Viktimologie pro forenzní praxi
Ludmila Čírtková
Riziko stát se obětí trestného činu se týká nás všech. V roli oběti reagujeme různě, i banální delikt může člověka vážně emocionálně poškodit. Navíc zločin tak či onak poznamenává nejen přímou oběť, ale také její blízké. Z pohledu okolí se oběti často chovají naivně či nerozumně. Proč mladý muž neoznámí, že byl v noci na ulici přepaden? Proč zůstává týraná žena v partnerském svazku? Je možné, že následky zločinu se u oběti projeví opožděně a že oběť dovede dlouho i před blízkým okolím skrývat, že je zneužívána či týrána? Na tyto a další otázky hledá odpověď předložená publikace. Nabízí prakticky využitelné poznatky ze současné viktimologie, chce rozšířit povědomí o tom, co prožívají oběti kriminálních činů, a přispět k lepšímu pochopení, proč se osoby poškozené zločinem chovají právě tak, jak se chovají.... celý text
Přidat komentář
Velmi vydařená a zajímavá knížka. Paní Čírtková je výjimečnou osobností ve svém oboru a neustále to dokazuje. Doporučuji všem zájemcům o forenzní psychologii a příbuzné obory.
Paní Čírtková je dle mého názoru nejlepší autorkou v daném žánru a snad žádný z jejích kolegů se jí v současné době nemůže v Čechách rovnat. Skvělá kniha, jen škoda, že si asi nenajde tolik čtenářů, kolik by si jich v řadách PČR zasloužila.
Štítky knihy
viktimologieAutorovy další knížky
2004 | Forenzní psychologie |
1998 | Kriminální psychologie |
2006 | Policejní psychologie |
2007 | Pomoc obětem (a svědkům) trestných činů |
2014 | Viktimologie pro forenzní praxi |
Viktimologie pro forenzní praxi autorky Ludmily Čírtkové je knihou formátu spíše učebnice, učit se z ní však může kdokoliv se zájmem o téma obětí trestných činů, se zájmem pomoci nebo nezpůsobit větší bolest. Přehledně rozčleněný text vysvětluje vše spojené s obětí trestného činu, ukazuje příklady takových skutků a vysvětluje jednotlivé vazby. Odborné pojmy jsou jednoduše vysvětleny, pro ilustraci jsou kurzívou uvedeny příklady z praxe.
Není to příjemné čtení. Ale je nutné pro zvýšení povědomí o obětech trestných činů a pro zlepšení přístupu k nim. Je nutné, aby trauma z trestného činu bylo to poslední, s čím se v rámci onoho skutku oběť setká. Realita je však z mnoha důvodů jiná a oběť si prochází osobním peklem mnohdy opakovaně od lidí a složek, které by měly z principu pomáhat. Kniha osvětluje mnoho fenoménů s tímto spojených a může být velkou pomocí, jak lze často zbytečným incidentům předejít a nalézt pro traumatizovanou oběť spravedlnost i bez zbytečného rozšiřování ran.