Vám už z toho jebe, desátníku!
Karel A. Ewald
Co kdyby v komunistickém Československu vyrostla heavymetalová scéna podobná té na Západě? A co by se přihodilo partě divokých mániček z Dejvic, kteří si dali název HELLRÄZOR?
Přidat komentář
„Nic nechápete!
Skladba je buď dobrá
nebo špatná,
a je úplně jedno,
vo jakej žánr se jedná“.
„Omnia tempus habent – všechno má svůj čas“
Když jsem knihu dostal, polila mě vlna zklamání. Na to, že se jedná o limitovanou edici o počtu 666 kusů, je to tedy slabota. Kniha vyšla v měkkém přebalu. Čekal jsem alespoň tvrdé desky a možná i ocelové okraje, aby to mělo Heavy Metalový efekt. Klidně bych si i připlatil, aby limitovaná edice vypadala metalověji. Navíc o spisovateli, který si říká Karel A. Ewald jsem nikde nic nezjistil a ani v knize samotné nejsou žádné údaje, Jediné, co se z knihy a úvodu v ní dovíte, je to, že knihu napsal někdy kolen roku 1985.
Malá ochutnávka:
...ještě zbejvá nahrát „To Mega Therion“ od Celtic Frost. Tu fošnu v Praze zatím nikdo nemá, vyšla ani ne před tejdnem, na burze za ní bude dobrej vejvar nebo aspoň čejnž, pomyslel si, když lokal zbytek piva. Vstal, vyměnil desky na gramci a kazetu v tape-decku.... Spokojeně zalehl a oddal se poslechu temného tria ze Švýcar. Sem tam se spokojeně napil a se zálibou si prohlížel metalové plakáty na stěnách pokoje.....
Obsahově je to tam, kde jsem žil i já. Tak že vlastně takový historický návrat do doby, kdy tu pendlovali příslušníci VB, občanský průkaz se nosil v pravé horní kapse (leváci) u džísky, aby byl rychle přístupný, každý si říkal soudruh nebo soudružka a vojna byla povinná. Je fakt, že vize úspěšné metalové grupy na Československé poměry bylo v té době celkem reálné, ale tehdejší komunistická strana proti tomu měla prostě pádné důvody. Inu ideologii známe i dnes, a to už je komunismus pohřbený.
Citát: Když poslouchám já, ať poslouchají i sousedé. A basta!
Vytvořil jsem si playlist, aby čtení bylo podpořeno nějakým tím zvukovým efektem. A díky izolaci mé knihovny to snad ani moji sousedi neslyšeli. Při čtení této knihy jsem například poslouchal: Molly Hatchet, Celtic Frost, Twisted Sister, Ramones, Venom, Exciter, Motörhead, Iron Maiden, AC/DC a další. Neposlouchal jsem je v tomto pořadí, ale dal jsem „přehrávat náhodně“. Což tenkrát na megnetofonových kazetách nešlo. Inu, už žiju v jiné době. Byl to rozhodně dobrý příběh a každý metalák jen musí úpět a trhat si vlasy, „tušit“ jak by to tenkrát dopadlo, kdyby každýmu nejeblo.
Citát: Malý jen ten, kdo malé cíle má.
Před četbou této knihy si udělejte atmosféru, pusťe si k tomu kulisu ať už to jsou Manowar, Iron Maiden či Slayer a začtěte se do příběhu z osmdesátých let, kdy příznivci metalu chodili po burzách a sháněli kvalitní zahraniční kapely, neboť v Československu se žádná taková nevyskytovala. Ovšem z ničeho nic se na scéně objeví skupina Hellrazor, která začíná v místních kulturácích, ale jejich sláva začne stoupat až na koncertní turné po celém Československu, Polsku i Maďarsku. Když se dostanou na festivaly v Belgii a Německu je o úspěch postaráno. Ovšem ne vše jde přesně podle plánu a místní veksláci se na jejich slávě chtějí přiživit. Výborná kniha nejen pro fanoušky tvrdého metalu.