Velká výprava – Dopisy a fotografie z putování po Britském impériu
Agatha Christie
V roce 1922 se Agatha Christie zúčastnila obchodní mise propagující Výstavu Britského impéria, jež se měla konat o dva roky později ve Wembley. Itinerář desetiměsíční cesty zavedl výpravu do Jižní Afriky, Austrálie, na Nový Zéland, Havaj, do Kanady a New Yorku. Desítky úžasných míst, svérázných postav a dobrodružných, strastiplných i humorných situací – to vše popsala rodící se královna detektivek v dosud nezveřejněných dopisech své matce a zdokumentovala i fotograficky. Velká výprava odhaluje novou, nepoznanou tvář slavné spisovatelky, zároveň je však i jedinečným dobovým cestopisem.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2014 , Knižní klubOriginální název:
The Grand Tour: Letters and photographs from the British Empire Expedition, 2012
více info...
Přidat komentář
Agatha uměla nejen psát, ale i žít :-) Je to zajímavý cestopis a je vidět, že autorka je velkou spisovatelkou dokonce i v dopisech domů. Nejvíc mě ale těšily různé vtipné postřehy o lidech, které potkala a o životě vůbec. A oceňuji, že je kniha plná fotografií z cest, i když na nich jsou převážně lidé, které vůbec neznám :-)
Tato kniha me neuveritelne pozitivne prekvapila. Uzasny dokument o ceste kolem sveta napsany pomoci dopisu. Krasna mista, zajimava setkani a k tomu vsemu prekvapivy humor a pochopitelne vsudypritomny major Bechler :) Je az neuveritelne, co vsechno se zmenilo za tech 100 let od teto vypravy. Co se ale nezmenilo je schopnost Agathy Christie prisroubovat ctenare k jejim pribehum.
Kouzelná knížka, která dokazuje Agathinu schopnost vyprávěním udělat z p.du kuličku. Bavila jsem se zejména břitkými charakteristikami těch, které v rámci propagační akce Výstavy 1924 cestou z Anglie přes jižní Afriku, Austrálii, Nový Zéland, Honolulu, Kanadu a zpět potkala. Zejména pan Belcher mě průběžně rozesmíval. A ta výprava byla skutečně VELKÁ - fotografie zachycují svět, který vzbuzuje pokoru svou nesmírností (hory, moře samozřejmě - ale nalistujte třeba dvoustranu zachycující těžbu dřeva v Austrálii). A ta radost ze surfování! :-)
Krásně vypravená knížka, která mě textem trochu zklamala. Zážitky byly především ze svačin, večeří a návštěv.
KRUTOPŘÍSNÁ KNIHA...jako živě si představuju Agathu jak surfuje...to už z hlavy nevymažu...DOPORUČUJU
Jako kdybyste zjistili, že vaše milovaná prababička, která vám tajné dávala bombony, byla superhrdinka, co pravidelně zachraňuje svět.
Jedním slovem ...nádhera. Ty deníky, dopisy a fotky. Otevřel se mi úplně jiný pohled na svět. Kdy se cestovalo lodí, klobouky pevně seděly na hlavách a dámy popíjely čaj a hrály bridž. Agatha cestuje, surfuje, prodírá se kontinenty a píše dopisy mamince. Zvláštní je, že jsem ještě nečetla žádnou knihu od Agathy Christie, ale hned to napravím. Ale díky téhle neznalosti jsem si ji mohla zamilovat jako člověka a ne jako autorku. A bylo to opravdu příjemné setkání.
Mě kniha úplně nadrchla - plno fotografií, dopisů a pohledů. Čtenář pozná Agathu z úplně jihé a celkem i hezkého úhlu.
Netradiční cestopis, či spíše cestopisný deník, sestavený ze soukromých dopisů. I v nich se projevuje spisovatelské nadání A. Christie. Zachycují postřehy z putování i dění a vztahy v misijním seskupení. Moc pěkná je část věnovaná pobytu v Honolulu a zážitky ze surfování. Malé černobílé fotografie krajin dnešního čtenáře zhýčkaného velkými barevnými snímky příliš nenadchnou, ale portréty přinášejí významné svědectví o dobové módě.
Moc jsem se na knížku těšila. Dopisy a fotky z cest po zemích, které pro nás voní exotikou. Agátka si to uměla užít :)
Kniha ma mierne sklamala, sú to len súkromné zápisky z dovolenky, kam Agatha cestovala, u koho bola na obede, kto mal akú náladu a ako dobre sa surfovalo. Trochu ako "José v zálive", ak si pamätáte tú reklamu. Bohužiaľ, nijako zvlášť som sa nebavila.
Zveřejnit Agathiny fotografie a dopisy z cest byl výborný nápad a skvělý počin. Jedná se o svědectví ženy ve 30. letech 20. století, kterak vnímala některé z dominií britského impéria. Její pohled na lidi, zvyky, jídlo, krajinu... krásné, zábavné a poučné čtení.
Štítky knihy
dopisy korespondence 20. léta 20. století dobové, historické fotografie Britské impérium
Autorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |
Cesta po Britském impériu (leden-listopad 1922), kterého se v rámci mise přípravy velkolepé výstavy Britského impéria naplánované na rok 1924 zúčastnila Agatha jako doprovod svého muže (státního zaměstnance), zvěčněná dopisy matce a dceři a hromadou černobílých fotek.
Jako správná spisovatelka si všímala všeho: nejen exotického prostředí (Jižní Afrika - Austrálie/Tasmánie - Nový Zéland - Honolulu - Kanada od západu na východ), ale hlavně lidí kolem sebe a celkové atmosféry. Takže dopisy jsou o počasí, plavbě a souvisejících neduzích, hodně o spolucestujících, o nekonečném proudu oficiálních/formálních večeří a recepcí, neboť celá cesta byla řádně organizovaná a jako taková velice formální. Snad krom Honolulu, kde si konečně Agatha připravila odpočinek v oceánu a na pláži. Fotky také především zvěčňují Brity, méně místní a záběry navštívených míst. Autentické, proložené mnoha fotokopiemi článků, záznamů, jídelních lístků apod. Sestaveno jejím vnukem u podobné příležitosti.