Válka jako peklo
Erhard Rauss , Waldemar Erfurth , Hans von Greiffenberg
„...tam nahoře v tundře před Murmanském to vypadá jako krátce po stvoření světa. Ani jeden strom či keř, žádné lidské sídlo. Žádná cesta nebo stezka. Jen skály a suť. Mezitím nesčetné divoké potoky, jezera a prudké řeky s peřejemi a vodopády. V létě močál, v zimě led, sníh a 40 až 50 stupňů pod nulou. Během osmi měsíců trvající polární noci dují ledové vichřice. Těch sto kilometrů široký pás tundry, která se rozprostírá kolem Murmanska jako ochranný pancíř, je nehostinná pustina. V této tundře se ještě nikdy nevedla válka, poněvadž kamenná poušť bez cest je pro vojenské jednotky prakticky neprostupná.... celý text
Literatura naučná Historie Vojenství
Vydáno: 2012 , Naše vojskoOriginální název:
Fighting in Hell
více info...
Přidat komentář
Táto kniha poskytuje skutočne mnoho informácií o nemeckom tažení v Sovietskom zväze.
Nemeckí generáli po vojne opísali s úžasnou presnostou všetko, čo malo vplyv na ich vojenské aktivity. Svoje skúsenosti popisujú naozaj detailne a objektívne. Cením si, že nepriatelské vojská rešpektujú a objektívne hodnotia.
Kniha je tak detailná, že doporučuje určité oblečenie, dokonca spodné oblečenie vojakov.
Doporučujem každému, kto sa zaujíma o východný front a pomery v rokoch 2. svetovej vojny.
Nejzajímavější na knize je, jak věcný a střízlivý pohled jednotliví generálové nabízejí. I když se občas nevyhnou tomu, aby německého vojáka pochválili, zpravidla jde o objektivní popis. U některých postřehů člověka až zamrazí, jak vizionářsky viděli budoucnost.
V závěru už docházelo k tomu, že se nějaká témata opakovala, ale i tak, výborné.
Zajímavé fakta a pohledu německých generálů. To, že tyto texty dávali dohromady amici svědčí pravděpodobně o tom, že se chytali na válku se SSSR a zkušenosti německých generálů se prostě hodily.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) Třetí říše (Nacistické Německo), 1933-1945 východní fronta (2. světová válka)
Velmi dobrá kniha a perfektní postřehy generálů, kteří se zúčastnili východního tažení, v roce 1941 nemělo Německo prakticky žádné vědomosti a studie týkající se vlivu zimy na mužstvo, zvířata, zbraně a vozidla, německý štáb inklinoval k omezení svých studii na střední Evropu.Další překvapení byl ruský voják pohrdající smrtí, snáší lhostejně zimu i horko, hlad a žízeň , vlhkost i prach, nemoce i obtižný hmyz. Průměrný ruský voják není komunistou ani politickým horlivcem, zřídka bojuje za politické ideály ale vždy za svoji vlast.