Valdštejnové a Třebíč 1613-1945. Historie starobylého českého rodu na třebíčském panství
Jana Bečková
V popředí knihy Valdštejnové a Třebíč 1613 – 1945 s podtitulem Historie starobylého českého rodu na třebíčském panství stojí osudy představitelů mnoha generací rodu, kteří měli v průběhu více než tří set let přímý či nepřímý vztah k městu a panství. Historie „valdštejnské éry“ na třebíčském panství počíná dědictvím Kateřiny z Valdštejna po smrti jejího manžela a předchozího majitele panství Smila Osovského z Doubravice a končí v roce 1945, kdy Valdštejnové zámky a většinu majetku ztratili na základě tzv. Benešových dekretů. Kniha tak volně navazuje na předchozí práci Erby na třebíčském zámku (Muzeum Vyosičny Třebíč 2004). Obě dovolují provázet návštěvníka objektem a sbírkami, aniž by bylo nutno prezentované celky měnit při každé aktualizaci expozic. Anotace převzata z webu kraje Vysočina... celý text
Přidat komentář
Kniha nevelká rozsahem ale velmi zajímavá svým obsahem. Dozvěděl jsem se velké množství informací o historii svého rodného města, což nemůže být na škodu a všem kteří mají k Třebíči nějaký vztah ji vřele doporučuji k přečtení. Už jen to, že člověk denně prochází ulicemi pojmenovanými po dávných význačných třebíčských rodácích a tato kniha mu některé z nich přibližuje, je myslím docela cenné.
Štítky knihy
19. století 17. století 18. století 20. století Třebíč Valdštejnové
Autorovy další knížky
2008 | Valdštejnové a Třebíč 1613-1945. Historie starobylého českého rodu na třebíčském panství |
2003 | Historie a současnost podnikání na Třebíčsku |
Užitečná kniha, věnovaná šlechtickému rodu Valdštejnů, který je spjat s Třebíčí přes 300 let. Nedostatkem je neúplné uvádění letopočtů narození a úmrtí v textu a nevyváženost ve smyslu podstatných informací, zejména (dosud jen nepatrně zpracované) nejnovější historie ze 20. století, které jsou marginalizovány jen do poznámkového aparátu. Krom toho neobvyklý formát knihy je nepříjemný a velmi nepraktický.