Války rudého muže
Miloslav Stingl
Kniha je poutavým vyprávěním předního českého cestovatele a spisovatele Miloslava Stingla o válkách indiánů Severní, Střední a Jižní Ameriky, které vedli proti bílým dobyvatelům. Setkáme se nejen s příběhy nejznámějších indiánských náčelníků, jako byli Sedící býk a Geronimo (který posloužil Karlu Mayovi jako předobraz Vinnetoua), a nejznámějších bitev, jako byla ta u Little Big Hornu, ale autor věnuje pozornost také méně známým válečným tažením jihoamerických indiánů. Kniha je strhujícím čtením o vyčerpávajících válkách, zradě, smrti i lásce, ale zejména o odvaze původních obyvatel Ameriky, kteří se často vrhali do předem prohraných a nevyrovnaných bitev, aby si zachovali svou hrdost a svobodu.... celý text
Přidat komentář
Vlastností většiny lidí je, že se staví na stranu slabších proti silnějšímu, utlačovaných, na stranu bojovníků za svobodu. Faktem je, že indiánské kmeny žily v Americe a své problémy si řešily mezi sebou. V okamžiku, kdy začali osídlovat Ameriku běloši se situace změnila a pan Stingl to ve své knize popisuje. I když se někomu zdá , že není objektivní, faktem je, že běloši v touze po získání moci, bohatství , území, původní obyvatelstvo vyvražďovali a svým životním stylem navždy změnili tenhle podivuhodný kontinent Indiánů.
Díky této knize jsem získala nejen hodně informací o jednotlivých kmenech, jejich bojích , statečnosti, ale také o zradách a jelikož Indiáni neměli rovnocenné zbraně, jejich osud byl časem zpečetěn.
Knihu doporučuji k přečtení, dává přehled o životě Indiánů a také o tom, jaký stav Indiánů byl v polovině 20 století. To znamená, kde kmeny sídlily, do jaké jazykové skupiny patří a počet příslušníků daného kmene.
Som veľmi rád, že som (úplnou náhodou) túto krásnu knižku našiel (dlho som ju chcel) a veľmi sa mi ľúbila.
Stingl sa vôbec netají komu fandí, ale tak právom. Obetiam najväčšej genocídy všetkých dôb.
Kapitoly o Severnej Amerike ma až tak nezaujali, lebo ich každý pozná, ale o to radšej som si čítal o Kariboch, Tupac Amaruovi a najlepší zo všetkých boli aj autorovi obľúbení Mapučovia - Araukáni.
Indiánsky národ ktorý si nijdy nepodmanil Inka ani Španiel :).
Stingl at his best. Vedle Wounded Knee druhá zásadní kniha o střetu severoamerických indiánů s bílou civilizací. Nevychází z toho nejlépe. Ta civilizace.
Okima - Ten, který vede, mě vždy dokáže zaujmout svým vypravěčstvím a zaujetím pro indiány a jejich neblahém osudu. Dokázal z jejich středu vytáhnout vůdčí a významné postavy a napsat o nich velice poutavé čtení.
Je to velice dobře napsané.Jednotlivé příběhy bojů indiánů s bledými tvářemi mě dokázalo dost zaujmout i hlavně proto,že jsem řadu z nich vůbec neznal.Takže celkově hodnotím knihu na plný počet hvězd.
Dočtení této knihy mě stálo hodně sil. Je to velmi popisné, obsáhlé, nacpané suchými informacemi a určitě si své čtenáře najde. Na mě to bylo moc. Ovšem připouštím, že některé příběhy berou za srdce.
V dokumentárním stylu jsou poněkud tendenčně (nechci říct - třídně) vykládány dějiny Amerik a dobývání nových území Evropany.
Podle odborníků na tématiku obsahuje Stinglova publikace velké množství omylů. Osobně můžu tvrdit, že Stingl (jednoznačně stranící indiánům, což mi nevadí) popisuje mnoho bojů indiánů bombastickým stylem. Ano, v případě bojů Araukánů, "zlatníků", Tarahumarů, Seminolů, Lakotů či Apačů šlo o heroické boje, které daly bílým dobyvatelům zabrat. V řadě jiných válek byli indiáni snadno poraženi - bohužel, často hrály velkou roli epidemie různých nemocí, na něž neměli indiáni žádné protilátky. Skutečně vyspělé indiánské civilizace vzdorovaly velmi málo: centrální moc šla snadněji porazit než prérijní indiáni, v případě Inků (lépe řečeno Kečuů) navíc probíhala občanská válka, jež Španělům velmi usnadnila dobývání. Apropos: Stingl uvádí jméno náčelníka Sauků ve tvaru Černý Sokol (Black Hawk), ačkoliv se jinak uvádí ve tvaru Černý Jestřáb.
dočteno...útlá knížka nabitá historickými událostmi a i nějaké to osobno a vlastní příběhy si v ní našly místo...Miroslav Stingl nás provede Severní i Jižní Amerikou a ukáže nám marný boj indiánů za nezávislost a svobodu a jeho kruté následky.
Jelikož knížka je opravdu nabitá, měla jsem problém si tolik informací zapamatovat...klobouk dolů před jeho prací. Ale mám ji v knihovnčce a tak vím, kde případně v budoucnu hledat. Jelikož jsem znala více severoamerické indiány (třeba Bitva u Woudened Knee je notoricky známá), byla jsem překvapena, kolik se toho dělo třeba ve Střední, Jižní Americe a i na ostrovech....doporučuji.
Hrdinný a marný boj několika generací mužů, kteří sledovali jak se jejich svět mění v popel. Občas krajně bolestivé čtení.
Prostě pan Stingl, není co dodat, přes množství informací se čte velice dobře, je to ovšem smutné čtení.
Doporučuji tohle knihu přečíst. Dává velice zajímavé informace o skutečných bojích Indiánů s bělochy. A to nejen z USA, ale i z oblasti Latinské Ameriky.
Autorovy další knížky
2006 | Sex v pěti dílech světa |
1966 | Indiáni bez tomahavků |
1986 | Války rudého muže |
1981 | Očarovaná Havaj |
2011 | Ostrovy krásy, lásky a lidojedů |
No neviem, či spoločenstvo amerických indiánov má nejakú vedomosť o práci pán Stingla, ale ak nie, mali by si ju doplniť do svojho povedomia.
Výborná práca!
Fakty o rôznych indiánskych spoločenstvách naprieč celou Amerikou (Severnou, Južnou, Karibskou). Všetko spracované do pútavých príbehov.
Veľmi hodnotná kniha pre ľudí, ktorých táto tematika zaujíma.