Velké vymírání na konci křídy. Dějiny Alvarezovy impaktní teorie a současný pohled na událost K-Pg
Vladimír Socha
Vývoj života na Zemi nebyl pouhým sledem předurčených dějů a událostí. Život se v rozporu s některými názory nevyvíjel přímočaře a nesměřoval ke stále větší složitosti a dokonalosti. Místo toho se v geologickém a fosilním záznamu setkáváme s nečekanými zvraty a změnami, které někdy postihly a přerušily dlouhodobé evoluční trendy, a dokonce mohly změnit i samotný směr vývoje organického světa na naší planetě. Snad nejlepším a nejintenzivněji zkoumaným příkladem takové velké a dramatické změny je hromadné vymírání druhů, ke kterému došlo na konci křídy přibližně před 66 miliony let. Tehdy do oblasti budoucího Mexického zálivu narazila asi deset kilometrů velká planetka, což následně vedlo k celé smršti katastrofických událostí, jejichž výsledkem bylo vyhynutí asi tří čtvrtin všech druhů na naší planetě. O dějinách výzkumu této události, jeho pozadí, okolnostech a nejnovějších výsledcích pojednává tato kniha.... celý text
Přidat komentář
Vědecké, ale přitom čtivé pojednání o aktuálně nejdůvěryhodnější teorii o důvodech vymření dinosaurů. Chudák T-rex ......
Tak tohle je pecka. Já to četla, protože „mám ráda dinosaury“, takže rozhodně nejsem odborník na astronomii, geologii, (paleo)botaniku apod. a přesto jsem si četbu neskutečně vychutnala, i když jsem ne vždy všemu rozuměla.
Je to totiž napsáno skutečně čtivě a v rámci tématu srozumitelně, shrnuje to všechny teorie a poznatky, které o impaktu K/Pg respektive vyhynutí dinosaurů dnes máme, přičemž autor zmiňuje i kontroverzní a vysloveně bizarní pseudovědecké „teorie“ a důvody, proč nemohou být pravdivé (konečně jsem pochopila, o co šlo v aféře u Paluxy, kterou v jedné své publikaci zmiňoval v knize též jmenovaný J. Mareš).
A nejen to – další kapitoly jsou věnované odrazům v populární kultuře, dokumentům, „vývoji“ dinosaurů v knihách různých žánrů a nezapomíná se ani na české autory a české reálie.
Jen autorovy občasné dovysvětlující / rozšiřující komentáře se ztrácely v záplavě dalších poznámek pod čarou, navíc párkrát vysvětloval pojem, který byl zmíněn už několik stran před tím.
Tematicky i šíří záběru na českém trhu rozhodně jedinečná kniha. Za mě osobně od autora asi jedna z nejlepších. Možná je to i tím, že se tentokrát zdržel nějaké té zbytečné vaty, která se mu občas do textů vloudí. Doporučuju všema deseti.
Skvělý a podrobný přehled problematiky impaktu na konci křídy. Přitom psáno velmi záživně a čtivě. Na své si přijdou nadšenci do paleontologie, ale také astronomie, meteoritiky, fyziky, geologie nebo třeba ekologie. Doporučuji.
Autorovy další knížky
2016 | Poslední dny dinosaurů |
2010 | Dinosauři od Pekelného potoka |
2010 | Encyklopedie dinosaurů ve světle nejnovějších objevů |
2011 | Po stopách dinosaurů |
2017 | Dinosauři v Čechách |
Nadšení z knihy "Poslední den druhohor" mě nasměrovalo k sehnání další (dříve vydané) knize autora. Zde určitá témata výzkumu konce éry dinosaurů byla rozebrána více do hloubky, protože popis samotné katastrofy je vždy z perspektivy různých teorií a hypotéz. Jistě poutavé čtení i když ne tolik jako později vydaná "PDD". Četba této knihy byla velmi kvalitní doplnění o výzkumu nutným k objasnění obrazu zkázy a vymírání.