Věc z temnot a další příběhy H. P. Lovecrafta - Gó Tanabe | Databáze knih

Věc z temnot a další příběhy H. P. Lovecrafta

Věc z temnot a další příběhy H. P. Lovecrafta
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/548533/bmid_vec-z-temnot-a-dalsi-pribehy-h-p-lovecrafta.jpg 5 25 25

„9. srpna 1935 byla objevena mrtvola Roberta Blakea.“ Těmito slovy začíná jedno z nejznepokojivějších vyprávění klasika hororového žánru, H. P. Lovecrafta, plné plíživé hrůzy, tajemných artefaktů a smrtícího nebezpečí číhajícího v temnotě. Titulní příběh doplňují čtyři další povídky, ve kterých se setkáte s nelidskými podmořskými rasami, dekadentními vykradači hrobů, posádkou bloudící německé ponorky či pradávnými městy ztracenými v poušti. Gó Tanabe, velký ctitel lovecraftovského mýtu, ve svých komiksových adaptacích mistrně zpodobňuje nepopsatelné a svým ztvárněním oslovuje nejen fanoušky japonské mangy, ale všechny příznivce komiksu a hororu.... celý text

Přidat komentář

Ivan Kučera
včera 5 z 5

Poviem na rovinu, neveril som, že Tanabe prekoná svoj dvojdielny zväzok V horách šílenství. Bál som sa, že toto bude skôr len taký slabší, priemerný dodatok, prteože predsa len vtedy to bol jeden z najslávnejších Lovecraftových textov a dnešná zbierka obsahuje 5 kratších príbehov, ktoré oproti majestátnemu V horách šílenství predsa len môžu pôsobiť... lacnejšie? Našťastie, obavy boli zbytočné. Jednotlivé texty ma u HPL paradoxne príliš nebavili, ale prevedené do podoby mangy povestným Tanabeho geniálnym vizuálnym štýlom sa z nich (ne)prekvapivo stávajú nezabudnuteľné diela ponúkajúce plno úchvatných záberov, nápadov a scenérií. Dobre, CREW. Poprosím tretiu nálož.

Daletth
15.02.2025 3.5 z 5

Tohle byl můj první komiksový Lovecraft a kolem a dokola vlastně můj druhý přečtený Lovecraft celkem. Alespoň se základy kosmologie, jíž autor využívá, jsem obeznámena, stejně tak s tím, jaké prvky ve svých příbězích používá. Na této manze si cením především atmosféry, která je z příběhů cítit. Nemyslím, že by Lovecraftova tvorba dnes někoho vyloženě děsila, jak tomu asi bylo kdysi, ale ta atmosféra je pořád silná – je to takové to mrazení v zádech, prapůvodní strachy z neznáma a z vesmíru, které v sobě máme všichni pořád nějak zakořeněné, i když tvrdíme, že ne (Kdo zvládne spát s nohou přehozenou přes okraj postele, musí být psychopat!). V jeho příbězích (pokud odhlédneme od toho, že se v nich vždycky někdo zblázní…) je plno temnoty a dávných mystérií, která se dnes mohou zdát leckdy úsměvná, ale pořád nás to k nim táhne – okultismus, satanismu a další dekadentní záliby… Těmi se to tu jen hemží.

Co jsem tak pochopila, české vydání se skládá ze dvou japonských sbírek (obsahuje dohromady pět povídek). Nejsem kdovíjaký znalec hororu (jsem srab), ale přijde mi, že námětově to čerpá z klasických hororových prvků. Většina povídek končí zatmívačkou a konečné hrůzy jsou čistě na čtenářově fantazii. Což někdy funguje víc, někdy míň. Nejvíc se mi líbila povídka „Slídič“ o vykradačích hrobů a pak titulní „Věc z temnot“. „Dagon“ a „Bezejmenné město“ byly na můj vkus trochu zkratkovité, ačkoliv i to mělo své kouzlo. "Chrám" byl správně klaustrofobní. Kolem a dokola asi docela fajn start, jak se do Lovecraftova díla trochu ponořit.


Arminus
11.02.2025 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem si koupil, protože předchozí dvousvazkový grafický román stejného autora na Lovecraftův námět Hory šílenství se mi líbil (je ostatně odbornou kritikou považován za zatím nejlepší mango-komiks Gó Tanabeho).
I Věc z temnot je kniha pěkná a už jen kvůli jejímu „japonskému“ uspořádání stránek zajímavá.
Celkově ale musím konstatovat: četbu Lovecrafta to v žádném případě nenahradí. Jde nanejvýše (a tak to já i beru, při vší úctě k tvůrcům všech komiksů) o jakési „ilustrace“ k Lovecraftovým povídkám, obrazový doplněk jeho textů. Kdo si chce ale udělat obrázek o Lovecraftově fantastickém světě, jeho monstrech, o jeho fantazii vesmírných hrůz, musí si přečíst jeho dílo, ne si prohlédnout komiks.
Tyto komiksově zpracované povídky H. P. L. mají ovšem slušný ohlas ve veřejnosti. Viz třeba https://medium.seznam.cz/clanek/sabina-hurtakova-haskova-vec-z-temnot-h-p-lovecrafta-v-komiksove-podobe-predci-vase-predstavy-114352 a jako komiks je lze považovat za zdařilé.
Abych měl srovnání pro tuto adaptaci, prohlédl jsem si i podobná díla jiných umělců.
Grafické zpracování všech povídek této knihy (a ještě řada povídek dalších) je třeba ve dvousvazkové The Lovecraft Antology (v angličtině).
Každou povídku v této antologii kreslil jiný umělec a musím říci, že mnohé (skoro všechny) se mi, jako kresba, líbí více než Gó Tanabe. Bohužel se jedná o velice krátké komiksy, i pouhých 6 stran, nejdelší stran 16. Udělat si z toho nějaký obrázek o díle HPL a o jeho světě plném hrůz je podle mne nemožné, některé tyto grafické povídky navíc, bez znalosti Lovecraftova textu, ani nejde pochopit. V tom je zpracování Gó Tanabeho jasně lepší, drží se textu a rozsah je dostatečný pro pochopení Lovecraftova děje, ne ovšem (opakuji) pro prožití Lovecraftova hororu. Co se týká kresby, je kresba Gó Tanabeho abstraktnější a lze říci i „modernější“ než jiná zpracování (například postavy v komiksech od Cubarda, který vytvořil velkou grafickou knihu nazvanou prostě Lovecraft, obsahující i grafický román Hory šílenství, jsou spíše karikatury). Rozsáhlejší Tanabeho kresby exteriérů (prokletý kostel či obrázky z ulic hrůzostrašného města Providence ve Věci z temnot) hororovou atmosféru sice mají (ale nicméně exteriéry v jeho Horách šílenství považuji za mnohem zdařilejší), je zde ale také dost malých panelů, které nejsou zcela čitelné a srozumitelné a myslím že jsou i zbytečné. I zpodobnění Lovecraftových božstev znám od jiných ilustrátorů lepší (strašidelnější, fantastičtější) a opět: v Horách šílenství byl v tomto Gó Tanabe v tomto mnohem lepší.
Tanabe poněkud zbytečně posunul děj povídky Dagon do doby 2. světové války – na dvou panelech je vidět hákový kříž. Horší je chyba textu autora nebo překladatele v povídce Bezejmenné město, kde jeho zrůdní obyvatelé vylétají z podzemí ráno a vracejí se večer, aby – „za tmy škodili lidstvu“ – doslova (?!). Přesně tedy naopak od logicky správného Lovecraftova textu. Na této povídce jsou také nejlépe vidět omezené možnosti vyjádření u komiksu: v této Lovecraftově povídce hrdina do poslední chvíle nechápe, do stavby jakých tvorů vlastně vlezl a domnívá se, že jde o výtvor lidí, kteří jen alegoricky ztvárňovali ve svém umění jakési plazí tvory, které zbožňovali. Prozření mu trvá vlastně celou povídku, v komiksu je odbyto na jednom panelu… Zajímavé je také vyobrazení křesťanského kříže (!) na obrázku jakéhosi rituálu těchto nelidských tvorů.
Na Amazonu je ke koupi další kniha Gó Tanabeho The Call of Cthulhu a autor ostatně zpracoval stejnou formou ještě další povídky HPL. Takže doufejme, že se také objeví i česky (v angličtině je nabízí i české e-shopy).

RaptoR
10.02.2025 5 z 5

Tanabeho není nikdy dost. Chci víc!

trudoš
27.01.2025 5 z 5

Gó Tanabe má úžasný cit vyprávět hrůzostrašné příběhy prostřednictvím obrázků. To, že se zaměřil na tvorbu H. P. Lovecrafta, je pak bonus navíc, třebaže jsem jednoznačně přesvědčen, že autor má i na vlastní tvorbu. Ale tyto úvahy ponechme stranou, vraťme se k tomu, oč tu běží – o děs. Děs z kosmických hlubin, s nímž se člověk setkává na těch nejméně pravděpodobných místech; děs, který historii planety země provází od jejího zrodu. Ono to možná bude znít banálně, ale některé Lovecraftovy příběhy mají schopnost rezonovat ve čtenáři nejen díky obsahu, ale především díky slohu. Tady jej Gó Tanabe nahrazuje, či snad lépe řečeno doplňuje, výtvarným doprovodem, který dokonale vystihuje původní text. Dokonce bych se nebál říct, že jej v několika momentech posouvá o kus dál, obzvláště máte-li natolik mizernou fantazii, jako já. A byť jsem Dagona četl nesčetněkrát v různých grafických adaptacích, o původní povídce nemluvě, poprvé na mě zapůsobila právě tak, jak podivný pán z Providence zamýšlel.

Johny van M.
21.01.2025 4.5 z 5

Ač jsem si i tento komiks podle Lovecrafta náramně užil, nemůžu dát úplně plný hodnocení, zejména proto, že Věc z temnot, stejně jako Dagon, nejsou zrovna z mých nejoblíbenějších povídek od HPL. Chrám byl fajn a Bezejmenné město taktéž (tam bych pouze vytknul, pokud si povídku dobře pamatuju, že byla hrozně ošizená o to nejvíc napínavý - cestu po schodech pod město). A taky mi tam chybí víc toho stěžejního Lovecraftova slovníku: nepojmenovatelné, nepředstavitelné....

Mooneylan
14.01.2025 5 z 5

Jestli neznáte Gó Tanabeho, určitě tuto chybu napravte. Jde o japonského tvůrce, který miluje Lovecrafta a s grácií přetváří jeho díla do nápaditých mang. Musím říct, že jsem si každou stranu nesmírně užila. Především tedy díky skvělé grafice. Vazba a překlad? Masterpiece!

Autorovy další knížky

Gó Tanabe
japonská, 1975
2023  93%V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první
2023  92%V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha druhá
2025  90%Věc z temnot a další příběhy H. P. Lovecrafta