Vězeňkyně z Teheránu
Márína Nemat
Marině Nematové bylo teprve šestnáct let, když byla 15. ledna 1982 zatčena a uvržena do nechvalně známého teheránského vězení Evin, kam byli posílání političtí vězni. Nepatřila k žádné protivládní skupině, až do té chvíle to byla obyčejná dívka, jakých jsou po celém světě milióny. Její život se točil kolem školy, milovaných knížek, prvních lásek. Naneštěstí však do něj zasáhla íránská revoluce, která vynesla do čela státu ajatolláha Chomejního a náboženské fanatiky. Pro Marinu se tím najednou změnil celý svět. Když jednoho dne ve škole vystoupila proti tomu, že se učitelka místo matematice věnuje výkladu koránu, netušila, jaké to pro ni bude mít následky. Její jméno se ocitlo na seznamu odpůrců režimu. Spolu se stovkami dalších byla zatčena a převezena do Evinu, kde byla mučena a pak odsouzena k trestu smrti. Naštěstí pro ni se do ní zamiloval jeden z jejích vyšetřovatelů. Doslova na poslední chvíli ji zachránil z popraviště, protože se mu podařilo díky rodinným kontaktům na ajatolláha Chomejního zařídit, aby byl trest smrti změněn na doživotní vězení. Za svou pomoc však žádal, aby přestoupila na islám a vzala si ho. Protože vyhrožoval, že pokud na to nepřistoupí, ublíží jejím blízkým, Marina nakonec souhlasila… Tato kniha zachycuje její vzpomínky na šťastné dětství, dospívání v měnícím se politickém klimatu i děsivé zážitky z Evinu. Odhaluje svět íránských vězení, skrývaný před zraky veřejnosti, a současně líčí příběhy obyčejných lidí, jejich odvahu a odhodlání, s jakými bojují o přežití v despotickém světě.... celý text
Romány Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2007 , JotaOriginální název:
Prisoner of Tehran a memoir, 2005
více info...
Přidat komentář
Životní příběh autorky velmi sugestivně popisuje život v 80-90 letech v Íránu, politickou situaci a životy lidí, kteří si dovolili nesouhlasit s režimem. Díkybohu se jí podařilo utéct ze země, a stejně bych se bála, že mě i v Kanadě někdo z nich vystupuje a zničí. Autorka mě donutila, abych si vyhledala, jak to je v Íránu dnes... Moc se to nezměnilo, a člověk si uvědomuje, jaké má štěstí na zemi, ve které se narodil a žije.
Strhující a emotivní příběh nevinné mladé slečny Maríny, kterou uvěznily v drsném iránském vězení. Člověku se až nechce věřit, co člověk dokáže v životě zvládnout a přežít. Kniha je velmi čtivá a nedovolí vám přestat.
Četla jsem ji před několika lety, půjčila mi ji moje dentistka. Vzpomínám si, že jsem šla spát až někdy po třetí ráno - silný příběh, který nelze nedocist.
Četla jsem už kdysi dávno, ale pořád to ve mně je . Jedna z nejdrsnějších knížek na toto téma.
Poutavý i drsný příběh , ale taky těžko uvěřitelný. Přišlo mi, že Márína měla až moc velké štěstí. Záchrana před popravou, hezké přijetí Alího rodinou, čekající André...
Knihu všem doporučuji! Velmi pěkně napsané. Životní příběhy čtu moc ráda. Kniha nakonec skončila pro Márínu dobře, ale muselo to pro ni být moc těžké. Je to děsivé, něco takového zažít!
Velmi čtivá knížka, mám ráda životní příběhy a navíc z tohoto prostředí islámských zemí. Happy-end se sice konal, aspoň pro Márínu, ale pro některé bohužel ne. Doporučuji k přečtení.
Kvůli této knize jsem se sem zaregistrovala. Přečetla jsem už hodně autobiografií, ale tato je u mě na prvním místě - silný příběh, ale především forma, jakou je kniha napsána vás vtáhne do děje a budete mít pocit, že to celé prožíváte s ní. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a ačkoliv je to už přes rok, zůstal ve mě velice silný pocit.
Děsivý popis prostředí íránské věznice. Ještě hrozivěji působí fakt, že autorka a hlavní hrdinka v jednom unikla popravě doslova o vlásek. Při studiu vzpomínek popisujících dobu před a po islámské revoluci si čtenář zároveň uvědomí platnost známého výroku jednoho nejmenovaného britského spisovatele.
Další z děsivých příběhů obětí kulturní tentokrát islámské revoluce.
Autorka a hlavní hrdinka líčí svůj příběh a příběhy svých přátel řekla bych skutečně velice odvážně.
Tu odvahu spatřuji ve snaze být objektivní a tak nic není jen černé nebo bílé.
Z bezpečí obýváků je těžké vžít se do té hrůzy nesmyslného mučení a vraždění .
Obávám se ale,že ani tisíce knih vypovídajících o běsnění jakýchkoliv fanatiků svět nezmění
Autorce přeji už jen klid a lásku nejbližších.Ona si už svůj kalich hořkosti vypila do dna.
Velmi dobře napsaná autobiografie. Neuvěřitelný příběh plný paradoxů. Ze sklepení do zámku a zase zpět.
Kéž by všechny knihy byly napsány tak čtivě jako tato. Nemohla jsem se od ní odtrhnout....Zároveň jsem byla zděšená čím vším si musela Marína projít. Děkuju bohu, že jsem se narodila v čechách. A i když tu politika nestojí a nic i tak se tu máme oproti jiným státům sakra dobře!!!!
Takřka neuvěřitelný životní příběh, obdivuji autorku a její odvahu promluvit a seznámit svět s těmito hrůzami.
Hodnověrné svědectví o době po svržení šáha v Iránu. Autorka sama zažila mučení a život v nejhorším vězení země a to jí bylo 17 let a vlastně nic neprovedla. Naštěstí si jí vyhlédl jeden z vyšetřovatelů a dosáhl na poslední chvíli její trest smrti a přes její odpor se s ní dokonce oženil. Není to žádná propaganda, ale popis smutného osudu mnoha dětí islámské revoluce.