Vánoce v české kultuře
Václav Frolec , Ladislav Dvorský , Jiří David , Jitka Snížková
V.Frolec ve studii Vánoce v tradici českého lidu podává přehled lidových zvyků od počátku adventu až do svátku Zjevení Páně (6.ledna). J.Snížková v České vánoční hudbě rozprostřela před čtenářem neobyčejnou šíři českých vánočních zpěvů, koled, pastorel a mší, jak je vysledovala v pramenech již od vlády Lucemburků. Vánoční motivy v českém výtvarném umění J.Davida zachytily vývoj zpodobení těchto motivů v českém malířství a sochařství od doby románské. J.Červenka v Motivu Vánoc v české literatuře podává antologii typických textů s vánoční tématikou počínaje národním obrozením. Z eseje L.Dvorského Vánoce na konci 20.století vyčteme, do jaké míry nahradil na konci socialistické éry konzumní životní styl duchovní obsah, mající základ v křesťanské tradici.... celý text
Přidat komentář
Vydáno v roce 1988, další důkaz, že už tály ledy. V komentáři jsou zmíněny eseje - čekejte spíše odbornou publikaci - kompilaci více autorů. Mnozí jdou značně do hloubky a z tohoto pohledu se přikláním k @witiko, že jde o publikaci plnou nových či nově na jedno místě uspořádaných věcí.
Pro mne nejcennější a velmi podrobná je kapitola hudební od J. Snížkové. Ač jsou jí vyčítány chybějící roráty, seznam obsahuje mnoho neobjevených či pozapomenutých hudebních děl.
Na rozdíl od autorky předchozího komentáře jsem v knize našel celou řadu vyloženě objevných a nových souvislostí, které jsem vůbec netušil. Vlastně až obdivuji, jak vrstevnatou a do širokého kulturně-historického kontextu (neomezeného tehdejší ideologií) zasazenou knihu dokázali autoři na sklonku minulého režimu napsat a sestavit. Kniha je stále aktuální a nijak nezestárla. V kapitole o hudbě mi však citelně chybí kapitola o rorátech, které jsou pro českou hudební kulturu velice specifické. Nechápu, jak si jich mohla autorka kapitoly nevšimnout.
Možné je mé zklamání způsobené očekáváním něčeho jiného, něčeho objevného, velkého, více aktuálního.
Přijde mi škoda, že někdo vydá odbornou knihu o Vánocích a nejzajímavější je Erbenův Štědrý večer. A ještě zajímavější je otázka, jak Štědrý večer od Erbena souvisí s Vánocemi v české kultuře, kromě zcela doslovného výkladu jednotlivých slov.
:-(
Velice zajímavé a podnětné eseje o fenoménu Vánoc a jejich odrazu v českém umění a kultuře.
Autoři knihy
česká, 1934 - 1992 Ladislav Dvorský
česká, 1931 - 1995 Jiří David
česká, 1956 Jitka Snížková
česká
Neměla jsem tak široký vhled do tématu, byla to moje první odborná publikace na toto téma, proto nemohu komentovat případné chyby či nedostatky. Kniha se mi zdála přínosná, velmi mě fascinovalo hlavně to, jak je i dnes aktuální. Kapitola Vánoce dnes nezestárla, pořád jsou daně problémy hlavním tématem dnešních Vánoce, především onen spěch.