Vídeňský císařský dvůr
Frank Huss
Kniha zobrazuje kulturně historické panoráma vídeňského dvora v letech 1658 až 1792, v době mezi Leopoldem I. a Leopoldem II., jenž disponoval zcela specifickým způsobem slavnostní reprezentace. Zejména v lovu a pěstování hudby, především opery, překonali Habsburkové všechna ostatní knížata své doby.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2014 , Knižní klubOriginální název:
Der Wiener Kaiserhof: Eine Kulturgeschichte von Leopold I. bis Leopold II., 2013
více info...
Přidat komentář
Jedna z nejzajímavějších knih o životě vídeňského dvora z 17.-18. století. Kniha je rozdělena na 2 části. První část je věnována Habsburským panovníkům, kde oceňuji přehledné informace o každém z nich a zajímavosti z jejich života. Druhá část se věnuje prezentaci Habsburků. Nalezneme tu kapitoly o jejich rezidencí, ceremoniály a především o hudbě, ta hrála hodně důležitou roli. Tuto knihu hodnotím kladně, protože poskytla originální a do jisté míry ucelený pohled na vídeňský dvůr na konci raného novověku.
Velmi zajímavá kniha o žiotě na výdeňském dvoře od konce třicetileté války po začátek válek napoleonských. V první polovině knihy autor představuje jednotlivé habsburské panovníky a to po většinou na základě jejich osobního života, nikoliv politických činů. V druhé půlce se pak zabývá barokní (resp. rokokovou) reprezentací dvora, proměnami tohoto modusu vivendi a samozřejmě i jednotlivými aspekty této problematiky. Největší pozornost je věnována hudbě. Na můj vkus až skoro moc, neboť autor neustále vyjmenovává jednotlivé členy dvorské kapely, což, vzhledem k tomu, že se pro většinu čtenářstva jedná o jména bez konkrétního obsahu, působí občas trochu úmorně. V některých případech jsou ale osudy jednotlivých hudebníků představeny blíže a to je pak zase moc zajímavé čtení. Rozhodně originální téma, velmi dobré zpracování. Za mě 4,5 hvězdičky.
Čteno už dávno, tehdy se mi to velmi líbilo.