Ves ve vzduchu
Jules Verne
Románovou formou je napsán příběh o „chybějícím článku“ mezi opicí a člověkem a byl vydán v době diskuse o Darwinově práci „O původu druhů“. V první fázi je román „Ves ve vzduchu“ velmi čtivý, naplněný útoky splašeného stáda slonů, podrážděných nosorožců a opic. Po smrti Urdaxe, portugalského obchodníka se slonovinou, a rozkladu celé karavany, vede romanopisec své hrdiny neproniknutelným pralesem na Oubangui, do srdce Afriky. Francouze Maxe Hubera a Američana Johna Corta doprovází domorodý chlapec Llanga a Khamis – „foreloper“ – domorodý průvodce. Přečtení románu je zajímavé i z pohledu 21. století. Je velmi obohacující, zachycující rozdělení geopolitického území, ve kterém se děj odehrává, je doprovázen debatami obou cestovatelů, ve kterých řeší evoluci na základě dobových vědeckých poznatků. Jules Verne cituje některé Darwinovy teorie, uvědomuje si jejich logiku a zároveň trvá na tom, že nikdy nelze najít chybějící článek mezi člověkem a opicí, protože neexistuje. Jules Verne opět demonstruje svůj úžasný sklon prosazovat a obhajovat svou pověst vizionáře. V první kapitole Jules Verne mluví o nezávislém Kongu v době, kdy čeká na příležitost obětovat svou nezávislost. Tato věta odráží historický smysl pro autora, který oznámil, že pohyb národů na sebeurčení se bude dít v příštím století (ve 20.stol).... celý text
Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: 2013 , Josef VybíralOriginální název:
Le village aérien, 1901
více info...
Přidat komentář
(SPOILER) Příjemná a dobrodružná verneovka se zajímavými africkými kulisami a několika sympatickými hlavními hrdiny. Příběh je dost přímočarý, ale má několik zajímavých momentů (útok sloního stáda, rozkrývání osudu ztraceného vědce), často zajímavě reaguje na (v době psaní) aktuální Darwinismus. Klíčový motiv, vesnici pololidských stvoření v korunách stromů, mohl autor prodat lépe, ale nemůžeme si přeci v dobrodružné knížce pro děti stěžovat na naivitu. Podobnost s Conradovým srdcem temnoty (motiv řeky, šílený bílý bůh mezi domorodci) je jen náhoda?
Veľmi zlým štýlom napísaná kniha. Zvláštne vety. Dej je dobrodružný, ale ťažko zapamätateľný.
Absolutně nejslabší Verneovka... dokonce jsem přemýšlel jestli tento román vůbec psal Jules Verne... dlouho jsem tuto knihu sháněl, protože to byla asi poslední verneovka, kterou jsem nečetl... no věru výsledek za to nestál. Howgh
Není to dílo, které by mělo patřit do nějakého výběru toho nejlepšího z Julese Verna, přesto jsem si knihu rád přečetl. K Vernovi se dá stále vracet. 70%
Moje asi 4 Verneovka, a opoti předchozím považuji tuto knihu za slabší díl, ale přesto krásná četba
Po delší době jsem opět sáhla po knize od J. Verna, musím říct, že jsem tuto knihu dosud neznala, vlastně jsem ji náhodně našla v manželově knihovničce, a mile mě překvapila. Ve srovnání s jinými Verneovkami nevypráví o technickém pokroku, jak jsem byla zvyklá, ale o teorii vývoje člověka a jejím chybějícím článku. Pěkné jsou četné popisy života v džungli. Možná jsou některé pasáže rychle utlé a člověk by si ještě početl, ale to nic neubírá na zajímavosti příběhu. Velmi výmluvné byly především části o definování rozdílu mezi člověkem a zvířetem a projevů lidství.
První a zatím jediná Verneovka, kterou jsem přečetl. Zajímavý příběh, ale nevím, zda si najdu cestu i k dalším jeho knihám.
I když knihám od Julese příliš neholduji, musím uznat, že tato měla celkem zajímavý děj a dobrou myšlenku. Verne se tady pouští tak trochu do otázky evolučního vývoje člověka a tzv. chybějícího článku, takže k řadě technických hypotéz přidává i ty biologické. Fajn odreagování, které je krátké, ale zajímavé.
Z hlediska Vernovy tvorby celkem ojedinělá záležitost, protože se soustředil spíše na technické obory. Tohle spadá spíše do oblasti soft sci-fi a já se nemohu ubránit srovnání s Wellsovým románem: Ostrov doktora Moreaua, který je lepší. I přes to se, ale jedná o dobře napsanou a čtivou záležitost.
Bylo to zajímavé a napínavé, na Vernea, který mě tolik "nebaví", dobrý výkon, akorát mi vadí zeměpisné nesrovnalosti. Měla jsem u čtení otevřený Google Earth a hledala, kde se právě nachází. Bohužel města/vesnice Ngale, Zongo a Libreville jsou každé úplně na jiném místě a, pokud z Ngale pluli nejprve na Zongo, museli to vzít proti proudu a pak se vracet... :-(
Já jsem zklamán z "luxusního" vydání,které za 1300 Kč až tak luxusní není. Škoda,tato kniha měla velký ponteciál stát se nejlepší českou verneovkou edicí.
Kdybych se na Podivuhodné setkání v džungli díval pouze jako milovník vernovek a obdivovatel všech těch podivuhodných dobrodružství, byla by pro mě tato kniha velkým zklamáním. Příběh, který by starý dobrý Verne dokázal snadno a poutavě rozepsat klidně na čtyři sta stran, je vmáčknutý na necelých stopadesáti, a to takovým způsobem, že k zajímavějšímu ději se dostáváme až kolem stránky s číslem sto. Román sice nepostrádá klasické Verneovy postupy, ba právě naopak, působí na mě ale jako souhrn těch nejnudnějších klišé bez myšlenky a jakéhokoli promyšlenějšího příběhu. Čtenář není napínán jako obvykle, děj je osekaný, bez nápadu, je jen suchým popisem bez propracování a atmosféry. Při čtení jsem měl navíc pocit, že celá kniha byla napsána na jeden zátah, snad jako rychlá řadová zakázka. Naštěstí tenhle román nabízí jiný zajímavý pohled, který celkový dojem poněkud napraví. Poprvé, alespoň co si pamatuji, Verne zmiňuje Darwina a jeho evoluční teorii. Román se najednou stává odrazem své doby, doby kdy teorie přírodního výběru zažívala jistou krizi (viz nové vydání - Rádl 2006, Academia). V centru pozornosti bylo hledání chybějícího článku mezi opicí a člověkem jako hlavního důkazu. Hlavní naděje se v té době upíraly k posledním neprobádaným místům na Zemi, tedy k neprostupným tropickým pralesům Ameriky, a především pak Afriky. A to je právě vyvrcholením celého příběhu, kde Verne de facto uznává teorii přírodního výběru a vznik člověk z nižších živočichů. Navíc prostřednictvím svých hrdinů uvažuje o člověku jako takovém, o samé definici lidství a kde je vlastně hranice člověk x zvíře.
Autorovy další knížky
1937 | Dvacet tisíc mil pod mořem |
1965 | Cesta do středu Země |
1985 | Dva roky prázdnin |
1963 | Pět neděl v balónu |
1963 | Cesta kolem světa za osmdesát dní |
Řekl bych, že na to, kolik má za sebou kniha vydání, se jedná o úplně neznámou Verneovku. Kombinuje dobrodružný žánr s lehkým sci-fi. Tradiční Verneovo poučování se tentokrát téměř nekoná, takže se kniha dobře čte. A nebýt té "průhlednosti", která vás bohužel připraví o šok z prozrazení totožnosti vládce vsi ve vzduchu, bylo by to i na víc než na 70 %.