dní, kdy tam přijíždějí jako novináři a vlastně tak nějak jako turisté, u této knihy je to jinak. Antonín Jakeš nám popisuje dvaceti měsíční zážitky Antonína Mrkose, od příprav k odjezdu, cestu, ubytování a práci vědce na stanici Mirnyj včetně přezimování a vůbec život v těchto neuvěřitelně těžkých a odloučených podmínkách. Vrcholem pak je jeho cesta v konvoji do stanice Vostok, kde rozhodně o dramatické situace nebyla nouze a které se nezúčastnil, jen jako pasažér, ale aktivně jako řidič a navigátor. Popisování klimatických podmínek panujících na této stanici je něco, co vás v parných dnech spolehlivě ochladí a v zimě donutí si určitě udělat hrnek čaje a při čtení ho pěkně horký usrkávat.
Samotný závěr knihy je pak věnován vědcovu působení v jižních Čechách na Kleti a jeho další práci.
Závěr: Původně jsem chtěl dát čtyři hvězdy. Autor přeci jen neopomíná čtenáře čas od času politicky osvítit a rovněž ta někdy až trochu komicky vyznívající fascinace sovětským člověkem ve smyslu: sovětský člověk = skvělý člověk, není to co by hvězdu přidávalo. Ale zase na druhou stranu proč ne. Zde navázaná a kritickými chvílemi prověřená přátelství, mají bezesporu svou nemalou hodnotu. V těchto podmínkách právě ty dobré lidské vlastnosti kolikrát rozhodují o přežití samotného polárníka, nebo jeho druhů a z které strany železné opony zrovna pomoc přichází, tak na to se tu nehraje. Potud zdůvodnění čtyř hvězd. Jenže já dávám nakonec pět a to za onu hlavní postavu, kterou autor zde popsal, za Antonína Mrkose.
Toť vše.