Achnaton
Andreas Schramek
V zemi sokolího boha série
< 2. díl >
Druhá část cyklu o panovnících 18. dynastie, vyprávěného starým faraonem Ajem, líčí dobu vlády nejznámějšího z nich, nenáviděného i milovaného faraona Achnatona, který se pro slávu boha Slunce rozhodl postavit město Achetaton. Po smrti nejstaršího Amenofisova syna Thutmose, se stal následníkem trůnu Amenofisův mladší syn stejného jména. Mezi otcem, který byl na vrcholu moci, a mladým následníkem brzy došlo k rozporům, které se stupňovaly, když byl syn korunován a podílel se na vládě. Spory se rozvíjely především kolem kultu nového boha, jehož mladý princ nastolil proti nesmlouvavému odporu kněží dosavadního uctívaného boha Atona. Poté, co převezme vládu nad Dolním i Horním Egyptem, nestojí mladému faraonovi kromě nenávisti kněží už nic v cestě při budování nového výstavního města na Nilu zasvěceného Atonovi, kam přestěhuje celý svůj dvůr a z něhož mění svými nařízeními dosavadní uznávané tradice v životě svých poddaných. Věrnému Ajovi svěřil faraon výchovu a bezpečí svého syna Tutanchamona a byl to právě Aje, kdo doprovodil mladého prince k úmrtnímu otcovu loži.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2005 , NoxiOriginální název:
Echnaton, 2003
více info...
Přidat komentář
Kniha je taková odpočinková četba ze starého Egypta, která popisuje období vlády Amenhotepa IV. - Achnatona, v očích starých egypťanů kacířského faraona, jeho spoluvládu s jeho otcem Amenhotepem III. a později s Nefertiti, nástup monoteismu a uctívání jediného boha Atona. Autor se vydává vlastní fantazií a popisuje život ve starém Egyptě ústy Ajeho - otce Nefertiti a velmi vysoce postaveného Egypťana, který měl vždy velice blízko k faraonovi a jeho rodině. Kniha je místy velice popisná a určité části jsou na můj vkus až moc romantické.
Tak tento díl jsem přečetla jedním dechem. Knížka vás doslova pohltí. Těm, kteří milují Egypt, vřele doporučuji.
Zajímavá kniha, dobře se čte, jen mi přijde místy příliš popisná. Už jsem četla i lepší romány ze starého Egypta. Přišla mi tak nějak málo staroegyptská (např. žádné balzamování, žádné palácové intriky apod.) I když byl Achnaton líčen v knize jako dobro samo, tak mi ta postava nebyla sympatická, protože zanedbával úřední povinnosti a podle mně vedl Egypt do záhuby. A kniha se nedrží nějak věrně dějin, podle kterých Nefertiti zemřela dřív než on.
Druhý díl trilogie opět nezklamal.Kniha se nádherně čte,úplně vás vtáhne do děje.Už se těším na třetí díl-Tutanchamon!
I druhý díl se mi líbil stejně jako první .
Achnaton , který se postavil tisícileté tradici uctívání mnoha různých bohů a bůžků projevil jistě velkou odvahu .Bylo to přelomové, stejně jako zobrazování skutečnosti třeba v sochařství .
Ano,byl svým způsobem fanatik a je na každém jak takový přístup hodnotí a v jeho době to nutně muselo vyvolat zděšení a odpor .
Druhý díl končí jeho smrtí , tak jsem zvědavá jak autor zachytí dobu vlády jeho jediného syna.
Velice čtivé, četla jsem jedním dechem, nádherně mě autor vtáhl do děje a krásného prostředí Nilu.