Vesmírný posel
Neil deGrasse Tyson
Vesmírný posel je prozářen originální básnickou představivostí, ale zároveň nese nezaměnitelnou pečeť Tysonovy racionální mysli inspirované matematikou a vědou. Znáte ty knihy, které se snažíte číst co nejpomaleji, protože nechcete, aby někdy skončily? Vesmírný posel je rozhodně jednou z nich. Aby Neil deGrasse Tyson ukázal absurditu stereotypizace, naplnil svou novou knihu myšlenkovými experimenty. Díky nim zjistíte, jak hloupé je dělení lidí podle barvy pleti, sexuality, politického názoru nebo nekonzumace masa. Ono je totiž strašně snadné nalepit na kohokoliv neznámého nálepku jen proto, že jsme se rozhodli, že o něm vlastně víme všechno. Pojďme zkusit převrátit způsob, jakým přemýšlíme, a začít racionalizovat, než abychom informace jen emocionálně přijímali. V době, kdy se naše politické a kulturní názory zdají být polarizovanější než kdy jindy, nabízí Tyson ve své knize tolik potřebný protilék na mnohé z toho, co nás rozděluje. Zároveň vášnivě obhajuje dvojí podstatu osvícení – vesmírnou perspektivu a racionalitu vědy. Nejedná se ale o klasickou knihu o astrofyzice, jak bychom pravděpodobně od autora očekávali. Budete možná překvapeni, ale Tysonovy úvahy se pohybují spíše v oblasti filozofie. I když vědu zcela neopouští – ptá se, jak ve spolupráci s kosmickou perspektivou mění náš náhled na nás samé. Opravdu jsme „pány tvorstva“, jak si naše savčí mozky o sobě rády myslí? S kým by si raději promluvili hypotetičtí návštěvníci z vesmíru – s člověkem, rostlinou, nebo s kolonií mravenců? Odpověď vás možná překvapí… Vesmírný posel nás citlivě provází po vědecké paletě, která svět vykresluje jinak, než jak jsme zvyklí jej vnímat. Tyson s vřelostí a výmluvností sobě vlastní odhaluje řadu překvapivých pravd, od postřehů o řešení globálních konfliktů až po připomenutí, jak vzácné je být naživu.... celý text
Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: 2023 , Zoner PressOriginální název:
Starry Messenger: Cosmic Perspectives on Civilization, 2022
více info...
Přidat komentář
Kniha je sérií esejí o kde čem s velmi širokým záběrem. Pár zajímavých postřehů tam bezpochyby je. Je výborně ozdrojovaná.
Styl tysonova psaní mě baví. Astrofyzika byla skvělá vtipná a zajívavá. Vesmírný posel je až přehnaně hloubavý. Čekal jswm něco úplně jiného, než extraterestriální pohled na život na Zemi. Stalle je vysoká úroveň psaní a překladu - díky za něj, bez něj bych to asi nedočetl.
Štítky knihy
vesmír civilizace populárně-naučné publikace myšlenkové experimenty astrofyzika
Autorovy další knížky
2020 | Astrofyzika pro lidi ve spěchu |
2008 | Smrt v podání černé díry |
2021 | Dopisy astrofyzika |
2023 | Vesmírný posel |
2024 | Krátké přivítání ve vesmíru |
Autora jsem neznala, zaujal mne úvodní citát astronauta Edgara D. Mitchella z Apolla 14:
"Při pohledu z Měsíce vypadá mezinárodní politika tak malicherně. Člověk by nejraději chytil politika za pačesy, dovlekl by ho těch půl miliónu kilometrů a řekl: 'Teď se na to, ty debile, podívej!'"
První kapitoly se mi moc líbily, o bádání, objevech, vědě v historii lidstva, světa a vesmíru. Pak se ovšem stočí řeč na politiku, a to hlavně americkou, a mnohé související záležitosti (ve stylu vše souvisí se vším). Autor si rád přihřívá svoji polívčičku, nejen samozřejmě své názory, ale také projekty a nápady, o nichž jsem taky nikdy neslyšela. Některé věci mi nesedly, některé jsem prolétla, ale zbytek zaujal.
Napsáno lehce, povětšinou vtipně, rozhodně k zamyšlení. Ty první tři kapitoly by měly být snad povinnou četbou!
Pozn.. docela mě štve, že se i do knih odbornějšího rázu klidně dostanou nesmysly způsobené nikoli šotkem, ale nepozorností - které opravdu každý čtenář uvidí bez ohledu na své vzdělání a odbornost. Stránku před koncem vinou nepozornosti korektorů (už se nedá říct sazečů) narazíte na větu
"Genetický kód, který vytváří životaschopné verze nás samých, je schopen nejméně 1030 variant. Toto astronomicky obrovské číslo je jednička následovaná 30 nulami...".
To by ovšem nesmělo to číslo vypadat jako pouhá tisícovka, 1030, bez 30 jako exponentu...