Vlasta Burian: Život za smích
Pavel Taussig
Vlasta Burian je v povědomí Čechů znám především jako filmová hvězda první republiky. I v době okupace zářil Burian na stříbrném plátně v českých komediích, které měly u porobeného obyvatelstva navodit pozitivní pocit a dojem idylického života v kulisách Protektorátu. Kolaboroval přitom, po válce odsouzený a zostuzený Burian, anebo ne? Jaké byly poválečného osudy tohoto herce? Málokdo ví, že pracoval i jako pomocná síla na krkonošské boudě ... Kniha přináší nově objevená fakta a vzpomínky očitých svědků.... celý text
Přidat komentář
V knížce jsem našel spoustu - pro mne dosud neznámých - informací. Po válce bylo těžké herce někam zařadit, spousta informací byla mylných, nebo "upravovaná". Písemná svědectví lidí, autorem zpracovaná, vše vysvětlují.
Pěkná kniha o králi komiků, ve které najdeme informace z jeho života, pár dopisů od lidí, kteří jej potkali nebo o něm slyšeli z vyprávění jejich příbuzných. Rozhodně je to zajímavé čtení.
Je to jako u obdobné autrovy publikace o Hugovi Haasovi. Mně osobně tento způsob nevyhovuje. Takovýchto střípků jsme už četli a slyšeli mnoho. Já bych si chtěl přečíst skutečně pořádnou biografii, která by sledovala hercův "život a dílo" pěkně chronologicky a zevrubně.
Moc hezky napsaná kniha o Králi komiků. Vlastu Buriana mám už dlouho moc ráda, a tak mě tato kniha moc potěšila. Je dobré, že do ní autor zařadil i vzpomínky lidí, kteří se s hercem setkali.
Autorovy další knížky
2013 | Neznámí hrdinové |
2011 | O věrném filmování Antonie Nedošínské a Theodora Pištěka |
2001 | České filmové nebe |
2009 | Český biják |
2017 | Vlasta Burian: Život za smích |
Objeveno jako audiokniha, resp. jako zvukový záznam složený jednak z úryvků předmětné knihy, jednak z více jak čtyřiceti autentických nahrávek. Uslyšíte píseň “To neznáte Hadimršku“, “Přednosta stanice“ či “Portoriko“, uslyšíte Buriana se smát, vařit vejce naměkko, vykládat o léčení v Karlových Varech, … a ano, i hrát fotbal :-) // Dávám maximální počet hvězdiček. Je to parádní způsob, jak se s knihou seznámit, zvažujete-li její čtení. Je to cesta, jak si knihu připomenout, pokud jste ji již měli v ruce. // Doporučuji.
Některé osoby, jejichž jména v záznamu zazněla:
- Emil Artur Longen (1885-1936)
- Lída Baarová (1914-2000)
- Karel Lamač (1897-1952)
- Ferenc Futurista (1891-1947)
- Anny Ondráková (1902-1987)
- Ladislav Hemmer (1904-1949)
- Oldřich Nový (1899-1983)
- Václav Wasserman (1898-1967)
- Jan Werich (1905-1980)
----------------------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Ale přátelé, vy byste si toho naporoučeli za pět korun.