Vabank
Michael Kocáb
V létě roku 1989 založil skladatel Michael Kocáb spolu s novinářem Michalem Horáčkem iniciativu MOST, která si dala za cíl zprostředkovat jednání mezi komunistickou mocí a představiteli nezávislých opozičních sdružení. Co se zprvu mohlo zdát dílem jako troufalost a dílem jako politická naivita, se v listopadu téhož roku ukázalo býti především občanskou odvahou a prozíravostí, když k jednacímu stolu zasedl tehdejší předseda vlády Ladislav Adamec a zástupci studentů, Občanského fóra a Verejnosti proti násilí v čele s Václavem Havlem. Kocáb popisuje všechna zásadní jednání s komunistickými vládci, s generalitou československé i sovětské armády, se sovětskou stranou včetně zástupců KGB, která vedl či se jich účastnil za iniciativu MOST nebo Občanské fórum. Průběh sametové revoluce popisuje na pozadí připravované akce Zásah, kterou se armádní složky ve spolupráci s StB snažily zabránit demokratizačním změnám silou. Autobiografický text působí trochu jako politický thriller. Autor v něm popisuje, jak se situace měnila den po dni, hodinu po hodině a ukazuje, že politika je tvůrčí a často i improvizační činnost, v níž občas není od věci brát na sebe „drzou“ odpovědnost. V druhé části knihy pak vzpomíná na svoje působení ve Sněmovně lidu Federálního shromáždění ČSFR a na druhý olbřímí úkol, který si předsevzal – prohlášení ostudné okupační smlouvy o „dočasném pobytu“ za neplatnou od samého počátku, kdy až urychlený odsun sovětských vojsk z území bývalého Československa definitivně završil sametovou revoluci.... celý text
Přidat komentář
Michaela Kocába si matně pamatuji z doby, kdy dělal ministra. O jeho činech z let 1989 - 1991 jsem neměla ani tušení. Tímto u mě silně stoupl.
Vabank je kronika listopadové revoluce a deník odchodu sovětských vojsk. Vše je dáno do kontextu. Možná díky autorově uměleckému zázemí se celá téměř šest set stránková kniha čte tak lehce. Zasadila informace z dějepisu do živého kontextu.
Moc ráda bych si přečetla zábavné historky z poslancovánící, o kterých autor mluvil, že je má v plánu.
O Michaelu Kocábovi si můžeme myslet cokoliv a vesměs to bude pochopitelné, jeho podíl na událostech roku 1989 a následném odsunu sovětských vojsk mu ale nelze upřít. Jeho kniha nechce být nějakou učebnicí ani souhrnem událostí, je spíš deníkem a pohledem na zásadní etapu, která formovala naše dějiny. Už v předmluvě sám autor upozorňuje na to, že bude psát jen o tom, u čeho byl, což je jedině dobře, protože tím pádem se kniha stává místy strhující skládankou překotných událostí, v nichž není lehké se úplně orientovat. A i když si člověk myslí, že to, co se dělo v listopadu 1989, už zná, opak je pravdou, protože Kocáb nabídne tolik nových informací, až je to zarážející, navíc se ukazuje, že byl vizionář a dobře věděl, že všechno musí dokončit dřív, než se Sověti vzpamatují, naberou nové síly a opět projeví své imperiální zájmy, což se naštěstí povedlo. Kniha by měla být součástí povinné četby v rámci hodin dějepisu, protože je zpracovaná čtivě, srozumitelně a vysvětlí všechny klíčové pojmy a věci, které se tehdy děly. Vabank je vskutku zajímavá kniha, která má co nabídnout a patří k tomu nejlepšímu, co na téma listopad 1989 vzniklo. Vřele doporučuji! 90 %
Vzpomínky i nové informace....
" Po dlouhých letech se nám otevřela cesta ke svobodě..... Ke svobodě, která by měla respektovat jen jedno jediné omezení - a tím je hodnota ještě vyšší - morálka."
Pro mě osobně zatím nejlepší kniha, kterou jsem kdy na téma Sametové revoluce četl. Kocába jsem předtím znal jen velice povrchně, ale díky této knize v mých očích velice stoupl. Zajímavá osoba, zajímavá doba a rozhodně zajímavá kniha.
Pěkná výpověď o době, kdy to všechno začalo a jak byl další vývoj. Kocáb to líčí velmi srozumitelně a čtivě, zároveň předkládá zajímavá fakta k zamyšlení. Se zaujetím jsem si přečetl o době, kterou jsem tehdy jako třináctiletý moc nevnímal a vybavuji si jen to, jak jsme na podporu studentů nosili trikolory na oblečení i v sedmé třídě ZŠ. Díky za takovou knihu.
Vzpomínky Michaela Kocába zachycující dny revoluce a pozdější odsun Sovětských vojsk. K zamyšlení je více věcí ale mě především zamrazilo z vyjádření důstojníka KGB který varoval, že Sověti odejdou vojensky ale vrátí se jako obchodníci.
Kocáb zmiňuje, že považuje za chybu spojení se s ekonomy z Prognostického ústavu, kteří poté ovládly politiku.
Dále Kocáb rozvádí možné okolnosti, které měli vliv na události těch dní a vyvrací možné zapojení KGB a různé konspirační teorie.
Silná výpověď morálně pevného člověka, doporučuji k přečtení.
Okolo roku 2015 jsem udělal dobré rozhodnutí v jedné drobnosti. Rozhodl jsem se zúčastnit besedy právě s Kocábem a dalšími aktéry vybranými aktéry Sametové revoluce. Z besedy jsem poznal, že Kocáb má dar vypravěče. Velmi zajímavě popisoval události a zejména odsun okupační armády, což byl jeden z jeho hlavních úkolů po revoluci.
Díky tomuto daru a rozhodnutí Kocába tehdejší události nějak sepsat, vzniklo toto čtivě napsané vyprávění o překotném období zejména na konci roku 1989, ale k tomu dostanete navíc i hromadu čtivého textu o vyjednávání odsunu sovětských vojsk z československého území a některé zajímavé historky z jeho průběhu.
Kocáb nijak neskrývá, že většina knihy je vyprávění příběhu z jeho osobní perspektivy, těžko to tedy považovat za chybu. Jestli je něco chyba, tak čtenář, který se rozhodne získat informace o tom, jak proběhla Sametová revoluce pouze z této knihy. Proto toto dílo totiž nevzniklo. Je to "jen" podařené rozšíření akademických zdrojů o pohled z první osoby, který je pro zájemce o toto období vítaným doplňkem.
Celé se to čte velmi dobře, trošku mi vadil layout, kdy několik úrovní kapitol a spousty tabulek někdy zaváněly vzhledem učebnice, ale to je jen nepodstatný detail.
Poměrně povedená, autentická "zpověd"- ffakta, ač možná i subjektivní...kapitoly
o těch sovětských vojskách je to myslím spousta nových informací, které nejsou jinde tak řešené....
Tak tohle se četlo samo, vůbec jsem netušila ze se pan Kocáb tak angažoval , kniha je krasne zpracována vzpomínky i rozhled na tehdejší dobu + přímočaře přidané dokumenty . Smekám krásná knížka o poměrně smutné minulosti .
Výborné, čtivé zpracování významných událostí Sametové revoluce. Přiměřeně detailní popis hlavních hráčů a jejich motivaci, doložené vlastními vzpomínkami.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2019 | Vabank |
2009 | Když nebyl čas na hraní |
2016 | Heavy Metal Milovice |
2007 | Best of Michal Kocáb |
Velmi poutavě napsaná kniha o průběhu "převratu" v roce 1989 a 1990 od jednoho z nejpovolanějších - člena iniciativy MOST, která se už v září 1989 pokoušela zprostředkovat kontakt mezi disentem a tehdejším premiérem, a současně člena nejužšího vedení Občanského fóra a účastníka všech jednání s minulým vedením státu. Ve druhé části je potom neméně poutavě popsán odchod "dočasně" umístěné Sovětské armády na němž má autor rovněž lví podíl (bohužel stále ještě nedoceněný).
Kniha je psaná s odstupem třiceti let, což umožnilo její doplnění o informace od jiných účastníků i z "druhé strany" a současně i o informace, které byly těsně po "převratu" nedostupné (z různých archivů,...).
Za mne se, spolu s Horáčkovou knihou Jak pukaly ledy (psanou naopak těsně po popisovaných událostech), jedná o nejucelenější soubor informací o listopadu 1989 a následných měsících a následném odsunu Sovětské armády z naší republiky.