Velká povídka o Americe
Josef Škvorecký
Poutavé povídání J. Škvoreckého o životě a Americe. Cyklus cestopisných reportáží z autorovy cesty po Spojených státech v roce 1969. V sérii žánrových obrázků popisuje poměry na amerických univerzitách, vztahy mezi černými a bílými, život našich emigrantů v Americe, Pekelné anděly, mormony, americké sporty, lidové zábavy, rodeo a mnoho dalších zajímavostí z historie a současného života Ameriky. První, exilové vydání nakladatelství Sixty-Eight Publishers manželů Škvoreckých v Torontu. Obálku s použitím fotografie Josefa Škvoreckého navrhla Barbora Munzarová. Fotografie J. Škvorecký a Karel Drozd (uveden pod pseudonymem Bedřich Kos).... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: 1980 , Sixty-Eight Publishers (68 Publishers)Originální název:
Velká povídka o Americe, 1980
více info...
Přidat komentář
„Na Ameriku neexistuje odpověď.“
Reportáže pana Škvoreckého z roku 1969, skoro padesát let staré. Tenkrát pro občana našeho státu zvyklého na poloprázdné obchody a zmanipulované volby, byly informace z imperialistické říše zla jako zprávy z jiné planety. Vždyť také jejich vydávání v našem tisku bylo brzy zakázáno a knižně u nás vyšly až v roce 1991. Uplynulo půl století a skoro všechno kdysi americké už tu máme. Svobodné volby, a když to nedopadne podle mých představ, budu statečně (protože beztrestně) protestovat, přeplněné supermarkety, kde si můžeme koupit tolik jídla, že polovina populace už je obézní, stovky televizních pořadů, z nichž si jen někdy vyberu něco smysluplného, ponuré herny, znovu se množící ostře levicové studenty a intelektuály. Ale také svobodu pohybu, svobodu slova, svobodu podnikání a všechny ty krásné svobody, které si teď užíváme a pro které měl Škvorecký Ameriku tak rád. Ale i on už tenkrát viděl, že něco je jinak, něco tu nesedí. Jeho romantické představy a ideály z doby třicátých a čtyřicátých let dostávaly v konfrontaci s realitou konce let šedesátých jeden tvrdý úder za druhým.
80 % (aktuálně jen 14 hodnotících, průměr 90 %).
„Na Ameriku neexistuje odpověď.“
Dokonalý pohled na Ameriku. Nedostižná komika. Zobrazení jejích neduhů a ironický odstup. Esence Škvoreckého geniality.
"můžu jít vočovat týví?" aneb mluva v emigrantských rodinách v USA:-)
Jestli se chcete něco dozvědět o šedesátých letech, aniž byste je museli přímo prožít, je A Tall Tale dobrý začátek.
Zrovna čtu od Oty Ulče Kam šlápne česká noha a je to podobná záležitost, jen s časovým odstupem - americká zkušenost českýma očima.
Je to velmi čtivý cestopis, psaný lehkým, mírně ironickým stylem, přesto faktograficky nabitý.
Zajímavé vyprávění o cestování po Americe v 60. letech. Spousta věcí se tam nemění ;) Bohužel musím říct, že mi kniha nepřišla až příliš čtivá, občas jsem se do dočtení musela nutit. Ale jinak určitě zajímavá a stojí za přečtení.
Autorovy další knížky
1964 | Zbabělci |
1990 | Prima sezóna |
1990 | Tankový prapor |
1991 | Mirákl |
1965 | Legenda Emöke |
Poprvé čtu publikaci autora, přečetl jsem jí s velkým zájmem, sděluje nám svoje poznatky ze svého exilu do Ameriky a Kanady. Seznámil jsem se s jeho příběhy v Americe. Pro mě překvapující a zároveň poučné, jinak jak tehdy žili Američané.