Věž kosmonautů
Kenneth MacLeod
Po podmanění Evropy hrají Rusové o čas. Jejich jednotky dorazily k Atlantiku, jejich kosmonauté dolétli k asteroidům. Teď je očekávají hvězdy... Ale někdo jiný tam byl před nimi. Matt je mladý programátor, jenž se rád pohybuje mimo zákon. Jednoho dne přijme lákavou zakázku na proniknutí do počítače přísně tajné orbitální stanice, kterou provozuje Ruskem ovládaná Evropská Unie. Jde o počátek neuvěřitelné a zcela nepředvídatelné cesty. Sen o dobytí vesmíru může být totiž nejen odvážnou, ale i značně riskantní a nebezpečnou touhou… Věž kosmonautů je česky prvním vydaným románem britského spisovatele Kena MacLeoda, jenž patří k nejpůsobivějším hlasům současné ostrovní science fiction. Nebojí se být dokonce politicky kontroverzní, dělá to však vysoce zábavnou a inteligentní formou. Nejen pro českého čtenáře může být setkání s takovým autorem osvěžující, bouřlivé a strhující.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2009 , Laser-books (Laser)Originální název:
Cosmonaut Keep, 2000
více info...
Přidat komentář
Celkem jízda se spoustou trávy. Gibsonův Neuromancer kombinovanej se space operou a opepřenej trochou politiky.
Velká bída. Autor se snaží vykreslit originální a živoucí svět plný bizarních bytostí. Moc se mu to ale nedaří. Míchat obří olihně, bohy, Rusy, dinosaury, reptiliány, cestování nadsvětelnou rychlostí a kdo ví co všechno dalšího dohromady působí dost překombinovaně. Navíc je kniha rozdělena do dvou nesourodých částí, jedna působí jako slabý odvar kyberpunku, druhá pak jako vzdálený (a nudnější) příbuzný Duny a dalších velkolepých sci-fi. Co je ale nejhorší, je absence zajímavého děje. Žádná osudovost, hrozba, ohrožení. Jen banda nesympatických hrdinů, co cestuje sem a tam. To vše doplněno dost bídnou romantickou linkou.
Věž kosmonautu sice stojí za přečtení, pokud má čtenář chuť na netradiční sci-fi, ale shrnutí od zimela seče do živého. O druhé dějové lince anotace neříká zhola nic, proto se jde zpočátku jednoduše v příběhu ztratit. V obou dvou. Dvě linky, které nemají téměř nic společného, kdy jedna sleduje politické uspořádání nového světa po třetí světové válce a druhá odehrávající se v daleké budoucnosti, popisuje, jak funguje meziplanetární obchod mezi mnoha rasami bez zjevně větší zápletky a dopadu na příběh na Zemi. Než se však obě linky spojí, uběhne téměř 220 stran, které nedokážou pořádně vytěžit ani jednu z linek. Tím pádem poslední třetina knihy má co dohánět, ale znatelně ji chybí prostor. Je zde spousta zajímavých myšlenek a jako space opera je kniha pojata velmi netradičně. Škoda však, že se zde mnohem více politikaří a pletichaří, místo toho „space“ prvku. MacLeod píše jiným způsobem, což mi došlo po prvním setkání v povídce Soulad vyšších sfér ve sbírce Plameny hvězd. Na malém rozsahu je to v pořádku, ale na ploše celého románu to už může být bolestivé. Samotný závěr pouze pootvírá dvířka k tomu, co teprve přijde. A my víme, že „TO“ už nepřijde. To zamrzí, nebuď další dvě knihy této trilogie (Engines of Light) slibují velké věci. Celkově by to však chtělo méně „věže“ a více těch „kosmonaut“ věcí ve vesmíru. Takhle je to rozporuplný průměr, který si horko těžko najde své milovníky…
Aááále, na ty pindy níže nedbejte, ten příběh stojí za přečtení, i když mě štve způsob vydávání vícedílných sérií, kdy po prvním už mnohdy další nevyjdou... Stará známá česká praktika, za to by se mělo veřejně linčovat :).
Na druhou stranu ten náhled také za něco stál.
Tedy dva příběhy, co se pak šikovně prolnou.
Svět je zajímavý a hulení trávy je v něm na denním pořádku, ale to nevadí. Liší se to možná od příběhů, které známe, no a? Číst to samé furt dokola by byla nuda.
„Sebehybná materie, matko veškerenstva,“ nedovol ať sesmolím nějakou obyčejckou scifi. Ty už dávno nejsou v kurzu!
Britská nová škola na to slyší a tak je Věž kosmonautů, právě v duchu současného sofistikovaného trendu, těžce kryptickým výkladem politické budoucnosti lidstva, troufale rozehrávající vysokou hru do které je zapletena spousta počítačové hantýrky, mazaný Angličan, marťani, trockisti, reformisti, novo- a staro - kapitalisti, liberálové, centralisti, UI, CIA, FBI, FBÚ, ESA, CPEU, LPR, NOD, NASA...do toho je bokem zmíněno - ani snad ne spoiler- že kdesi v prehistorii Něco mocného pozvedlo olihně; učinilo z nich superinteligentní bytosti, čímž to Něco nasralo Bohy. Vážně, Bozi jsou zde po obloze roztahané šmouhy, které, asi, kyvadlově tahají hvězdné lodě a olihně navigují. A ti seslali na Zemi (Proč?) trest. Olihně těsně předtím pozvedli i dinosury, tak vznikli inteligentní sauři a ti unikli záhubě, aby se pak mohli vrátit a pozvednout hominidy. Totiž obry a jakésy chlupaté gnómy. Lidi se pak pozvedli nějak sami... Samotný závěr obě časové roviny (Ještě jsem nezmínil. Román se odehrává ve dvou časových rovinách. A na jiných místech ve vesmíru.) přeci jen nějak proplete a já se usilovně snažil netvářit jak vyoraná myš. No dobře, nakonec to do sebe jakž takž zapadlo a Gregorovi s Alžbětou to taky klaplo. Za to a za nadhozenou otázku problematiky udržitelné společnosti jsem ještě schopen tři alibistické *** vypotit. Víc ale ne. Už se nemůžu dočkat, až si nepřečtu ( I když by mě v zásadě zajímalo, jak to vlastně s Bohy a těmi Druhými je. Co je ale moc, je moc) další dva díly.
Hvězdná loď Jasněnka, zaparkovaná na oběžné dráze nad Mingulay, probouzí v lidech stále ještě touhu po dobrodružství vesmírných letů. Ale po třech generacích usedlého života bude obtížné oživit staré znalosti a probudit kolos k životu. Ken MacLeod ve Věži kosmonautů koketuje se space operou, politickým thrillerem a kyberpunkem, vše smícháno dohromady ve dvou dějových liniích, které od sebe odděluje prostředí, technika i čas. Bohužel ani jedna z nich nenabízí nějaké to vzrušení či hodnotnou zápletku. Jedna se utápí v politice, druhá v mezidruhových interakcích a v obou je obtížné se dobrat hlavy a paty. Jasné je, že spolu obě linie nějakým způsobem souvisejí, ale díky zamlčení klíčových faktů si na propojení musíme počkat až na závěr knihy. Pokud ovšem čekáte ve finále nějaký velký třesk, nejspíš budete zklamáni. Věž kosmonautů je totiž teprve prvním dílem trilogie Engines Of Life (jejíž zbylé díly v Česku, jak se už stalo téměř pravidlem, nevyšly), a tak uspokojivé završení odysey vyhlížíte marně. Za mě úplně zbytečný nakladatelský počin.