Veronika se rozhodla zemřít

Veronika se rozhodla zemřít
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539359/bmid_veronika-se-rozhodla-zemrit.jpg 4 3447 3447

A dne sedmého... série

Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřnítouhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebevraždě, že má poškozené srdce a že pomalu umírá, probudí se v ní instinktivní vůle k přežití a Veronika začne o svůj život bojovat v prostředí lidí, kteří jsou úředně potvrzenými „blázny. Při vyprávění Veroničina příběhu se světoznámý brazilský autor opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny. Paulo Coelho (1947) Paulo Coelho, který je považován za jednoho z nejvlivnějších spisovatelů dnešní doby, uveřejnil své knihy v 168 zemích v překladu 80 jazyků, jejich náklad přesáhlpočet 150 milionů výtisků. Rodák z Rio de Janeira svou literární dráhu začal jako dramatik, textař, novinář a scénárista. V roce 1987 prošel Svatojakubskou cestou. Rok po této pouti napsal Mágův deník. V následujícím roce vydal Alchymistu. Od té doby Paulo Coelho nastoupil dráhu, která z něj učinila jednoho ze tří nejprodávanějších autorů na světě. Z bohatého kaleidoskopu jeho děl Tympanum dosud vydalo audioknihy Alchymista, Poutník – Mágův deník, Čarodějka z Portobella, Vyzvědačka, Nevěra, Veronika se rozhodla zemřít a Jedenáct minut. Lenka Šestáková (1973) Od dětství se zabývala divadlem a sólovou recitací. Po studiích na pražské DAMU, obor činoherní herectví, čtyři roky působila v Divadle v Celetné. V letech 2000–2016 byla členkou činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kdevytvořila řadu nezapomenutelných rolí (Varja z Višňového sadu, Nevěsta z Krvavé svatby, Sylvie z komedie Sylvie, Marjanka ze hry Prezidentky, Beatrice z Mnoho povyku pro nic, Anna Boleynová ze hry Ženy Jindřicha VIII., a další). Zabývá se také pedagogickou činností a v současné době vede své vlastní studentské divadlo.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Veronika Decide Morrer, 1998

Interpreti: Lenka Šestáková

doktorking
21.06.2014 4 z 5

Klenot možná jediný od tohoto autora doporučuji vidět i film.

m.gena
19.06.2014 4 z 5

V dnešní době je mnoho velmi uznávaných osvícenců a všichni vlastně říkají, že člověk neumí žít přítomností, ale je buďto v minulosti a nebo v budoucnosti a stále se trápí. Rozdíl je, že Coello toto poznání umí dát do takového hezkého příběhu a tím se tak stává více stravitelným pro větší skupinu čtenářů.... každopádně když ještě znáte jeho životní příběh, tak jen poklona pro tohoto autora!

LittleMonste
11.06.2014 5 z 5

Nejdříve jsem viděl film (btw. s jednou z mých oblíbených hereček Sarah Michelle Gellar v hl. roli), který mě bavil a hned bylo o jedno příjemně strávené odpoledne víc. Pak přišel čas přečíst knihu....PÁNI... neuvěřitelně silný a zároveň jednoduchý příběh, který vás donutí zamyslet se nad svým dosavadním životem. Nevím jak u ostatních, ale tahle kniha mě silně poznamenala ve vnímání a postoji k životu celkově...
Hodnocení - 83%
Přečteno - 1x

petule22
13.05.2014 5 z 5

hezky napsané, čtivé, smutné...

esussi
07.05.2014 5 z 5

Kdo už čas od času nepřemýšlel nad sebevraždou... Obdivuju Veroniku, že si to všechno tak krásně promyslela a na základě racionálních argumentů se rozhodla svůj život ukončit. Ještě víc ji ale obdivuju za to, že se dokázala chopit své druhé šance a začít žít. Protože ikdyž si myslíme, že žijeme v nějakém druhu pekla, máme možnost podílet se na průběhu svéého života a můžeme vlastním přičiněním mnoho změnit. Osud nebo tlak společnosti jsou jen výmluvy konformistů.

Cella
04.05.2014 2 z 5

Málem se bojím napsat, co si té knize vážně myslím. Upřímně, nijak mě nenadchla. Samozřejmě, má silné téma, silný příběh, a právě proto není její kritika nijak lehká. Jenže – ten překvapivý konec začínáte tušit již v půlce knihy, a to nejpozději. Někomu přinese mnoho nového a někomu nepřinese nic.

Eillee
02.05.2014

Přečtena za jeden den, jednoduchý příběh, ale neuvěřitelně silný...

michael4483
25.04.2014 5 z 5

Silná kniha, ktorá ma po prvý raz zoznámila s Coelhom. Obsiahla sonda do života mladého dievčaťa, ktorá pod atraktívnym povrchom a zdanlivou spokojnosťou skrýva prázdnotu. Pokúsi sa o samovraždu, ale nevyjde podľa jej predstáv, a tak končí v blázinci, kde stretáva podivné bizarné figúrky, odstrčené spoločnosťou na okraj. Kto je to blázon? Čo je správne? Čo je pravda? To, čo káže a určuje spoločnosť? Čo ak sa spoločnosť mýli? Dnes už klasické dielo ma prinútilo venovať sa tejto téme do hĺbky aj po dočítaní, a musím uznať, že Coelho je veľmi svojský a výrazný autor. Rozhodne by ste si tento nevšedný román nemali nechať ujsť. 100%

Verous
20.04.2014 5 z 5

Nooo, ty jo....Po přečtení této knihy jsem dramaticky přehodnotila žebříček mých literárních favoritů a dodnes statečně drží první místo. Ale musím přiznat, že mě názvem nejednou přivedla do poněkud nepříjemné situace - ehm, hádejte, jak se jmenuji....Kvůli návštěvě babičky jsem ji musela sundat z čestného místa na horní poličce :D.
Jestli můžu o nějakém spisovateli tvrdit, že mě v postoji k životu opravdu ovlivnil, bude to Coelho. Zavřít do ústavu jsem se sice nenechala, ale i tak to stálo za to :D.

mcleod
20.03.2014 5 z 5

Klasické coelhovské dílo přesvědčující nádherným příběhem čtenáře o tom, jak je svět krásný a jak moc stojí za to žít. Opět se zde čtenář setkává s motivem hledání životního pokladu, avšak příběh dokáže zaujmout také svojí dílčí odlišností oproti jiným Coelhovým knihám. Životní poklad je zde totiž mimo klasickou lásku představován také nebo dokonce především životem samotným. Respektive jiným mnohem poetičtějším vnímáním životních maličkostí a krás světa, než byla hlavní postava ve svém předešlém životě zvyklá. Prostě jde opět o nádhernou hipísáckou a perfektně řemeslně zvládnutou knihu, kterou stojí za to si přečíst a nechat se unášet krásnými myšlenkami.

TomasV.
10.02.2014 4 z 5

Kniha k zamyšlení....nad životem, jeho smyslem i nad smrtí. Nad bláznovstvím, nad normálností a nad tím, že všechno je vlastně jen otázka většinového názoru. Sice ne tak poetické jako Alchymista, ale přesto hezký příběh. A s docela překvapivým koncem - úplně na konci :-)

Michaela91
26.01.2014 3 z 5

Kniha byla zajímavé, myšlenky nutili člověka přemýšlet, ale četla se pomalu nedokázala jsem se pořádně začíst.

martina.riz
22.01.2014 5 z 5

Hodně zajímavá kniha k zamyšlení, Coelho je můj oblíbený autor.

Jodie
20.01.2014 2 z 5

Přečetla (přetrpěla) jsem od Coelha 2,5 knihy a tohle byla jediná, která se dala číst.

Valentine
18.01.2014 4 z 5

Do poloviny mě kniha absolutně neuchvátila, ale četla se snadno, tak jsem pokračovala a dala jí ještě šanci. Za polovinou se děj konečně "rozjel" a krom bezduchého tlachání přišly na řadu zajímavé akce a reakce. Konec mě nečekaně nadchnul. Přes všechnu počáteční nechuť jsem ráda že jsem si ji přečetla a můžu říct že se řadí k těm lepším od Coelha.

KriKri
04.01.2014 4 z 5

Zajímavá kniha, zajímavé myšlenky. Myslím, že se k ní časem vrátím.

Peti
31.12.2013

Příběh, který vstupuje do mysli lidí. Veronika se na začátku chce zabít, protože proč žít, když je vše stejné, ovšem na konci knihy už je plná chuti do života. Doktor na psychiatrické klinice, kam je Veronika převezena, zamíchá kartami tím, že Veronice sdělí, že ji zbývá maximálně 7 dní života. I příznaky jejího zdravotního stavu tomu nasvědčují, i když je ve skutečnosti zdravá jako řípa. To vše má účinek i na další pacienty, kteří si uvědomí blízkost smrti a začnou se svým životem nakládat jinak než doposud. Velice zajímavá kniha, která nutí nad řákdy přemýšlet.

KattyV.
27.12.2013 4 z 5

Toto byla moje druhá kniha od P.C. a příběh se mi moc líbil. (Alchymista byl ale ještě o maličko lepší) :-)

IvaZuzanka
09.12.2013 5 z 5

Úžasná kniha, s hlubokou myšlenkou.

Natique
07.12.2013 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem od autora četla.