Věci, květiny, zvířatka a lidé pro děti
Vítězslav Nezval
Známý básník popisuje věci, květiny, zvířata a lidi dětského světa tak, jak se s nimi kdysi sám jako venkovský chlapec setkával.
Přidat komentář
Souhlasím s Helenou8303, touto sbírkou lyrických textů se Nezval prostě netrefil. Nejsou špatné, ale nejsou pro děti ničím zajímavé a bohužel se zabývají věcmi, které jsou dnešním dětem úplně cizí. Nejsem vyznavackou kdovijakych trendů a modernosti, ale některé texty jsou opravdu mimo. Škoda.
I když jsem jako dítě k básničkám hodně tíhla, tahle mě moc nezaujala. Asi mi v těch verších chyběl příběh, děj . Šlo převážně o prostý popis objektů, i když podaný perem básníka.
Někteří umělci nemají dar rozumět dětem, myslím, že Nezval je jeden z nich.
"Nic není veselejšího než stračka polní,řekli byste,že je to modrý houpací koník.Sám sebe bodá ostruhami,houpe se a houpe se."70%.
Nezval a Trnka - srdcovka, co dodat? Není třeba číst od začátku do konce, to stačí jednou, ale občas vzít do ruky a prolistovat pohladí duši
Laskavé a až naivní vyprávění o tom, co je běžně kolem nás nebo tedy kolem dětí - vlastně s něčím z toho se dnešní děti už v reálu ani nesetkají (např. zouvák, mlýnek na kávu s přihrádkami nebo brusič nožů). A je to škoda!
Nicméně knížka je krásná a trochu vede k tomu, že se člověk i na běžné věci dívá trochu jinak. =)
PS: Trnkovy ilustrace jsou jako vždy naprosto úžasné!
Krásné Trnkovy ilustrace k poetickému povídaní o věcech, květinách, zvířatech a lidech našeho světa dnes již trochu pohádkové.
Knižka zaznamenává „chuť světa“ – záhadnou a těžko zachytitelnou vnitřní melodii, která se v dálce a hloubce rozezní vždycky, když se setkáme s konkrétní věcí (zouvák, kominík, kopretina). Milovaná četba z dětství. Sdílela se mnou okouzlení a úžas nad tajemnou silou, která určuje, že daná věc či osoba musí vypadat a chovat se právě tak a tak a ne jinak.
Nedávno jsem knihu vytáhla a četla synovi - je mi líto, ale vzdala jsem to. Je to kniha plná úvah a ne vždy k věci, či květině nebo zvířátku. Myslím že ani můj syn nepochopil, co k některým věcem, květinám či zvířátkům chtěl básník říci.
Autorovy další knížky
2001 | Manon Lescaut |
1969 | Edison |
1999 | Básně noci |
1966 | Sbohem a šáteček |
1971 | Anička Skřítek a Slaměný Hubert |
Ano, vím, že většinu těch věcí už děti neznají. Ale když je to taková nádhera! Je to vlastně napsáno metodou automatického textu, takové básně v próze. A ta obraznost, ta něha, v každé věci je nějaké kouzlo. Pro děti to už možná není. Ale což: mně mnohdy až slza ukápla.