Vesmír je báječné místo pro život
Jaroslav Veis , * antologie , Norbert Wiener
Výběr ze sci-fi povídek světových autorů ve spolupráci s Václavem Richterem a Ivo Železným uspořádal Jaroslav Veis Povídky: Robert F. Young - Líbezné zářijové dny Christian Léourier - Otvírák Cyril M. Kornbluth - Gomez Dominique Roffet - Velkoprodejna Norbert Wiener - Mozek Tor Age Bringsvaerd - Potterův paradox Frank Roberts - Můžete to být i vy Cucuji Jasutaka - Stojící žena Henri Gougaud - Čertovo kvítko Ursula K. LeGuinová - Palubní rozhlas Alain Dorémieux - Obyvatel hvězd Frederick Brown - Hvězdná myš Philippe Curval - Příjemná hra Identifikační číslo knihy: 23-092-87.... celý text
Přidat komentář
Dle mého názoru docela solidní antologie 13 povídek světových autorů. Většina povídek je povedených a ohodnotil bych je jako nadprůměrné, slabších je jen málo.
Tohle není vůbec špatný výběr scifi povídek. I Když jsou určitě poplatné době svého vzniku, mnohé zaujmou i dnes (Otvírák, Palubní rozhlas, Stojící žena...). A nejen to, najdou se tu i taková témata, která dneska už za scifi ani nepovažujeme.
Knížku jsem našla v zapomenuté krabici po nějakém našem stěhování. Dokonce dvakrát...
Sbírka povídek z oboru scifi, jak jinak. Některé jsou povedené, jiné průměrné. Je to namixováno tak jako na střed, takže hodnocení průměr.
Kniha byla dárek v roce1987. Tento druh literatury moc nemusím Nyní jsem se ke knize vrátila, jak pročítám knihovnu. Dvě povídky už nejsou sci-fi. Líbezné zářijové dny-vyučování pouze přes obrazovku v povídce spojené s reklamou . Otvírák- omezený pohyb v prostoru i času, udavači jako pomocníci vládní moci, restrikce. Další povídky jsou i lepší. Tyto dvě mě spojují s dneškem., bohužel.
Bída s nouzí. V podstatě se mi líbily jen dve povídky - Potterův paradox a Stojící žena. Přisuzuju to tomu, že valná většina ostatních autorů byli Francouzi... No, holt neni u každé knížky posvícení...
Antologie obsahuje řadu nadprůměrných povídek, mezi které bych zařadil zejména Palubní rozhlas, Gomez a Hvězdná myš. Ani jedna z povídek není vyloženě slabá. Celkově hodnotím 4+.
Po letech letoucích jsem se k této knize vrátila - a zdá se mi lepší než současné sci-fi. Například povídka Můžete to být i vy, tak ta by se z fleku mohla odehrávat právě teď. Vřele doporučuji.
Nejsem velký příznivce těchto antologií. Dělá mi problém přeskakování z jednoho příběhu do jiného a kazí to můj čtenářský požitek. Stejně tak u této, vcelku dobrou kvalitu a čitelnost jednotlivých povídek kazilo nejvíce to, že spolu téměř nesouvisely a při přečtení jedné, byť dobré, se mi příliš nechtělo do čtení další, tématicky jiné. V kontextu antologií však patří k tě lepším.
Jedna ze slabších antologií, mnoho povídek mě docela nudilo. Jde ale o zajímavý výběr - najdete zde antiutopické příběhy (Velkoprodejna) vedle detektivně (Mozek) a humorně laděných povídek (Palubní rozhlas).
Mě nejvíce bavily právě ty antiutopické povídky - Otvírák, Líbezné zářijové dny. Zde v komentářích zmíněný Potterův paradox je především zajímavý svým formátem (soubor novinových zpráv).
Opäť ako to v anatológiách býva nemôže vás zaujať všetko. Tato zbierka poviedok je chudobnejšia na kvalitu, ale ako to tiež už tak býva tak sa nájde jeden či dva klenoty pre ktoré by ste si ju kúpili aj keby bola z 90% brak. Najviac sa mi páčila poviedka Fredrika Brawna - Hviezdna myš. Ide o humoristicky ladenú poviedku zo skvelým nápadom, svetom aj príbehom. Ďalej ma zaujali Potterov paradox a Palubný rozhlas.
Četl jsem to kvůli povídce Jasutaky Cucuie, která mě nakonec vůbec nezaujala. Našly se tam ale mnohem lepší kousky, které mi utkvěly v hlavě, třeba o muži, který se z ničeho nic začne množit dělením. Z novinových článků se dozvídáme, kde všude ho spatřili, až nakonec na zemi zůstává jenom on a začne válčit sám se sebou. Tahle povídka mě hodně zasáhla, protože přesně takhle to prostě je a násilí je nejspíš naše lidská přirozenost :(
Štítky knihy
Část díla
- Čertovo kvítko 1978
- Gomez 1954
- Hvězdná myš 1942
- Líbezné zářijové dny 1957
- Mozek 1952
Vydařená antologie, kterou jsem dostala dárek, kuriozitku z antikvariátu.
Pobavil mě Potterův paradox, Příjemná hra mě nezaujala, Stojící žena smutně šokovala.
Palubní rozhlas jsem pochopila až po přečtení doslovu.
Líbila se mi osobitá grafická úprava knihy a ilustrace, kniha má styl.
Přeneslo mne to do doby, kdy Edice 13 bývala mou oblíbenou.