Váleční psi
Michael G. Lemish
Historie oddanosti a hrdinství. Fascinující, ale zároveň hořký příběh o amerických neopěvovaných zvířecích hrdinech. Kniha je dojemným projevem úcty padesáti tisícům psích vojáků, kteří sloužili vlasti a často za to zaplatili vlastními životy. Je doplněna množstvím vzácných a pozoruhodných fotografií.... celý text
Válečné Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: 2005 , Naše vojskoOriginální název:
War dogs
více info...
Přidat komentář
Jsem pejskar, takze me dostala uz jen ta obalka. Jak jsem predpokladala, obsah je chvilemi smutny. Ale presto je to krasna knizka se spoustou zajimavosti o psech doplnena fotografiemi. Urcite doporucuji.
Kdo miluje psy jako já,určitě ho kniha dojme.Stále se k ní vracím.Plno informací z historie těchto psích bojovníků.
Veľmi zaujímavá kniha pre všetkých, ktorým nie je psí život ľahostajný a ktorí majú radi niečo z histórie či už psov alebo ľudí. Obsahuje veľa dojímavých, pekných aj smutných, niektoré, bohužiaľ, pravdivých príbehov. Všetko je podložené dokumentami a s fascinujúcimi fotkami. Vrele doporučujem!
Psi mě provází celý život takže kniha mě zaujala, ale jde o velmi smutné čtení, válka je lidská záležitost a psi se nevinně válek po boku člověka zúčastňovali od starověku. V úvodu knihy je malý náhled do dějin , za první bojové psi se považuje plemeno mastifů z Tibetu, které používali Peršané, Římané, Řekové jako útočnou zbraň, často psi vyhrávali starověké bitvy , ale nikdy válku. Masové nasazení psů přinesla až první světová válka kde třeba na německé straně sloužilo 30 tisíc psů jako strážní, sanitáři ( vyhledávali raněné), kurýři, tažní psy (převáželi munici) v neposlední řadě jako maskoti jednotek. USA použilo v 1. světové válce jen pár stovek psů jako tažná zvířata (malamuti). Zbytek knihy je o nasazení psů v americké armádě v období 2. světové války, válka v Koreji a Vietnamu. Smutný osud psů je z vietnamské války, většina zde zemřela na tropické choroby, uštknutí hady, zabita nepřítelem a USA rozhodla, že většina psů z vietnamské války bude utracena, trpěli tropickými chorobami. Zajímavá je zmínka o rakovině varlat u psů, podobně jako u amerických vojáků díky používání deofoliantu agent Orange, který USA ve vietnamské válce používala. Velmi poutavé čtení ale zároveň velmi smutné.