Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka
Jan Štěpánek
Komiks Válka s Mloky je působivým převedením legendárního Čapkova díla do populární obrázkové podoby. Štěpánkovo zpracování se stalo mimořádně oblíbeným a objevilo se nejprve v časopisu Kometa, později ještě ve zkrácené a upravené podobě v ABC. Vydala Zoologická zahrada hl. m. Prahy u příležitosti otevření Velemlokária.
Přidat komentář
Jednohubka na hodinku.
Autor dokáže nejen zaujmout svými komiksy, ale čtenář pochopí, co tím chce říct.
Kapitán se od domorodců dozví o existenci " tapa boys" - mloků, kteří kromě rituálního tance dokážou stavět hráze, jsou se schopni naučit zacházet s nožem, lovit a zabíjet.
Později je kpt. Van Toch využije v lovu perel a válce proti žralokům. Než to ale stihne udělat, zemře.
Místo slíbeného volného chovu jsou miliony mloků transportováni lodi po celém světě, zabijeni obušky nebo nelegálně prodáváni. Vzbouří se a jednoho dne vypukne válka mezi mloky a lidmi...
Zajímavostí je, že roman vyšel r. 1935 a skrytě poukazuje na boj s nacisty.
Další Štěpánkův komiks k poctě Karla Čapka nesměl chybět ve sbírce :-) Jedno z mých nejoblíbenějších děl velikána české literatury bylo důstojně a velmi zdařile zpracováno. Vizionář Čapek, který tuto knihu psal již v roce 1935, tímto dílem varoval před vzrůstající vlnou fašismu v Německu, před přílišnou tolerancí k takovému režimu a před ústupky z nátlaku vyplývajícími. Upozorněním na pošetilost uzavírání dohod s bezohlednými vládami a vůdci, které stejně skončí známým "podejte mu prst a sežere vám ruku", v podstatě předpověděl tragickou Mnichovskou dohodu z roku 1938 a druhou světovou válku.
Mé vydání je z roku 18 od známého ilustrátora Štěpánka. Fakt, že Čapkovi vize predbihaly dobu není novum. Jediné mínus je osekaný děj v tenké vazbě.
O tom, že Karel Čapek byl geniální, není pochyb. Jeho díla mají sílu i dnes. Stejně nadčasová se zdá být i Štěpánkova adaptace Války s mloky. Na první pohled vás zaujme parádní kresba. Při čtení však zjistíte, že román prošel radikální redukční dietou a zbyly z něj jen hesla a ikonické momenty. Pro nějaké pečlivější srovnání si budu muset znovu přečíst originál. Navzdory oné zkratkovitosti to hodnotím převážně kladně. I přes své stáří není komiksová Válka s mloky příliš ukecaná a těch 44 stran uteče hrozně rychle.
Komiksové zpracování známého románu jsem četl už dva roky nazpět, ale tenkrát se jednalo o zkrácenou (co do obsahu poloviční) verzi, která mě příliš neoslovila. Ovšem toto nezkrácené vydání se mi líbilo mnohem víc, příběh celkově lépe navazuje a i když je pár částí, které jsou zbytečně zkratkovité, je to zřejmě potřeba přisoudit formátu, ve kterém komiks původně vycházel, čili v časopise na pokračování. Kdyby byl příběh adaptován už od začátku jako komiksová kniha, věřím, že by obsah mohl nabobtnat klidně dvojnásobně a být skutečně ucelený. I tak se jedná o povedenou adaptaci, kterou mohu doporučit.
komu uniklo toto unikátní zpracování na motivy klasického románu, nechť to napraví. Jedná se o 48 stran skvělého příběhu s originální komiksovou kresbou, která je dokonalá. Autor vydal více děl a já toto ulovila v dětské knihovně. Jsem nadšená, že se ke mě tato kniha dostala a hned jak se otevře knihovna se vrhnu i na jeho další díla. Za přečtení rozhodně stojí. :)
Válku s mloky jsem četl naposledy v maturitním ročníku, od té doby ne. No, je to pár let... Ale pamatuju si ji víceméně tak, jak mi ji tady představil Jan Štěpánek. Nemůžu samozřejmě přesně porovnat, co je Čapkovo a co Štěpánkovo, co si autor přimyslel a co vypustil, nicméně jde o celkové vyznění, o myšlenku, a ta zůstala zachována. Válka s mloky pro mě byla v tomto ohledu vždycky velmi podobné dílo jako Orwellova Farma zvířat - nadčasová metafora, která bude nejspíš platit pořád. A je to tak.
S tímto komiksem jsem setkala jako malá v Kometě po bratrovi...utkvěl mi v hlavě, jak jsem ho jako dítě četla pořad dokola - a protože jsme doma měli jen první dvě části, vždycky jsem si přála přečíst si ho celý. Takže toto vydání mě vážně moc potěšilo. Příběh i kresby jsou nezapomenutelné.
Krásné zpracování známého díla Karla Čapka. Doporučuji se na toto dílo podívat z nové perspektivy Jana Štěpánka! Velmi nadčasový utopický příběh, jehož děj se bohužel vyplnil do posledniho puntíku.
Komiks s pohnutou minulosťou. Pôvodne chcel Jan Štěpánek svoj obľúbený Čapkov román previesť do komiksovej podoby ešte v 60. rokoch, ale potom prišli sovietski bratia a šance mu zmarili. Štěpánek svoj vysnený projekt oživil až koncom 80. rokov, kedy začala komiksová Válka s mloky vychádzať na pokračovanie v kultovom časopise Kometa. Nakoniec bol komiks súhrnne vydaný v špeciále Magazín Komety. V nasledujúcich rokoch vyšiel ešte dva razy, ale zakaždým výrazne krátený. V podobe, v akej ho poznáme z Komet, vyšiel v roku 2018 v Albatrose ako samostatná kniha a je to skvelá vec pre každého, komu sa Štěpánkov vizuálny štýl páči. Mne áno, ale príbeh mi vždy pripadal slabší (už v knihe, fakt). Kedysi som ju čítal v rámci povinného čítania a odvtedy ma nebaví. S ohľadom na desivé historické udalosti z prvej polovice 20. storočia, ktoré Čapek predvídal, je dej mrazivý, ale mňa až tak neoslovil. Možnože mu na môj vkus príliš chýbala hlavná postava, o ktorú by som sa mohol oprieť. Napriek tomu tento komiks hodnotím pozitívne, ako vravím nakreslené je to prekrásne a hodí sa k tomu samostatný knižný formát a nie „iba“ vydávanie na pokračovanie v časopise. Možno by bodli nejaké bonusy, v dnešnej dobe by malo ísť už o samozrejmosť, tak ale čo už, nevadí, možno nabudúce.
No paráda, tenhle zásadní "kometovský" komiks mít v jedné publikaci, tomu nešlo žádným způsobem odolat, i když mě poštovné ze ZOO stálo skoro tolik, co samotný komiks. Sice na lesklém papíru v trochu větším formátu to bylo lepší, ale nešť. Čapkovo dílo je nadčasové! Teď jsem si zase přečetl Továrnu na absolutno a byl jsem opět totálně unesen, jak vizionářsky a lidsky, a tím myslím skutečně nerozdílně lidsky, psal. Jak trefně ukázal např. na fungování médií a jak je posedlost jen tou svoji "vlastní pravdou" zkázonosná a jak rychle se mění ve fanatismus, jež s Voltairovskou tolerancí a nadhledem a svým typickým vtipem a moudrostí odhaluje. Válku s mloky mám od Čapka ale stejně nejradši a pravděpodobně za to může i tento komiks, který jsem jako děcko v prvních Kometách hltal tam i zpátky nastokrát. Kniha není moc bichlodiní a komiks je celkem věrnou a přesnou adaptací a tak to mám rád, kresba je prostě perfektní, mám ji přímo pod kůží a některé panely i celé stránky si vybavuju nazpaměť.
No a upřímně a strašně moc by mě zajímalo jak by na některé Čapkovy "levičácké" názory reagovala naše současná média – například kdyby do dnešních Lidových novin napsal, že věří v konec kapitalismu. Nenásledovala by podobná lavina pobouření jako při návštěvě Noama Chomského? Do kterého se dovolil opřít chabými a překroucenými tezemi i takový ubohý lidský odpad jakým je např. Vondra? Šila by do Čapka celá ta naše mediální žumpa stejně divoce a uboze, Masaryk neMasaryk? Škoda, že odpověď zůstane jen v hypotetické rovině.
Výtečný komix. Skvělý příběh zpracovaný do formy přijatelné i mladším čtenářům. Já ho četl ve čtrnácti letech.
Štítky knihy
antiutopie, dystopie, kakotopie komiksy mloci české komiksy
Autorovy další knížky
1989 | Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka |
1989 | Magazín Komety I. |
2017 | Velká kniha komiksů Jana Štěpánka |
2022 | Bílá nemoc (komiks) |
2021 | Pes baskervillský (komiks) |
Mé první setkání s Válkou s mloky proběhlo tímhle způsobem. A díky za něj, mě tento komiks ukázal cestu nejen ke klasické verzi románu, ale i dalším Čapkovým dílům. Pro ty, kdo neradi čtou pak jde o zábavnou formu, jak se seznámit s jedním ze stěžejních děl světového významu. Vřele doporučuji.