Vítek
Adalbert Stifter
Stifterovo poslední dílo líčí epicky prostým a poklidným tónem úsek českých dějin 12. století: boje Přemyslovců o knížecí stolec v době smrti a po smrti knížete Soběslava a vládu Vladislava I. Hrdinou románu je rytíř Vítek, sloužící knížeti Vladislavovi. Edice Živý odkaz světa, Knihovna světových klasiků, sv. 32. Doslov: Ladislav Heger... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 1953 , VyšehradOriginální název:
Witiko, 1865
více info...
Přidat komentář
Bavilo mě to, je to sice dost idealisticky psané, ale i tak pěkné líčení událostí ze středověku o Přemyslovských knížatech a Vítkovi s růží v erbu.
(SPOILER)
Když Český rozhlas zpřístupnil tuhle 150 let starou knihu, trochu jsem zapochyboval o smyslu tohoto počínání. Posléze jsem tomu ovšem přišel na chuť.
Dovedu si představit, proč se kniha německy mluvícího Jihočecha z Horní Plané nestala hitem. A nejspíš to nebylo proto, že Vítek je dokonalý až běda, dialogy jsou formální a že vyprávění kulhá na obě nohy co do historické patřičnosti. On je celý rámec příběhu, tedy pokus vykreslit krále Vladislava I. jako lidového a čestného vládce, ochránce české země, dost odvážný. I když dívat se na to očima dnešního poznání není tak úplně fair.
Spíš by řekl, že důvodem neúspěchu knihy bylo, že pro Čechy je tu příliš německých prvků (autor původ Vítka z Prčice umístil do jakési bavorské nobility s tisíciletou tradicí), pro Němce je tu zase celý ten první plán dění kolem přemyslovské dynastie, kterou máme víceméně právem za českou. A nám Moravanům kniha asi neměla vůbec co nabídnout.
Ale vlastně je to škoda, bylo by krásné mít narativ ke 12. století, který by alespoň jednoho z aktérů pranic o české knížecí trůny přeznačkoval pozitivně.
Román je teď k poslechu na MujRozhlas. Mě to tedy jednak nadchlo a jednak pohladilo na duši. Už dlouho jsem hledala historický román, který by se odehrával v Čechách 12. století, o žádném jiném nevím, jen tento, paradoxně od rakouského autora. Vystupují tam osobnosti známé z historie: biskup Jindřich Zdík, Vladislav II, Konrád II Znojemský a mnoho dalších. Díky historickému románu se člověk nejlépe učí historii. A bonusem je romantická láska, rytířská dvornost a moudrý a spravedlivý panovník. Milá historie skoro jako pohádka je balzám na nervy.
Historický román z první poloviny 12.století nám popisuje politickou situaci v Čechách a sousedních zemích, neustálé rozbroje a boje o český knížecí stolec. Nutno však podotknout, že autor přistupoval ke psaní v duchu rytířských románů, kde jsou často surové a kruté skutky idealizovány, stejně tak jako kladní hrdinové této knihy, kteří nemají žádné chyby a jsou vzorem čestnosti, věrnosti a nikdy nedělají nic špatného. Všichni máme představu o tom, jakým byl středověk těžkým údobím našich dějin, což tato kniha popisuje spíše jako procházku růžovým sadem.
Ajajaj..tak to tedy nevím, jestli byl dobrý nápad, seznámit se se Stifterovou tvorbou prostřednictvím tohoto díla...něco tak slabého, aby pohledal! Vyškrábnu v sobě zbytky velkorysosti a zkusím jiné šumavské texty...
Štítky knihy
Morava 12. století Přemyslovci šlechtické rody Vítkovci idealismus boj o trůn rodinná historie, dějiny rodu
Autorovy další knížky
1978 | Horský křišťál (13 povídek) |
2004 | Vítek |
2003 | Hvozd |
2004 | Lesní poutník |
1968 | Pozdní léto |
Z této knihy by si měli vzít naší představitelé varování a příklad.
Poslouchala jsem audio.