Vesmír plný umění
John D. Barrow
Nové, rozšířené vydání dnes již kultovní knihy, která změní váš pohled na svět. Věda a umění jsou dvě věci, které jsou jedinečně lidské. Svědčí o touze nahlédnout za hranice viditelného. Mají věda a umění ještě něco společného? Může věda objasnit naše sklony k umělecké tvorbě? Proč vznikají barvy? Jaký je původ hudby? Tato kniha je pokusem podívat se očima vědce na několik věcí, které se obvykle nacházejí mimo zorný úhel vědy, věcí, které jsou spíše obdivovány než objasňovány. Ptáte se po smyslu umění? Přemýšlíte o řádu, který je vlastní vesmíru stejně jako lidským výtvorům? Zajímají-li vás tyto otázky, ponořte se do fascinující četby této knihy…... celý text
Přidat komentář
Rozhodně zajímavé, ale v některých částech mi bylo trochu líto, že se jen tak klouže po povrchu.
Vznik zárodků myšlení a vznik našeho jazyka je klíčovým mezníkem na naší cestě od nemyslících organismů k společenské lidské bytosti. Naše genetická výbava nám umožnila, aby se náš mozek vyvinul dostatečně složitě pro vznik vědomí, a právě z něj vychází naše společenské struktury. Náš mozek uzpůsobený k předávání informací, přenosu zvuků, nám umožnil náš masivní rozvoj (získání a přenost ohromného množství informací), který nezůstal omezený na místní geografii, počasí, místa, kde lze nalézt potravu, atp., jak je tomu u jiných živočišných druhů. Díky našemu mozku jsme schopni přežít v našem světě rychle se měnících a stále nově vznikajících informací, dokážeme předvídat budoucí události, připravit si alternativy, a tak měnit své chování a reagovat na změny, kterým jsme neustále vystavováni. Naše metody uchování informací (např. v psané nebo zvukové podobě) nám umožňují jejich přenos a následnou možnost korekce na základě nově získaných dat. …
Doporučuji, ... a to každému, koho zajímá příběh o vzniku našeho specificky lidského způsobu myšlení, o vzniku našeho jazyka, o pojetí svobody, a o spoustě dalších neméně zajímavých tématech.
Kniha je zvláštním spojením věcí týkajících se člověka a jeho vnímání světa, se skutečnostmi z oblasti fyziky, evoluce, genetiky ale i například umění a intelektu. Jsou zde popisované spojitosti, se kterými se setkáváme každý den, přesto že o nich nevíme téměř nic konkrétního a pokládáme je za přirozenou součást našeho života. Nejvíce mne zaujala teorie o vzniku lidského jazyka jako prostředku komunikace, která popisuje jazyk nikoliv jako něco čemu se učíme, ale něco co je nám dáno na genetické úrovni pomocí "obecné gramatiky zakódované v naší mysli tak, jako je zapsán prázdný program v počítači bez vstupních dat".
Autorovy další knížky
1996 | Teorie všeho |
2008 | Nové teorie všeho |
2000 | Pí na nebesích |
2011 | Vesmírná galerie |
2013 | Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) |
Náročná kniha, který ale stojí za to. Kapitoly o evoluci, velikosti zvířat a vlivu vesmírných těles na vše živé na Zemi jsou super zajímavé. V poslední kapitole, věnované především vývoji hudby už jsem se občas trochu ztrácel a celkově to rozhodně není odpočinkové čtení.