Válka na Jadranu 1914 - 1918
Milan Jelínek
Kniha je zatím nejpodrobnějším tuzemským vylíčením událostí na Jadranu za Velké války. Autor si v knize důsledně všímá velmi zajímavých, přesto však bohužel už zapomínaných kapitol historiografie námořního vojenství, jež jsou většinou přinejmenším stejně zajímavé jako ty pozdější.
Přidat komentář
Obvykle píšu recenzi až po dočtení knihy, ale tady mi dal autor již důvod napsat po přečtení prvních 5 stran! Na úvod je kapitola s názvem: „Než začnete číst“ a v ní se dozvíte, že jde o 3. VERZI této práce (ano, VERZE, tak to autor nazval). A v následující straně v „první kapitole“ začnete nesmyslně koulet panenkami, jak autor žongluje s měsíci. Že po atentátu na následníka trůnu 28.6.1914 trvalo DVA MĚSÍCE než se Evropa dostala do války? Já bych řekl, že jen jeden. Dále podle autora vydal císař celkovou mobilizaci říšského válečného loďstva 26.SRPNA. Tedy měsíc poté, co vydal všeobecnou mobilizaci (ta se podle mne vztahuje i na námořnictvo), a kdy byl zároveň již měsíc ve válce s Francií a jeho silným loďstvem? To jako vážně? A podezřelých datumů je na těch prvních stránkách více.
Literatura faktu by si ty fakta měla ověřovat, a ve více zdrojích, ale i kontrolovat to co píšu. Obzvláště když je to třetí VERZE a jak sami řekli, dostali plno připomínek předchozím.
....
Dodatek: po přečtení zhruba poloviny knihy, tak musím konstatovat, že kvalita se nezměnila. Cituji: "Celkové ztráty mezi britskými námořníky činí deset MRTVÝCH a osm ZABITÝCH."
Z knihy je jasně vidět autorův obrovský zájem o zmiňovanou látku. Avšak jeho, zájem či lépe řečeno nadšení tak působí na tuto publikaci trochu negativně. Kromě jeho nezakrývaných sympatií pro rakouské námořnictvo je to i nadměrné používání všelijakých zdrobnělin a citově zabarvených pseudotermínů. Za všechny zde cituji (s.60): "Rakouské všetečné lehké křižníčky ani čiperné torpédoborce se zatím neobjevují, alespoň ne v okolí ponorky, v dálce plují jen kabotážní parníčky..." Jinak se kniha celkem dobře čte i když množství překlepů (jež měla odhalit korektura) to trochu narušuje. Ty čtyři hvězdičky jsou s odřenýma ušima.
Autorovy další knížky
2010 | Největší železniční neštěstí v ČR Stéblová 1960 |
1993 | Bílá žízeň |
1996 | Tragédie u Stéblové |
1990 | Poselství z Deneboly |
2014 | Válečné lodě Rakouska-Uherska 1880-1918 |
Jako amatérský autor knihy o první světové válce samozřejmě zhltnu všechno co se, byť jen opře o tento konflikt. Všeobecně se má za to, že RU flotila toho na Jadranu moc nepředvedla, ale když čtete co se dělo den po dni, máte pocit, že tam naopak bylo velice rušno. Líbí se mi autorův styl. V Pule jsem si na paddleboardu připadal s knihou jako námořník ve válce.