Vlajka: k historii a ideologii českého nacionalismu
Milan Nakonečný
Kniha přináší množství politických a dalších údajů o činnosti české fašistické organizace Vlajka a jejich souvislostech se společenskými podmínkami dané doby, ale i množství psychologických údajů o jejích představitelích.
Přidat komentář
Kniha obsahuje spoustu odpovědí na otázky v době protektorátu , vysvětlení co Vlajka byla , její představitelé ale i mnoho jiného.
Ač je kniha plná překlepů (což sám autor vysvětluje v úvodu knihy), jedná se dle mne o nejpovedenější shrnutí této rané české historie a prvorepublikového fašismus repsketive fenoménu Vlajky.
Ta kniha je poměrně strašná. A to teď nemluvím vyloženě o obsahu. První věcí snad je, nechat před vydáním rukopis zkorekturovat. To se patrně u této knihy nestalo. Pravopis místy šílený, kostrbatý, překlepů plno (pak je zábavné, když Nakonečný cituje nějaké bolševické prohlášení a ještě upozorňuje na to, že ho přepisuje doslova i s překlepy - kterých tam je méně, než v jeho knize). Ač to tak na první pohled vypadá, kniha nemá moc jasnou chronologickou strukturu, Nakonečný skáče z jednoho roku do druhého a pak zase zpátky a strašně se opakuje, Některou věc zmíní a pak zopakuje dále v knize i třikrát čtyřikrát. Kdyby se opakované informace zredukovaly, kniha by byla snad i o čtvrtinu užší. Teď tedy k obsahu. Ano, organizace jako je Vlajka si určitě nějakou knihu zasloužila. Možná ji ale neměl psát člověk, který s ní (byť v prvorepublikové verzi) sympatizuje. Anebo možná jo, ale ať pak nečeká, že s ním bude soudný člověk souhlasit a společně s ním některé Vlajkaře polituje. Dochází tak v knize často k takovému podivnému faktu, který bych přirovnal k: "Lenin byl v pohodě, všechno to pokazil až Stalin". A nebo k docela nepochiopitelnému fňukání nad výší jejich pozdějších trestů brané a vycházející se srovnáním ještě pozdějších spáchaných zločinů někoho jiného (samozřejmě bolševiků, protože je autor nesnáší). Tohle by si historik (ať už sympatizující s popisovanými jedinci nebo ne) dovolit neměl a není divu, že mu knihu pár vydavatelství odmítlo vydat a jeho rukopis mu byl odmítnut (samozřejmě si alibistickou výmluvu našel). Vlajka byla snůškou a seskupením momentálně zaostalých a pomatených idealistů naprosto odtržených od reality, na nichž byla pozitivní (a že se mi to slovo psát vůbec nechtělo) snad jen kritika Beneše a Masaryka. Jinak to byla prostě verbež. Ano odhalí to různé historické šediny na historii Československa a z jistého pohledu je dobře, že kniha vyšla. Odhalí také ale dost o samotném autorovi, což je vzhledem ke knize a jejímu vyznění spíše negativum, neboť až příliš poutá pozornost k němu a ne k samotné Vlajce a popisovaným skutečnostem.
Pan Prof. Milan Nakonečný je svérázný autor, možná trochu podivín. Však co je důležitější je velký vlastenec a zastánce Prvo-republikového fašizmu, mezi jeho vzory patří třeba František Mareš. Já osobně pana Profesora znám a myslím si, že jeho kniha si zaslouží místo na vaší poličce.
Štítky knihy
fašismus kolaborace antisemitismus nacionalismus Protektorát Čechy a Morava český nacismusAutorovy další knížky
1993 | Lexikon magie |
1999 | Magie v historii, teorii a praxi |
2009 | Sociální psychologie |
1994 | Smaragdová deska Herma Trismegista |
1997 | Encyklopedie obecné psychologie |
K predchádzajúcim komentárom by sa patrilo dodať, že nové vydanie od Sol Noctis rieši väčšinu nedostatkov prvého vydania, t. j. opravené preklepy, chyby, text je rozdelený na menšie úseky pre lepšie čítanie, nehovoriac o tom, že text je podstatne rozšírený, obrazová príloha dvakrát rozsiahlejšia.
Kniha vtiahne čitateľa do atmosféry 30tych a 40tych rokov, skutočne je miestami napínavá ako román, nehovoriac o tom, že je plná informácií.