Vábení ostravské robky
Ludvík Kunc , Věra Koutecká
Kniha botaničky Věry Koutecké Vábení ostravské robky provází čtenáře regionem, v němž by asi hledal přírodní poklady málokdo – snad jen zasvěcený biolog je ochoten se brodit černými usazeninami v okolí odkališť, rozhrnovat neudržované houští v místech, kde vlastně nedávno stávala města, vesnice, ale i svérázné hornické kolonie – osídlení se na mnoha částech Karvinska propadlo doslova pod zem, která byla v nejhlubších prohlubních zaplavena vodou. Pokud tyto projevy poddolování nebyly zavezeny v rámci technicky řešených rekultivací, dokázala příroda za pár let po jejich vzniku učinit doslova ráj pro mnohé rostliny i živočichy, často velmi vzácné a pod dýmajícími komíny nehledané – velkým překvapením pro mnoho čtenářů jistě bude mnohočetný seznam chráněných nebo ohrožených druhů v předposlední kapitole knížky. A aby čtenář nemusel příliš napínat představivost, je téměř každá stránka textu provázena realisticko-poetickými ilustracemi zkušeného krajináře a milovníka všeho živého, ale šelem, zvl. kočkovitých především, dlouholetého pracovníka ostravské ZOO Ludvíka Kunce. Tak tedy – vzhůru či dolů k haldám, odkalištím, ale i netušeně divokým řekám, prastarým stromům – vládce zdejšího ptactva orel mořský již pátrá po kořisti…... celý text
Přidat komentář
Příjemná literární procházka místy pro mne více či méně důvěrnými, některé z nich osobně navštívené.
Ilustrace, ač nejsem znalec výtvarného umění,se mi, normálně lidsky řečeno, strašně moc líbí.
Nedočteno!!!
Neuvěřitelně mě iritoval autorčin patetický sloh, kterým líčí krajinu Ostravska. Ne že by neměla své kouzlo a poezii, ale spíše než o poezii oslavnou, jde o poezii věčného rváče. Ostravská příroda jako matka Kuráž přes všechny šrámy, které utržila od člověka, znovu a znovu povstává a dokazuje svou nezničitelnost.
Ke čtení této knihy jsem se nechal zlákat hodnocením mého oblíbeného čtenáře a také tématem. A nelituji.
Kniha zaznamenává proměny krajiny v okolí Ostravy v průběhu několika let v souvislosti s rekultivací a nápravou škod po těžební činnosti.
Příroda si vždy postupně bere zpět to území, které jí vyrval nebo narušil člověk. Autorka popisuje na mnohých příkladech k jakým změnám dochází ve skladbě živočichů i rostlin.
Pro mě zajímavé téma, desítky let žiju v tomto regionu.
Text je doplněn mnoha nádhernými kresbami zvířat i krajiny, které věrně zachycují popisované skutečnosti.