Pán stříbrné růže
Ludmila Vaňková
Vilém z Landštejna série
1. díl >
Historický román z doby Lucemburků, v němž se události kolem českého trůnu proplétají s rytířskými osudy a milostným životem Viléma z Landštejna.
Přidat komentář
Vzhledem k tomu, že mám knihy autorky ráda, je mi moc líto, že jsem se nedokázala začíst. A následně vlastně příběh plynul jen setrvačností.
Vilém z Landštejna se znakem stříbrné růže v erbu byl součástí významného českého rodu Vítkovců. V období posledních Přemyslovců a prvních Lucemburků se aktivně zapojil do politiky Českého království a v tomto období častých mocenských změn, se snažil vystoupit co nejvýše v mocenském žebříčku.
Z tohoto období máme jen kusé listinné informace a popisy dobových kronik, častokrát poznamenané osobním názorem autora kroniky i s občas nepřesnou interpretací.
Proto jsem rád, že jsem díky ČV jsem objevil tuto knihu.
Příběh Viléma z Landštejna je velice zajímavý, protože ho psal sám život. Díky autorce jsem se také dozvěděl mnoho historických souvislostí, které lemovaly život tohoto významného českého šlechtice.
Určitě si přečtu i pokračování.
Tato kniha, jejímž hlavním hrdinou je Vilém z Landštejna, se mi hodně líbila. I když u prvních 20 stran jsem se hodně nudil a uvažoval jsem o jejím odložení. Pak se ale děj rozjel. Trochu jsem si zase rozšířil obzory o šlechticích z 13. a 14. století a osvěžil si historii z doby Jana Lucemburského a Karla IV. Navíc je tato kniha i dobře srozumitelná, což se o všech knihách paní Vaňkové říct nedá. Takže doporučuji jak těm, kteří mají rádi historii, tak těm, kteří mají rádi dobrodružství a dobu rytířů.
Pěkná, čtivá kniha, která popisuje kus našich dějin. Jak přesný a pravdivý je tento popis, nechám na odborníky. Mne jen udivuje, že všichni hlavní hrdinové milovali své manželky. Ve středověku byla, přece, žena jen nástroj pro uzavírání spojenectví. Knize bych vytkl jen to, že tam nebyly žádné letopočty. Takže v čase se šlo orientovat jen podle dobře známých a významných událostí té doby.
Mám radši hrady (i ty zřícené) než načančané zámky. Hrad Landštejn, když jsem ho po prvé viděla, mi doslova vyrazil dech - poctivý, hrdý, majestátní. Zrovna tak na mne působil i jeho pán Vilém z Landštejna v knize Pán stříbrné růže. Šlechtic, který vzbuzuje sympatie svými postoji a následným jednáním. Kniha je plná historických postav a osob k dotvoření děje. Chvílemi jich bylo ažaž, a všude všemocná politika. Ale mám radost, že žiju v kraji, kde kráčel, nebo spíše cválal na koni, pán stříbrné růže (Třeboň, Lomnice, Nové Hrady, Borovany, Ledenice, . . .)
Str. 402: Můj otec, který zemřel ještě předtím než ses narodil, to řekl tehdy dobře. - Teď už jsme, dá Pánbůh, zakotvili, porodí-li Eliška Přemyslovna Janu Lucemburskému dědice. Zůstaň mu věrný. To bude teprve skutečný přemyslovský král.
Věrný Vilém z Landštejna Karlovi IV. byl.
Výborná kniha, opět samostatná, není součástí žádné série. Landštejnové byli velmi významnou šlechtickou rodinou, ale ve škole se o nich bohužel učí málo. Moc se líbí, jak paní Vaňková pracuje s historickými fakty a s umem sobě vlastním do nich vpašuje nějaký ten historický drb, ktery rozvádí dál, což přidává knize na zajímavosti. Zase jsem se nemohla odtrhnout a pročetla celou noc až do rána.
Z knih této autorky o středověké historii Čech je tato jedna z nejhorších. Přílišné množství postav, díky nimž se člověk jen těžko orientuje, kdo je zrovna na scéně, autorka přelétá od postavy k postavě, takže si k nim nestihneme utvořit žádný vztah a mnohdy ani nepochopíme, čeho se scéna vlastně týká (zvlášť když někdy odkazuje k jejím knihám předchozím).
Četba knížek paní Vaňkové mě přivedla k tomu, že musím v příštím roce osobně navštívit alespoň některé ze známých hradů "pánů z erbu růže" - Landštejn, Rožmberk, Nové Hrady, Jindřichův Hradec.... Jo, a knížka, tak ta byla opět dobrá.
kniha, která krásnou formou románu zpracovává osudy Českého šlechtice Viléma z Landštejna nelze k ní napsat jiné než kladné hodnocení.
Autorovy další knížky
1997 | Cval rytířských koní |
1994 | Král železný, král zlatý |
2004 | První muž království |
1995 | Žebrák se stříbrnou holí |
2008 | Příběh mladšího bratra |
Před delší dobou jsem knihu četla,teď jsem si ji pustila do ucha,i když nebyla profesionálně načtená.Knihy paní Vaňkové se dobře čtou i poslouchají.Asi není vše historicky přesné,ale v té době jsme stejně nikdo nežili a kroniky píšou vždy jen vítězové.Zase jsem si osvěžila v paměti naši slavnou minulost a možná by si ji mohli přečíst i jiní a poučit se z ní.A také mám důvod po delší době navštívit hrad Landštejn a česko- rakouské pomezí.