Velitelem města Bugulmy
Jaroslav Hašek
Povídky satirizující Rusko a rudoarmějské revolucionáře v prvních měsících po říjnové revoluci. V roce 1921, několik měsíců předtím, než Jaroslav Hašek začal psát Osudy dobrého vojáka Švejka, popsal v cyklu Velitelem města Bugulmy své životní zkušenosti s revolučním Ruskem. Obdobným způsobem, jakým se ve svých povídkách vysmíval předválečné c. a k. monarchii, zachycuje bývalý rudý komisař bolševickou revoluci. Před čtenářem se tak odehrává úsměvný příběh, v němž v zapomenutém tatarském městečku Bugulmě vystupují sovětský velitel tverského revolučního pluku, opilec Jerochymov, a velitel města tovaryš Gašek. Skrze humor a nadsázku Hašek ukazuje jednak fanatismus revoluční doby, kdy se v nešťastném roce 1918 náhle vše „vymklo z kloubů“, a jednak hloupost či prostou lidskou nejistotu nových vládců. Autobiografický cyklus je doplněn i o další Haškovy povídky z té doby. Druhé, exilové vydání s ilustracemi Jana Brychty. Obálku s použitím ilustrace Jana Brychty navrhl Mikuláš Kravjanský.... celý text
Přidat komentář
Jak jistě víte, tyto příběhy vycházely v roce 1921 v časopise Tribuna. Na první dobrou je to možná čtení humorné. Pokud se ale trochu nad obsahem zamyslíte, je to spíše smutné. Nikomu nelze věřit, což je s ohledem na Rusko, dnes dosti aktuální. Dobrá jednohubka.
Četl jsem v jiném výboru: Velitelem města Bugulmy a jiné povídky - I vyklepal prach z obuvi své... Hašek měl velmi pestrý život a velkou fantazii a svérázný humor. Neměl to vždy úplně lehké a ani si to neulehčoval. Zábavná knížka, a nejen to.
Četl jsem vydání z roku 1966, v němž je první polovina knihy věnována propagandistickým článkům Jaroslava Haška do rudoarmějských frontových novin. Tuto část doporučuji nečíst, v hodnocení ji ani raději neberu v potaz. Naopak druhá část, humoristická, je skvělá, typicky haškovská. Ostatně proto jsem knihu vyhledal a proto ji doporučuji.
Občas absurdní, občas nepříjemně realistické, i v dnešní době překvapivě vtipné.
"Já sám nevím, kolik mám mít mužů v pluku, poněvadž mně neposlali žádných direktiv. Dostal jsem rozkaz sestavit pluk, tak jsem ho sebral. Ten má kamaráda, ten také, a tak to rostlo. Až jich bude moc, nazvu to třebas brigádou. Kam proti nám kozáci."
cyklus z Bugulmy a krátká série I vyklepal prach z obuvi své... jsou vynikající, doporučuju
("hrách zůstává kulatým i ve stavu vařeném" atd., ale chce to kontext)
Cyklus povídek z Bugulmy (Komendantom goroda Bugulmy) samozřejmě *****. Kniha doplňuje texty a povídky z rakouské armády, zajateckého tábora i z čs. legií v Rusku uveřejněné v knize Za války i za sovětů v Rusku (vydáno v roce 1925) - obsahuje Haškovy texty po odchodu z čs. legií.
Opravdu příjemné počtení, v němž jsou i velice vážné věci podány veselým a odlehčeným způsobem. Zajímavé je nahlédnutí do poměrů v Rusku v této složité době. Na konci mě trošku zamrzelo, že toto dílko není přece jen trošku delší, určitě by si to zasloužilo. Každopádně jde o osvěžující knížečku, kterou můžu jen doporučit.
Tovaryš Jerochymov byl ve svém štvaní velice přesný. Dostavil se ráno v 8 hod. a štval do půl desáté, pak odešel a objevil se s novým štvaním ve 2 hod., ve kterém pokračoval do 4 hodin. Večer přišel opět a při čaji až do 10. až 11. hod. štval proti petrohradským na novo.