Ve stínu Kaktusu
Jaroslav Žák
Humoristický román Ve stínu Kaktusu je sice zasazen do fiktivní jihoamerické země jménem Hodoquas, ale čtenáři okamžitě dojde, že autor svým příznačným, satirickým způsobem zobrazuje realitu poválečného Československa, konkrétně trojletí 1945-48, kdy se země sice navenek jevila demokraticky, ale všechno už neodvratně směřovalo ke komunistickému převratu v únoru 1948.... celý text
Přidat komentář
Pane spisovateli teda smekám. Když jen pomyslím v jaké době bylo toto dílo psáno, škoda jen, že se autor nedožil knižní podoby vydané až v roce 1990. Akniha pobaví, ale zároveň je i k zamyšlení nad naším hodoquasským národem. Autor pro název knihy přesně trefil symbolickou rostlinu kaktus - neboť jsme drsný národ, jak píše. Mrzí mě, že si kniha nenašla více příznivců, ale koukám, dnes jsem dvě.
Podle mne naprosto geniální dilo, aplikovatelné i na dnešní dobu. I audioknihu pan Litera načetl velmi pěkně.
Audiokniha - obdivné dílo.
Poznat autorův životopis před četbou, jenž je obrazem osobnosti, je výhodný bonus.
Dnes by na to koule neměl asi nikdo.
Dobová satira v unikátně bizarním hávu.
Národ kanibalů - rasy vyvolených, (hnědého moru), ve vývoji času své doby, soupeří o vládu v malé zemičce, ne nepodobné té naší, v Jižní Americe mezi pralesem a kaktusy.
Podařený, náročný a skvělý počin odvahy.
Jen je podivno, že autora komunisti hned po první kapitole nepopravili. Jinak výborné a především moderní autoři a překladatelé (ti obzvláště) by neměli dostat šanci, dokud neprostudují jazyk a větnou skladbu Žákova díla.
Skvostná satira. Špatně se čte, ohromné množství postav, děj místy nepřehledný, ale fakt skvostný kus!
Oproti "Konec starým časům" to bylo pro mě trošku zklamání. První dvě kapitolky, které popisují historii Pivadorů "za starého Španělska" jsou skvělé. Později už je těch postav trochu hodně a měl jsem co dělat udržet pozornost. Ale od přečtení nechci odrazovat, pořád tam je dost komických míst a postav, které za to stojí.
//Tehdá vypukl mezi obyvatelstvem citelný nedostatek soli. A tu, pánové - neuvěřitelno - přicházeli dívky, ba i vdané paní a nabízely svá těla za špetku soli. My jsme jí, bohudík měli v naší zásobárně dost a dost. A tak jsme tehdá přišli o čtyři vagóny soli."
Stále aktuální postřehy ze života národa českého (hodoquaského), psané krásným vtipným jazykem.
"Nachmelivše se řádně, teskní hodoquaští po oněch dávných časech, kdy prý jejich země oplývala mlékem a strdí. Neznámo, proč jim tyto dvě pochutiny představují zdroj blahobytu, protože mléko nepijí od šestého roku dětského věku a co je to strď tam nikdo neví. Toliko učenci tuší, že je to asi med, ale medu nepožívají, dávajíce přednost vepřovému."
"Žena hodoquaská se vdává, aby se stala milostpaní a aby její přítelkyně zíraly. Proto je svatba sama slavností stejně významnou jako promoce, korunovace, defenestrace nebo něco podobného."
Štítky knihy
satira povahové vlastnosti lidské vlastnosti politická satira
Autorovy další knížky
1959 | Bohatýrská trilogie |
2005 | Študáci a kantoři |
1938 | Cesta do hlubin študákovy duše |
1970 | Nové pověsti české aneb Dobrodružství šesti trampů |
1970 | Z tajností žižkovského podsvětí |
Páni tohle jsem četla tak před patnácti lety !! Jěště ted si pamatuju , jak mě kniha bavila.