Vesmír v jediném atomu
Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)
Kniha Vesmír v jediném atomu, kterou napsal Jeho Svatost, 14. dalajlama, je jedinečným srovnáním moderní vědy a techniky s buddhistickou tradicí. Dalajlama žije již mnoho let v exilu v indickém městě Dharamsala, vyhnán z Tibetu čínskou nadvládou, ale cestuje po celém světě a setkává se s vědci, učenci a filozofy i na setkáních Mysl a život, které pořádá ve svém paláci. V knížce, kterou se chystáte číst, se zamýšlí nad přínosem vědy Buddhovu učení, ale i naopak: Totiž jak by mohlo náboženství (tedy lépe řečeno tradice) obohatit tolik pragmatickou vědu. Samozřejmě dospívá k závěru, že vědci by měli sami nést odpovědnost za své objevy, že hluboce lidské vlastnosti jako soucit, láska, empatie nejdou zvážit ani změřit a přece existují… A hlavně: Věda by měla především přispívat ke zmírnění lidského utrpení a k tomu, aby lidé dospěli k všeobecnému blahu. Kniha je navíc velice poutavě napsaná, skrz na skrz člověčí, nutí nás sice k přemýšlení a hloubání, ale zároveň je i vtipná (ti, kdo o dalajlamovi něco vědí, vědí také, že má obrovský smysl pro humor). Vřele doporučujeme všem, komu není lhostejná budoucnost lidstva!... celý text
Literatura světová Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: 2009 , MetaforaOriginální název:
The Universe in a Single Atom, 2005
více info...
Přidat komentář
K tomuto tématu jsem se dostala před pár lety, kdy můj syn byl přítomen u návštěvy Jeho Svatosti v ČR a velice zaníceně o této návštěvě hovořil. On ateista tělem i duší nám povídal s neskrývaným obdivem o návštěvě Dalajlamy a já krůček po krůčku začala tuto literaturu vyhledávat. Beze sporu se jedná o velice vzdělaného muže , který má obrovský přehled a svým rozumným přístupem k podstatě života tady na tom našem světě pomáhá k nejen pochopení - nebo spíše k lepšímu chápání víry , jako takové , ale i k podstatě žití jako takovému. Zní to jednoduše, ale je to tak nesmírně složité.....
Velmi složité čtení. Dalajlama je neuvěřitelně vzdělaný a co mě potěšilo nejvíc, stejně tak otevřený všem možným myšlenkovým i vědeckým směrům, což se u představitelů určitého náboženství moc často nestává. Líbí se mi, že je schopen bez problémů říct, co je na buddhismu zastaralé a co se musí změnit a naopak s čím nesouhlasí v moderní vědě. Bylo to náročné, ale poučné. Dávám jednu hvězdu dolů za zbytečnou složitost textu.
Měla jsem docela problém se do knihy začíst a už už jsem si říkala, že ji odložím. Naštěstí jsem to neudělala! Dalajlama vysvětluje jak spojnice, tak střety budhismu a moderní vědy, od velkého třesku po genetiku. Zvláště kapitola o etice v genetice byla zajímavá.
Tohle je kniha přesně pro ty, kteří ji číst nebudou. Pro všechny zapřisáhlé materialisty a pro všechny moderní pseudoesoteriky.
Dalajlama v knize ukazuje co vše můžeme získat spoluprací vědy a budhismu. Kniha začíná vyprávěním jak se Dalajlama postupně od dětství seznamoval se světem vědy a techniky. Popisuje svoje dětství v Potale a poté jak byl postupně ve svém životě konfrontován se západní vědou. Vysvětluje, že budhismus má mnoho co říci k filozofickým závěrům plynoucím z objevení relativity a kvantové fyziky. Je vážně fascinující vidět jak nauka mající kořeny v dávném starověku je i dnes vysoce aktuální. Dále se věnuje hlavně problému vědomí a poukazuje na problém zkoumání vlastní mysli. Vysvětluje jak mnoho by nám pomohla spolupráce vědy a znalostí z budhismu k většímu pochopení fenoménu vědomí. Na konci knihy vybízí k opatrnosti ohledně rychlých pokroků v genetice a neschopností etiky držet s vědeckými objevy krok. Kniha je docela intelektuální záležitost, ale mnohem lepší než třeba Mosty k porozumění. 85%
Kniha je výborná v tom, že vám nejen rozšíří obzory, co se týče buddhismu jakožto víry, ale zároveň pár vědeckých objevů a termínů, které jsem do té doby neznal. Srovnání empirického zkoumání s náboženstvím není v knize tak patrné, jak by se po přečtení anotace mohlo zdát. Jeho Svatost Dalajlama zde ukázal, že je osobou nanejvýš povolanou a velmi inteligentní nejen ve sbližování lidí samotných, ale i lidstva společně s vědou.
Autorovy další knížky
1999 | Cesta ke štěstí |
2017 | Kniha radosti |
2010 | Jak vidět sebe samé tak, jací doopravdy jsme |
2002 | Čtyři vznešené pravdy |
1997 | Cesta ke svobodě |
Stavať mosty medzi brehom exoteriky a ezoteriky, by som videl ako esenciálnu ašpiráciu Dalajlámu, ktorú o desať rokov neskôr obdobne a nenásilne napodobil pápež František vo svojej encyklike Laudato Si s tým rozdielom, že témy fyziky, vedomia a genetiky, ktorým sa venuje hlava budhizmu v tejto publikácií, sú v Laudato Si nahradené ekológiou, hydrológiou a problematikou globálneho otepľovania. Dalajláma predstavuje svoje úctyhodné vedomosti zo spomenutej problematiky, ktoré nadobudol...sine educatione et non diletantione, ale mal možnosť priamej naratívnej interpretácie v podaní povolaných. V momente, kedy úspešne presvedčil čitateľa o svojom penze vedomostí, začína predkladať paralely zo starších budhistických prameňov. Tak vytvára jeho svätosť priestor na "zbližovanie vedy a spirituality".