Velká válka s křižáky 1409–1411: Světla a stíny grunvaldského vítězství
Radek Fukala
V této „Velké válce“, jak ji nazvali soudobí kronikáři, ukončila polská vojska a jejich spojenci expanzivní politiku řádu v severovýchodní Evropě. Samotná bitva u Grunvaldu je označována různými jmény. Poláci jí říkají bitva u Grunwaldu, litevsky zase zní u Žalgirisu, v běloruských letopisech je napsána jako Dubrovno a v německé literatuře se tradičně píše jako Tannenberg, a to podle protější vesnice, která má dnes polský úřední název Stębark. Celá Velká válka s křižáky se odehrála v letech 1409–1411 a měla kromě bitvy u Grunvaldu několik základních etap a dramatických událostí, které tato kniha popisuje. Vedle hlavní postavy Vladislava II. Jagiella, polského krále a velkoknížete litevského, zde čtenář najde také osudy úspěšných a málo úspěšných politiků, vojevůdců a velmistrů. Zvláštní pozornost věnuje autor řádu německých rytířů v Prusku a vnitřnímu vývoji litevského velkoknížectví. S nadhledem hodnotí světla a stíny osudné porážky křižáků a slavného grunvaldského vítěze. V roce 2010 oslavovalo Polsko 600 let od události, která se stala takřka symbolickým mezníkem národních dějin. Vítězství u Grunvaldu dodnes vyvolává emoce a v minulosti bylo často politicky zneužíváno. Pohleďme blíže k této dramatické vojenské události, které se v hojném počtu na obou stranách zúčastnili také válečníci ze zemí Koruny české.... celý text
Přidat komentář
Pan profesor napsal tuto knihu velmi poutavě. I ti, kteří toho o historii moc neví, se z ní dozví velmi mnoho. Není to jen strohý výčet faktů. Moc pěkné.
Vlastní válce krále Jagiella s křížáky je věnovano cca 50 stran. Dalších 200 stránek je faktografie o vzniku polsko-litevské unie, dějinách řádu německých rytířů, ale také hodnocení literárních a filmových děl. Odborně je kniha na výši, ale nebavila mě zdaleka tolik jako díla Jiřího Kovaříka nebo Karla Richtra.
Výborná faktografia ktorá popisujem moje obľúbené obdobie.
Kniha sa nezaoberá iba samotnou bitkou pri Grunwalde ale aj tomu čo vojne predchádzalo a čo sa po nej zmenilo. Trochu ma iba mrzí že autor sa až príliš venoval tomu či sa taj bitky zúčastnil aj Žiška.
Určite ešte siahnem po dakej knihe z tejto edície.
Ten, kto cital Sienkiewiczovych Križiakov by si toto dielo nemal nechat. Dozvie sa o vzostupe rádu nemeckych rytierov a Jagiellovej rise, no o samotnej grunwaldskej bitke sa docita len na niekolko malo stranach