Věcná práva
Pavel Petr , Michal Králík , Kateřina Ronovská , Jindřich Psutka , Eva Dobrovolná , Jiří Spáčil , Petr Coufalík , Bohumil Dvořák
První vydání této učebnice bylo již rozebráno, proto nyní vychází druhé, aktualizované a částečně přepracované vydání. Autorský kolektiv, složený jak z představitelů justice, akademických pracovníků, tak i praktiků, přináší opět ucelený výklad. Týká se nejen věcných práv per se, ale rovněž správy cizího majetku a veřejných seznamů, zejména katastru nemovitostí. Pasáž věnovaná právu stavby a neoprávněným stavbám na cizím pozemku je velmi přínosná, protože úprava „nového“ občanského zákoníku zcela změnila vztahy mezi stavbami a pozemky, když jako stěžejní zvolila zásadu superificies solo cedit. Praxe se však ještě dlouho bude potýkat se vztahy založenými na občanském zákoníku z roku 1964. Učebnice ilustruje výklad mnoha příklady, doplněna je nová literatura a judikatura a autoři k nim ve výkladu přihlédli. Autoři a nakladatelství věří, že i druhé vydání učebnice se osvědčí jak pro výuku studentů právnických fakult, tak i jako pomůcka pro právní praxi, osvětlující výklad nových institutů i sporných ustanovení občanského zákoníku.... celý text
Literatura naučná Právo Učebnice a slovníky
Vydáno: 2022 , C. H. BeckOriginální název:
Věcná práva, katastr nemovitostí a správa cizího majetku, 2018
více info...
Přidat komentář
Nakladatelství C.H.Beck je obecně zárukou kvality a u této učebnice Věcných práv tomu není jinak. Předně lze ocenit podložení teoretických pasáží názornými příklady a rovněž i velmi kvalitní strukturu a přehlednost učebnice. Na druhou stranu se domnívám, že některé právní instituty zde obsažené mohly být popsány více do podrobna, což je však to jediné co mohu učebnici vytknout. Celkově se však jedná o jednu ze zdařilejších učebnic a pro základní vhled do věcných práv je ideální volbou.
Štítky knihy
učebnice právo učebnice vysokých škol, skripta učebnice práva katastr nemovitostí věcná břemenaAutoři knihy
česká, 1980 Michal Králík
česká, 1971 Kateřina Ronovská
česká, 1974 Jindřich Psutka
česká Eva Dobrovolná
česká, 1985 Jiří Spáčil
česká, 1953 Petr Coufalík
česká, 1989 Bohumil Dvořák
česká, 1976
Nebudu lhát, soukromé právo nemám rád – tím méně právo občanské, jeho kvintesenci. Navíc mu příliš nerozumím – ač dle názoru některých nejmenovaných učitelů, jejichž iniciály však jsou F. M. a P. T., mu stále rozumím lépe něž některé senáty Nejvyššího soudu (koukám na tebe senáte 21. a senáte 26!).
Nikoliv nevýznamným problémem naší civilistiky je fakt, že ji socialisté za svých 40 let vládnutí úspěšně zlikvidovali a NOZ navrtivší se k relativně rozumným základům práva římského, inspirován mnoha zdroji (například Kanadským Québecem) vlastně ještě prožívá zkušební dobu. Uznejte, osm let účinnosti není na 3081 paragrafů úplně mnoho, takže leckteré instituty stále zůstávají nevyužívané, kvalitní ustálená judikatura neexistuje a v nezřídkavých případech právní vztahy a skutečnosti převyšují počet těch podle nové legislativy (bytové spoluvlastnictví) a jindy zkrátka stará úprava stále zapleveluje současnou realitu (porušení superficiální zásady). Proto nepřekvapí že v zásadě neexistují kvalitní publikace (míněno učebnice) týkající se NOZ. Existují, prý, dvě dobré. Jednou z nich jsou zde přítomná věcná práva, druhou Rodinné právo téhož nakladatelství.
A je to tak. Jak níže píše kolega, jedná se o velice kvalitní publikaci, která nadto druhým vydáním prošla mírnou úpravou. Někdy je problematická obsahově (nekritické přijetí tvrzení Nejvyššího soudu, že derelikci nemovitosti lze provést jakoukoliv formou, z čímž třeba mohu souhlasit osobně (nikoliv pak na základě zákona), rozhodně však nelze souhlasit s argumentací NS), jindy stylisticky (spoluvlastnictví), pak také názorově (osobně se mi nezdá přehodnocení pohledu na petitorní ochranu obligačně oprávněných, ale uznávám, že § 1044 je poněkud obtížný a literou více vyhovuje učebnici přijatému názoru, teleologicky se mi to však zdá zcela nevhodné).
I přes to všechno se jedná o zajímavou publikaci, většinou příjemně napsanou a obsahově, kupodivu, celkem dostačující. Úplně dostačující není. Musím se zde připojit k obecné výtce, že kde začíná problém, končí komentář. A to tohle ani není komentář. Čili ne, na řešení komplikovanějších problému nepostačuje, ale na naučené základů zcela bez výhrad. Nota bene když je doplněná množstvím kazuistiky, což je také příjemné.
Je škoda, že se jedná o učebnici práv věcných, nikoliv práv absolutních majetkových. Pro Olomouc je sice v tomto stavu perfektní, my však (Brno) máme výuku absolutních majetkových práv v celku (bohužel) a musíme tak shánět dědické právo někde jinde… Ale co už…