Vetřelci komplet - svazek 1
Steve Perry , Stephani Danelle Perry
Vetřelci - Komplet série
1. díl >
Přicházejí tiše, jako se za noci plížívá smrt. Jsou to dokonalí zabijáci. Jsou to vetřelci. A někteří lidé by za ně zaplatili víc než za cokoli jiného. Jenže pokus udělat z tak mocného stvoření zbraň je pro obyvatele Země velmi nebezpečná hra... První svazek The Complete Aliens Omnibus obsahuje Earth Hive Stevea Perryho, jeho Nightmare Asylum a The Female War, kterou napsal se svou dcerou Stephani Perry.... celý text
Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: 2016 , BaronetOriginální název:
The Complete Aliens Omnibus: Volume 1, 2016
více info...
Přidat komentář
Je to dlouhý, je to třikrát totéž, je to starý a není to moc dobrý. Mírně lepší je jen prostřední část. Zbytek je k neučtení.
Svazek vlastně obsahuje tři samostatné příběhy, které knižně vyšly u společnosti Perseus.
Jedná se opovedený příběh Hnízdo na Zemi, perfektní Stanice hrůze a lehce podceňovanou Králonu. Všechny tři příběhy jsem si užil a už se těším na další svazek.
Nejtlustší díl série s příběhy o Hicksovi a Newt ovšem jinak přejmenovává kvůli filmům. Knihu sem četla a není špatná jen se mi z celé série líbila asi neumíň. I tak ale doporučí peo milovníky Vetřelce.
Velice příjemné překvapila. Dobře se čte za mne jedna z nejlepších knich. Jde se na další díl.
Hned na začátku veliké plus za zasazení Ripleyové do příběhu a hned menší mínus za napětí, které bylo jen v určitých pasážích. U knih z řad Vetřelce jsem zvyklý na napětí, které se dá krájet nejpozději po první třetině knihy a minimálně do konce knihy. U knihy jsem se jinak bavil a celkem mě zajímalo jak to vlastně celé dopadne. Pár lidí o této knize napsalo, že děj je předvídatelný (no jasně když už máte knihu dočtenou tak se vám to tak jeví), ale autoři nechávali tu a tam šikovně pootevřené dvířka díky kterým jsem si nebyl vždy na 100 % jistý že se bude děj ubírat právě daným směrem autorů.
Tady je hodnocení poněkud složitější, začátek mi přišel velmi chytlavý, ale postupně se s toho stal předvídatelný, opakující se vzor. Letíme zabít vetřelce, tak tak přežijeme, vrátíme se do bezpečí aby jsme zjistili, že bezpečí to vůbec není, tak tak to přežijeme a tak dál. Chybělo mi tam napětí, které je, alespoň pro mne, u vetřelce typické. Vetřelci, když se v ději objevili, byly vcelku snadno zabití a chvílemi padali jak mouchy. O hlavní hrdiny jsem snad neměl ani jednou strach. Občasná romantická splanutí, byla spíše úsměvná i když jedno z nich mělo opravdu zajímavý potencionál, bohužel dle mě ale nevyužitý. Kniha nebyla špatná, četla se dobře, ale od vetřelce jsem čekal něco méně akčního a více napínavého. Určitě dám ale šanci i dalším dílům.
Obsahuje spoilery.
Hnízdo na Zemi: 40%
Z knihy mám rozporuplné pocity. Není to špatné, místy celkem i fajn, ale na druhé straně to není zas tak skvělé a nějaké části mi moc nesedli. Autor dle mě hodně čerpal z filmové dvojky „Vetřelci“ a nepřináší nic moc nového. Doslova tam zkopíroval začátek filmových Vetřelců, kdy rodina jede prozkoumat souřadnice od společnosti, kde najdou loď a samozřejmě do ní dospělý vstoupí a jsou impregnováni facehuggerem. V tomto úseku knihy jsem měl pocit jako bych koukal na film. Hodně se mi nelíbil nápad létajících vetřelců, kteří tam byli zmíněni jen krátce v jedné bojové scéně a pak jako by zase nebyli, což jsem i rád. Tento nápad mě spíš znechutil, než aby ve mně vyvolal pocit úžasu. Některé popisy věcí, postav, událostí byly až úděsné a divné. A poměrně dost chyb v textu. No celkem vzato, takový průměr kolísající lehce pod průměr.
Stanice hrůzy: 80%
Druhá kniha kvalitou převyšuje tu první. Postava Generála Spearse je v knize skvěle vykreslená. Úplný bezcitný magor považující se za boha, pro kterého jsou všichni kolem jen bezvýznamné ovce na maso. Hlavní kladná trojice Wilks, Bilie, Bueler – v příběhu šlapou skvěle a čtenář se s nimi rychle z žije.
Za mě je tato kniha hodně povedená. Odsýpá rychle a nenudí.
Královna: 50%
Třetí kniha je dle mě o něco slabší než druhá. Zakomponování Rypleyové do děje si myslím nebyla úplně šťastná volba. Celkově pojetí mega obří královny královen mě moc neoslovilo. A tak nějak prostě to není ono.
Celkově tuto sbírku 3 knih hodnotím slabším průměrem.
Kniha je velmi dobře napsaná, dvojicí skvělích autorů. Ano, xenomorphové se mohli objevovat častěji, ale i tak se jedná o skvělé čtivo pro fanoušky série.
Tři perfektní knihy vložené do jednoho svazku. Úžasně propracované příběhy ze světa Vetřelců. Čte se to skoro samo. Mohu jen doporučit. Nejlepší příběh je ten s názvem Královna.
Jedná se o 3 plynule na sebe navazující knihy, v čele s vysloužilým a vyhořelým mariňákem Wilksem, a mladou holkou z psychiatrické léčebny Billie. Právě tato sympatická ústřední dvojice, které jsem celou dobu fandil, knihu solidně táhne. Jediné mínus je, že vetřelci mohli být v knize více zastoupeni, prostě mít větší prostor. I tak příjemné počtení
Jsem velká milovnice Vetřelců, když jsem uviděla tuto knihu musela jsem ji mít. Dlouho mne z žádné knihy tak nemrazilo. Dávám 10 bodů z 10.
Je hodně znát, že se jedná o novelizaci komiksových příběhů. Komiksovost z tohoto sborníku doslova srší, a to v mnoha ohledech. Vyprávění má zběsilé tempo, lokace se střídají obrovskou rychlostí, zvraty přicházejí z ničeho nic, postavy se objevují a umírají často bez nějakého výraznějšího dopadu na děj, násilí a nechutnosti jsou popisovány explicitně a "dekorativně", vše je popisováno velmi doslovně. Mrazivá horrorová atmosféra prvních vetřelčích filmů je zde zkrátka nahrazena nekončící a pořádně drsnou sci-fi akcí, takže kniha zaujme spíš fanoušky Alien univerza obecně, než jen fanoušky filmů. Hloubkou a propracovaností tyto příběhy holt nepřekvapí...ale čtou se zatraceně dobře :). Jen škoda místy trochu lajdáckého překladu.
Autorům se povedlo vytvořit originální děj s vetřelci. Občas sice využívají filmové dění, ale pouze jako vzpomínky svých hlavních postav, což ničemu nevadí.
Jen ten závěr.. tam mi přišlo, že posádka kolem Ripleyové a Wilkse spoléhá dost na tušení a náhodu... takže 70%.
V rámci sci-fi žánru výborné ; psychologie postav propracovaná a uvěřitelná, dějová linka v jednotlivých dílech na sebe plynule navazuje a rozšiřuje "vetřelčí" tématiku. K dokonalosti mi chybí jen trocha té mrazivé, plíživé hrůzy a beznaděje, jakou známe z filmových zpracování.
Ta pátá * je spíš z nostalgie. Na původních vydáních téhle trilogie s hezčími obálkami, ale místy o dost horším překladem jsem vyrůstala. Holt knižní přepisy komiksů a filmových scénářů jsou moje guilty pleasure.
Hlavní dějová linka první knihy je vyloženě prostoduchá, trochu napětí dodává jen intrikovaní bezohledných představitelů korporací, armády a vlastní agenda šíleného sektáře vedoucí k poměrně zajímavému a pro hrdiny nemilému plot twistu. Celé je to ale strašně uspěchané („vývoj“ vztahu Billie/Mitch je prostě frustrující svou plochostí), postavy jsou většinově charakterově nedomrlé, nevýrazné, nemastné, neslané a jejich skon čtenáře nijak zvlášť nezasáhne.
Druhý díl je pecka, generál Spears je prostě prvotřídní psychouš, na kterého v pustinách vetřelci okupovaného vesmíru prostě nechcete narazit. A jako správný psychouš má naprosto šílený plán.
Třetí díl je něco mezi. Frustrace z konce civilizace na Zemi, živoření na orbitální stanici, vysílání přeživších do toho další absurdně prostoduchý plán na vetřelčí likvidaci i jeho provedení, hromada nezajímavých generických postav, kteří hl. hrdinům slouží jako plot armor, ale zároveň je okrádají o „vysílací čas“. A pak Ripleyová. Na jednu stranu jste rádi, že tu je, na druhou stranu to pořád není nějak ono.
Btw. někteří první knize vyčítají, že vzpomínkové pasáže jsou jako vystřižené z druhého filmu. Well, ono to tak je, Billie se v prvním vydání komiksu jmenovala Newt a Wilks se jmenoval Hicks (: a až uvedení do třetího filmu to vlastně bylo (ne)oficiální pokračování celé ságy. Když do toho pak Fincherův počin hodil vidle, přepsaly se hrdinům jména a v knižní verzi se provedlo pár úprav, aby to víc sedělo na „nové“ postavy.