Vládcové Říma
Robert Fabbri
Je rok 45 po Kristu. Vespasiánův bratr Sabinus padl v Británii do zajetí druidů, kteří mají v úmyslu nabídnout svým bohům mocnou oběť – ne jednoho římského legáta, ale hned dva. Vědí, že Vespasián přijde bratrovi na pomoc a chtějí sourozence obětovat v den letního slunovratu. Ale komu je vlastně obětují? Jací bohové vládli ostrovu před příchodem Keltů? Toto tajemství znají pouze druidové. Bytost, kterou uctívají, je ztělesněné zlo. Vespasián se snaží zachránit bratra a současně pokračuje v dobývání jihozápadu strašidelného ostrova. Než však tažení dokončí, je povolán zpět do Říma, do centra císařské politiky. Zde stále drží v rukou moc Claudiovi tři propuštěnci. Messalinin čas na císařském trůnu se blíží k tragickému konci a každý z propuštěnců se rozhodl vsadit na jinou ženu, jež má vládnout po Claudiově boku. Která z těchto tří žen vyjde z boje vítězně? A za jakou cenu pro Vespasiána? Vládcové Říma jsou pátým svazkem autorova románového cyklu Vespasián.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2019 , BB artOriginální název:
Masters of Rome, 2014
více info...
Přidat komentář
Výborne čítanie, napínavý dej, kombinácia popisu bitiek, dobrodružných udalosti ako aj politických intríg Ríma dokáže vtiahnuť do deja a uputat svojim veľmi kvalitným spôsobom písania. Veľmi chválim preklad.
Autor dokáže člověka vtáhnout do děje a když už je té krve až příliš, návrat do Říma. Docela jsem si oddechl a začal číst část zabývající se další "parketou" života v tehdejší společnosti.
Pěkně napsané, rozhodně lepší než učebnice dějepisu. Psal jsem to již v souvislosti s dějinami naší země. Dobře napsaný příběh zasazený do tehdejších reálií, zvýšení atraktivnosti dějin a zvýšení zájmu o ně.
Možná jsem jediný, ale já se vážně těšil, až skončí putování v Británii a příběh se vrátí zpátky do Říma. Zpátky k intrikám a římským vládcům. Caligula je mrtev, nastoupil Claudius a za nitky netahají pouze tři propuštěnci, ale hlavně jeho žena Messalina. Takže po vlažném začátku se mi série znovu pořádně rozjela a já se bohatě bavil. Snad bude brzy další díl.
Právě jsem dočetl. Úplně mě fascinuje, jak mě autor navádí ke zvědavosti, co se stane na další stránce. Moc se těším na další pokračování (myslel jsem si, že tímto dílem to vše skončí)
Ďaľšia čast, ktorá vyráža dych pri čítaní. Fabbri to ma vynikajúco premyslené. Najprv akcia a potom znova politika Ríma. V tejto časti je toho viac o politickej situácii , kde po vojesnkej službe v Británii, musí Vespasián riešiť nie jeden problém. Boj o moc vrcholí a každý začína vykladať karty, Vespasiána už nebaví hrať v politike len pešiaka, začína hrať tvrdú hru, kde sa snaží vyťažiť najviac bohatstva a známosti pre jeho blaho. Čo sa musí uznať Fabbrimu, že dokáže čitatela namotať na pokračovanie. Môžem len dúfať, čo najrýchlejšie preloženie ďaľšej časti. Celú sériu zatiaľ smelo odporúčam, hlavne tým čo majú dušu Rímskeho válečníka.
Ve Vládcích Říma pokračuje boj Britských kmenů s římskými legiemi, setkáváme se s druidy a jejich duchovním vůdcem Myrddinem, což je nejspíš nám známější Merlin, jak jsem v této knize zjistil tak Merlin nebyla jedna konkrétní osoba, ale byla to duchovní funkce něco jako Dalajláma, protože i Myrddin se po smrti reinkarnoval do nové osoby.
Vespasián se zde stejně jako ve Falešném římském bohu znovu setkává s Ježíšovou rodinou, myslím že se Robert Fabbri trochu inspiroval Šifrou mistra Leonarda od Dana Browna který ve zmíněné knize konspiruje s tím že Ježíšovy potomci se skrývaly mezi Kelty.
Ve druhé části knihy se děj vrací do Říma a Vespasián se svým bratrem Sabinem se opět zapletou do politických intrik, tentokrát bude jejich protivníkem císařovna Messalina. Je neskutečné kolik šílenců a perverzních osob bylo v první císařské dynastii, Messalina v některých věcech nebyla moc pozadu ani za největším šílencem Caligulou.
V předchozím díle nás autor straší nástrahami Teutoburského lesa, tady zase mlhavou Británií a jejími druidy. Vespasián se svými druhy tam zázračně překonávají zrady a zajetí, drsoň Magnus při útěku z proutěného panáka nad pekelným ohněm sice přichází o jedno oko, ale asi je ze železa, bolest ho nezastavuje a uprchlíci se zachraňují. Zatímco se v prvních kapitolách knihy válčí s britskými kmeny (a jejich odporu se není co divit - jde přece o jejich vlast), v závěru knihy jde o boj politický v samotném Římě. Claudius je od začátku líčen jako nechutný tvor, neustále slintající a nemající vlastní názor. To se mi moc nelíbilo, on měl ve skutečnosti i dobré vlastnosti, kterých v knize moc nevidím. Zato Vespasián až v Římě zjišťuje, že celý jeho předchozí vojenský život zasvětil pochybnému vlastenectví. Trpce si uvědomuje, že jeho římskou "vlast" tvoří pokaždé jen ti, kteří jsou u moci. A tak i on přehodnotí své úsilí a věnuje ho svému budoucímu prospěchu. Sympatické to teda není. No, a co se mi dá v knize opravdu nelíbí, tak ono druidské kouzlení. Podle mě taková předváděčka strašidelných úkazů do seriózní historie nepatří a pan Fabry by si to měl nechat do fantazy.
Autorovy další knížky
2013 | Obránce Říma |
2014 | Římský popravčí |
2018 | Padlý římský orel |
2017 | Falešný římský bůh |
2019 | Vládcové Říma |
Možná trochu nespravedlivě dávám průměrné hodnocení, když to bylo tak čtivé. Ale první část z Británie plná bitek, druidů a jejich podivných schopností (nepodloženo) mne nezaujala, a druhá část v Římě za vlády Messaliny a jejího "uslintaného" Claudia byla mnohem krvavější, syrovější, surovější, prostě ohavná. Hrozné poměry, hrozná doba, hrozná řešení.