Vertikály svobody
Martin Schmarcz
Jak bychom mohli žit lépe, kvalitněji a dále se rozvíjet? Jak překonat nenávist, rozdělenou společnost, fake news i přetrvávající komunisticko-národovecký výklad dějin? Proč bychom se spíše měli dívat „nahoru“ než jen „kolem sebe“? Co dělat s Evropskou unií, abychom ji lépe rozuměli a přijali za svou? Jak máme přistupovat ke změnám klimatu a jak k fungování trhu a kapitalismu? V čem je nebezpečná „druhá polistopadová republika“, v níž od roku 2013 s Milošem Zemanem a Andrejem Babišem žijeme? A co ukázalo naše chování během koronavirové pandemie? Kniha Martina Schmarcze je obranou liberální demokracie a apelem, jak neustrnou na místě. Rozebírá pět klíčových faktorů, jimiž bychom se měli řídit, „pět vertikál svobody: křesťansko-židovskou morálku, fungování parlamentní demokracie, vládu práva, liberální kapitalismus a kritické myšlení poprvé formulované již antickou filozofií. Na příkladech z minulosti i současnosti tato kniha ukazuje, jak se vypořádat se složitým 21. stoletím i více než 30 lety českého polistopadového vývoje.... celý text
Přidat komentář
První dvě třetiny famózní. Ovšem v okamžiku, kdy začíná obecné principy ilustrovat na konkrétních příkladech, dostává celá konstrukce mírné trhliny. Přitom možná stačilo vybrat jiné příklady, takhle mi občas přišlo, že to potřebné a oslavované kritické myšlení autor používá k obhajobě předsudků, které jsou součástí politiky KDU-ČSL, k níž má blízko (např. fetišizace manželství a proč není možné tento posvátný svazek dopřát homosexuálům). Navíc je místy argumentačně nekonzistentní, když nejdřív po lékařích chce, aby vystupovali jako vědecké autority, aby vzápětí "doktorskou kliku" v parlamentu obvinil z prosazení "diskriminačního" protikuřáckého zákona. V těchto chvílích jsem litoval, že ho nemám po ruce, aby mi své argumenty vysvětlil blíž, protože takhle to vypadalo ne jako argumenty, ale jako čistá "dojmologie".
Přesto jde o knihu velice potřebnou a podnětnou.
Mám rád, když mi někdo nabourává mou názorovou bublinu. A to se přesně Martinu Schmarczovi podařilo. Obzvlášť se mi líbila počáteční "teoretická" část esejí se zajímavými myšlenkami, které mě obohatily. V "praktické" části jsem si rád vyslechl pádné argumenty autorových názorů a porovnal s názory vlastními. V některých situacích jsem však měl pocit (není jich však mnoho), že si některé myšlenky trochu protiřečí.
Kniha není vůbec špatná, ale je napsaná zbytečně složitým stylem (hlavně zpočátku, kdy to připomíná spíše filozofickou esej). A je to velká škoda, protože kniha (potažmo autor) má rozhodně co říct. Jen se obávám, že širší veřejnost nezaujme. Nahrává tomu i fakt, že kniha - 150ti stránkový paperback, se prodává za 400Kč.
Autor čtenáři nevnucuje své názory. Na příkladech z minulosti i současnosti ukazuje, jak se vypořádat se složitou aktuální situací (nejen politickou) ale i více než 30 lety českého polistopadového vývoje.
Autor je komunista ? Takové názory by tomu vypovídaly. Bláboly samolibého hlupce.