Vejce na Maovi
Denise Chong
Příběh obyčejného muže, který zneuctil ikonu a odhalil pravou tvář diktatury. Když jednoho květnového dne roku 1981 autobusový mechanik Lu Decheng, jeho přítel, výtvarný redaktor Yu Dongyue, a učitel Yu Zhijian zosnují komplot proti čínskému režimu, netuší, že se právě vepsali zlatým písmem do moderních čínských dějin. Jejich barvou napuštěná vejce, která dolétnou na portrét Mao Ce-tunga na pekingském náměstí Tiananmen, roztočí kolotoč událostí, při nichž bude jeho protagonistům ještě mnohokrát tuhnout krev v žilách. Vejce totiž nezasáhla jen Maovu podobiznu, ale samou podstatu lidského zla, ztělesněného čínským politickým systémem zrozeným z touhy po moci. Zatímco si za svůj donkichotský čin odpykávají mnohaletý trest ve vězení, čínská diktatura dál chrlí oheň a síru a chrání svůj neposkvrněný štít. Denise Chongová, čínsko-kanadská autorka a držitelka řady literárních cen, předkládá čtenářům románové zpracování skutečného příběhu obyčejných mužů, kteří odhalili pravou tvář režimu.... celý text
Přidat komentář
Děsivý, ale pravdivý příběh.
Na druhou stranu je dobře, že se o tomto tématu píše nebo točí dokumenty. Rozhodně to pomáhá osvětlit dobu co byla a "zakázaná" témata.
Velmi zajímavý popis událostí na Náměstí nebeského klidu v r. 1989. Zároveň přináší dobrou sondu do čínské minulosti i současnosti. Popisy čínských vězení jsou též zajímavé, jinde jsem se s nimi zatím nesetkala. Kniha je psána čtivě, střídají se pasáže zminulosti a přítomnosti, ale není to na úkor logiky. Do poslední chvíle je napínavé, jak dopadne osobní život protagonisty.
S téměř žádnými znalostmi o moderní historii Číny jsem knihu velmi ocenila, protože předkládá upřímný obraz situace v Číně a zároveň buduje základ zájmu o tuto oblast.
Tento zdánlivě drobný čin - házení vajec na portrét - měl dalekosáhlé a tragické důsledky pro jeho aktéry a jejich rodiny. Kniha nás zavede do nedaleké minulosti a seznámí nás s krutostí komunistického režimu. Kniha se četla dobře a doporučuji ji ke čtení.
Brutální zážitek.