Vesmír plný umění
John D. Barrow
Nové, rozšířené vydání dnes již kultovní knihy, která změní váš pohled na svět. Od přírodních sil, multivesmírů a složitosti evoluce po obrazy na noční obloze, krásu váz, Bachovu hudbu a umění Jacksona Pollocka, v rozšířeném vydání knihy Vesmír plný umění se vydáváme na výzkumnou cestu úžasného záběru, na níž odhalíme, jak je naše existence a kultura utvářena a ovlivňována hlubokou fyzikální a matematickou strukturou vesmíru. Fascinující a dnes již klasická kniha Johna Barrowa, původně vydaná v roce 1995, která byla aktualizována a rozšířena, před námi odhaluje bohatě vrstvená překvapení o našem „vesmíru plném umění“.... celý text
Literatura naučná Umění Věda
Vydáno: 2013 , JotaOriginální název:
The Artful Universe Expanded, Second Edition, 1995
více info...
Přidat komentář
Vznik zárodků myšlení a vznik našeho jazyka je klíčovým mezníkem na naší cestě od nemyslících organismů k společenské lidské bytosti. Naše genetická výbava nám umožnila, aby se náš mozek vyvinul dostatečně složitě pro vznik vědomí, a právě z něj vychází naše společenské struktury. Náš mozek uzpůsobený k předávání informací, přenosu zvuků, nám umožnil náš masivní rozvoj (získání a přenost ohromného množství informací), který nezůstal omezený na místní geografii, počasí, místa, kde lze nalézt potravu, atp., jak je tomu u jiných živočišných druhů. Díky našemu mozku jsme schopni přežít v našem světě rychle se měnících a stále nově vznikajících informací, dokážeme předvídat budoucí události, připravit si alternativy, a tak měnit své chování a reagovat na změny, kterým jsme neustále vystavováni. Naše metody uchování informací (např. v psané nebo zvukové podobě) nám umožňují jejich přenos a následnou možnost korekce na základě nově získaných dat. …
Doporučuji, ... a to každému, koho zajímá příběh o vzniku našeho specificky lidského způsobu myšlení, o vzniku našeho jazyka, o pojetí svobody, a o spoustě dalších neméně zajímavých tématech.
Kniha je zvláštním spojením věcí týkajících se člověka a jeho vnímání světa, se skutečnostmi z oblasti fyziky, evoluce, genetiky ale i například umění a intelektu. Jsou zde popisované spojitosti, se kterými se setkáváme každý den, přesto že o nich nevíme téměř nic konkrétního a pokládáme je za přirozenou součást našeho života. Nejvíce mne zaujala teorie o vzniku lidského jazyka jako prostředku komunikace, která popisuje jazyk nikoliv jako něco čemu se učíme, ale něco co je nám dáno na genetické úrovni pomocí "obecné gramatiky zakódované v naší mysli tak, jako je zapsán prázdný program v počítači bez vstupních dat".
Štítky knihy
vesmír umění přírodní vědy matematika věda lidská mysl vesmír vs. umění
Autorovy další knížky
1996 | Teorie všeho |
2008 | Nové teorie všeho |
2000 | Pí na nebesích |
2011 | Vesmírná galerie |
2013 | Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) |
Rozhodně zajímavé, ale v některých částech mi bylo trochu líto, že se jen tak klouže po povrchu.