Velká cesta Armanda de Pottera
Joanna Scott
Téměř detektivní příběh z luxusní cestovní kanceláře na přelomu století V roce 1905 se turistický průvodce a amatérský sběratel starožitností jménem Armand de Potter záhadně ztratí u pobřeží Řecka. Tělo se nikdy nenajde a jeho ženě Aimée nezbývá, než aby se sama postarala o jeho záležitosti. Když však začne kousek po kousku dávat dohromady skládačku jeho života, uvědomí si, že všechno nebylo vždy tak, jak Armand tvrdil. Jejich příběh, prosycený detaily z dopisů a deníkových zápisků, se klikatí vpřed i vzad v čase a odkrývá ztracený svět falešných totožností, ilegálních sítí obchodu se starožitnostmi a rovněž to, že manžel nebyl tím, čím se zdál být. Děj knihy, vyprávěný s mistrnou lehkostí, je příběhem stejně tak velkolepým, jako byl turistický průvodce v jeho středu. Joanna Scottová, čerpající z teprve nedávno objevených dokumentů, nevtíravě poukazuje na historický základ děje a rozvíjí nanejvýš zajímavou detektivní zápletku.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Dobrodružné
Vydáno: 2017 , Mladá frontaOriginální název:
De Potter's Grand Tour, 2014
více info...
Přidat komentář
Knihu jsem si půjčila v knihovně, protože se mi líbila její obálka a navnadil mne popis na její zadní straně slibující: "Děj vyprávěný s mistrnou lehkostí a velkolepý příběh s nanejvýš zajímavou detektivní zápletkou". Tento popis byl bohužel asi to nejzajímavější, co se v knize dalo přečíst. Příběh je neskutečně rozvláčný, nudný, o ničem a nejvíce jsem ocenila, když jsem knihu konečně dočetla. Do posledního řádku jsem doufala, že se objeví slíbená strhující detektivní zápletka, ale zřejmě už se v knize nudila, tak šla jinam :-) Knihu opravdu nemůžu doporučit, ale respekt všem, kdo se prokoušou až do konce...
Bože, jak mě tahle knížka nebavila. Ne a ne se do ní začíst a když konečně skončila, ulevilo se mi.
Zpočátku velké nadšení a pak to celé nějak vyšumělo do ztracena. A spousta pravopisných chyb, které korektor neohlídal.
Taková škoda, tak to mohlo být zajímavé a dobrodružné a napínavé..., ale autorka ten potenciál úplně promarnila a ze skvělého námětu udělala změť zápisků, vzpomínek, nezáživný text, zpřeházený místně a časově, doprovázený nepochopitelnými fotkami. Číst si o cestování před sto lety, náročném a luxusním i pro naši letadlovou dobu, o všech evropských i exotických končinách, kam bez problémů na přelomu století z Ameriky jezdili, a také o chicagské světové výstavě, to (by) bylo tak krásné... A psychologický thriller s mnoha podvody a nejasnostmi navrch, to (by) bylo skvělé. Nebylo z toho nakonec nic víc než frustrující zážitek, až do samotného konce.
Za ten obsah přeci jen aspoň 55%.
Námět by byl zajímavý, ale celé to působilo trochu zmatečně a příběh mohl více gradovat.
Asi jsem měla jiná očekávání. Kapitoly skákaly sem a tam, přišlo mi to spíš jako výčet míst a činností, než že by to byl nějaký pořádný děj. I když nakonec to nějaký ucelený obrázek poskládalo, nijak zvlášť mě tohle čtení neuspokojilo.
Nechci, aby můj komentář byl složitý. Jednoduše řečeno, je to velmi zajímavá kniha, ale náročná na čtení, jednotlivé kapitoly jsou rozličného děje a přeskakují z jednoho problému do druhého. Námět je jedinečný. Jsem z obsahu velmi dobře poučen o cestování po světě i o historii doby, do které je děj knihy zahrnutý. Zápletka je odhaleno úplně ke konci románu.
Patrně se jedná o pokus o román na faktických základech. Ty se autorce daří celkem dobře do textu vkomponovat. Pokud podklady nemá, na půdě fantazie si počíná dost bezradně. Takže způsob opuštění lodi a případný následný život nebožtíka si čtenář musí domýšlet sám. Velký prostor je v knize věnován cestovatelově sbírce starožitností. Škoda, že není k dispozici její současné odborné zhodnocení, zejména zaměřené na to zda a v jaké míře obsahuje falza.