Velký dům
Nicole Krauss
Velký dům je souborem čtyř příběhů a čtyř hlasů, které se všechny vztahují k jednomu psacímu stolu a těm, kdo u něho po delší či kratší čas v různých domech a bytech pracovali. Všichni zde vyprávějí o svém životě, svých úspěších a prohrách, o nenaplněných snech a touhách, jakož i o těch několika málo splněných.
Přidat komentář
Tahle kniha byla pořádná fuška. Komplikovaná, propletana, neprestavala mi unikat. Chvilemi jsem se nemohla odtrhnout, chvilemi jsem ji frustrovane odkladala, protoze jsem vubec nerozumela.
Mám ráda propletence knih Nicole Krauss, cesty Amerikou, Evropou i Izraelem, návraty v čase, dozvuky šoa, kterým nelze utéct.
Kniha je pro mě zklamáním. Přímá řeč se v knize vyskytuje mizivě a spíš vůbec, jedná se jakoby o nějaké deníkove záznamy, které nemají kolikrát s dějem ani co dělat. Děj je slabý. Úplně mimo můj žánr.
Nádhera! krásně zauzlovaná literární mozaika, poetická, s tragickým podtonem, plná různých symbolů a nakopnutí k zamyšlení ... čtenář postupně poodhaluje niterná životní tajemství, pocity osamění a prázdnoty jednotlivých postav, chvílemi se zdá, že výseky z jejich životů spolu vůbec nesouvisí, příběhy běží paralelně, nezávisle na sobě v několika časových rovinách, nechronologicky, chvilkami se malinko protnou, některá postava se mihne i v jiném příběhu... při čtení jsem měla pocit, že něco podobného už jsem četla, ale na jiném místě v jiném příběhu, podobné motivy se jakoby opakují....spojujícím prvkem všech příběhů je obří starožitný stůl, který kdysi patřil slavnému básníkovi.. .. moc se mi líbila forma, kterou je kniha napsána, přestože čtení je náročné a vyžaduje plnou pozornost ..určitě zkusím i Dějiny lásky od této autorky :-)
Kdo chce literaturu, a ne jen vyprávění sáhne po této knize. Spletitý příběh několika lidí, zemí, generací a velký psací stůl. Děj vás naprosto pohltí nikoliv dějově nabitými scénami, ale ryzími emocemi. Pět hvězdiček je málo.
Pro mě je Velký dům objevem roku - už dlouho jsem nečetla nic tak úžasného, barvitého, složitého a tajuplného . ( Především velký dík překladatelce Michaele Markové, že se jí podařilo tuto knihu nezabít - jazyk Nicole Kraussové je nádherný a v překladu se nic z té krásy neztratilo).
Začnete tuto knihu číst a zpočátku se v ní tak trochu ztrácíte - ale postupně přistoupíte na tu báječnou hru a ponoříte se do příběhů hlavních postav - v každé je něco pozoruhodného, možná něco s čím se můžete ztotožnit, je vám těch lidí líto, chápete je a pak zase vůbec, jdou vám šíleně na nervy a a někdy zase cítíte, že ano, takhle to je , teď bylo vysloveno něco podstatného , pravdivého . Tohle je kniha , kterou chci mít doma, vracet se k ní a nacházet v ní pokaždé zase něco nového a nečekaného.
Krása a poetika prvých dvoch príbehov (Jeruzalemského a o stárnucej spisovateľke) sa už ťažšie hľadala v ďalších dvoch, v ktorých nefungovalo skoro nič - ani krása bez priamej reči, ani stotožnenie a retrospektívne rozoberanie citov. Každopádne Za tie prvé dva príbehy sa kniha oplatí čítať.
Po dlhej dobe konečne kniha, kvôli ktorej sa oplatilo ponocovať! Podobne ako v Dejinách lásky, aj tu je fabula príbehu postavená na prelínaní času, ide o rozprávanie, resp. spomienky štyroch rôznych postáv - dvoch mužov a dvoch žien, ktoré spolu zdanlivo nesúvisia, no postupne sa vzťahy medzi nimi vyjasňujú a jednotlivé príbehy do seba začínajú zapadať ako dieliky v puzzle. No na rozdiel od Dejín lásky, kde sa po prečítaní záverečných stránok odstránili všetky nejasnosti, vo Veľkom dome zostáva mnoho nedoriešeného. Po dočítaní mám v hlave viac otázok, ako odpovedí a množstvo teórii ohľadne vzťahov medzi postavami, čo mi určite nedá pokoja ešte minimálne pár dní. To bol pravdepodobne autorkin zámer, ale aj tak mám chuť hneď teraz začať čítať knihu ešte raz a pokúsiť sa nájsť chýbajúce časti skladačky, aby som sa presvedčila, či mi nejaká podstatná súvislosť neunikla. A tiež mi nedá nepochváliť skvelý preklad Otta Havrilu, ktorým sa blysol už v Dejinách lásky ale aj v iných knihách.
Nicole Krauss je pre mňa veľmi príjemným prekvapením, aj keď podobne ladené knihy s poprehádzanou konštrukciou plotu veľmi nemusím. Tento sa však odvíja úplne prirodzene, v patričnom tempe. Tak prečo nie ?
Aby som knihu pochopila a overila si niektoré momenty z jednotlivých príbehov, musela som si knihu prečítať hneď dvakrát (napriek tomu si nie som celkom istá, či sa mi to úplne podarilo..). Tým však rozhodne nechcem povedať, že dôvodom je, že je kniha zlá. Naopak, je to literárna lahôdka a rada si ju prečítam aj tretí krát :-)) Tak ako v Dejinách lásky, aj v tomto dielku sa Nicole Krauss silne zahráva s fantáziou čitateľa, v prípade Veľkého domu by som povedala že podstatne viac... Neskutočne vyzreto napísané, zaujímavé a nevšedné - kto má rád netuctové príbehy s podtónom magickosti, príde si na svoje. Ale osobne musím povedať, že Dejiny lásky sa mi páčili o malilinký kúsok viac (ale naozaj len o maličký).
Geniálna kniha! Pre mňa osobne najlepšia kniha, ktorú som čítala ten tok (2011). Ak sa Vám páčili Dejiny lásky, určite neoľutujete ani čítanie Veľkého domu. Originalita, tajomno, trošku pochmúrnej atmosféry a krásne popletený labyrint, to všetko Vás čaká, keď otvoríte túto knihu...
Autorovy další knížky
2006 | Dějiny lásky |
2012 | Velký dům |
2009 | Muž vejde do pokoje |
2018 | Temný priestor lesný |
2021 | Byť mužom |
Mozaika, která se postupně snoubí dohromady. Cítíš v ní otázky, smutek z historie i současnosti, židovskou nostalgii. Kraussová je kouzelnice slov i kompozice.