Volání divočiny
Jack London
Dobrodružství psa, který se v době zlaté horečky na Aljašce dostane ze slunného jihu do nehostinných severních končin, okouzlí čtenáře sugestivním popisem drsné a krásné přírody i působivým líčením života v táborech prvních osídlenců a hledačů zlata.
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 1995 , ErikaOriginální název:
The Call of the Wild, 1903
více info...
Přidat komentář
Volání divočiny je román amerického spisovatele Jacka Londona. Děj se odehrává koncem 19. století v kanadském teritoriu Yukon během zlaté horečky na Klondiku a hlavním hrdinou je pes jménem Buck. Světová klasika.
Pes Buck žije spokojeně u své rodiny v Kalifornii až do té doby, než je unesen obchodníky se psy a odvezen na sever Kanady do Yuconu, kde je zapřažen do saní a nucen tahat zboží. Dokáže se Buck dostat ze zajetí anebo je jeho osudem zemřít v postrojích na dalekém severu. Nádherný příběh o nezlomnosti, odvaze a hlavně touze po přežití v nádherné krajině a době Zlaté horečky.
Volání divočiny jsem si chtěla přečíst už několik let, ale vždy něco dostalo přednost, až teď konečně nadešel jeho čas ;-) Kniha byla přesně taková, jako jsem očekávala, pro Aljašku mám slabost a i když pro psy moc ne, tak tento pohled do psího světa je opravdu poutavý.
Ostatní povídky jsem přečetla, ale podle toho, jak mě zaujaly, některou pečlivěji, některou s mírným přeskakováním... Trošku jsem měla dojem, že se tam stále opakuje motiv muže na pokraji sil, který se žene /plazí drsnou Aljaškou. Naštěstí alespoň končily spíš pozitivně :-) Pobavila mě asi nejvíc povídka Jak zmizel Markus O´Brien, která v sobě na rozdíl od ostatních měla i vtip a celkově se trochu vymykala, ale jak koukám dle hodnocení, u ostatních čtenářů naopak takový úspěch nemá.
Jak já mohla na tuhle knihu skoro zapomenout? Vždyť mě jako děcko příběh psa Bucka tak dojímal...
Jsem ráda, že se mi kniha náhodou znovu po letech dostala do ruky!
První část je tedy drsná, nesedlo mi týrání a bití psů. Příběh Thorntona a Bucka a závěrečné volání divočiny mi to ale vynahradily.
Poprvé se mi podařilo přečíst knihu celou. V minulosti jsem ji odložila už po prvních stránkách. Vadí mi týrání zvířat, proto jsem se musela na začátku do čtení hodně nutit. Moc se mi líbil život Bucka s Thorntonem. Další povídky zase dávají nahlédnout do života zlatokopů na Klondajku a jakou cenu jsou ochotni zaplatit za zlato. Velice zajímavé čtení.
Úplně jsem zapomněl na tuhle parádní knihu. Luxusní nejen pro mladé čtenáře ale i pro ty starší-což je bohužel i můj případ :)))
Díky aktuálnímu americkému kolu #klasikomilove se mi dostala do rukou fantastická kniha Volání divočiny a Povídky z Aljašky od Jacka Londona.
Bylo to syrové, drsné, dobrodružné, filosofické, zkrátka skvělé.
O tom, jak byl pes Buck ukraden a odvezen na Aljašku, aby tam pracoval v psím spřežení. O tom, jak krutě s ním bylo zacházeno a jak se vlivem podmínek měnil. O tom, jak slyšel volání divočiny a šel za ním. Nádhera.
Kniha obsahuje i šest povídek, které byly skvěle vypointované, zaujaly mě Láska k životu, Rozdělat oheň, Důvěra a Jak zmizel Marcus O'Brien.
Jednoznačná srdcovka.
"Dobíral se hlubin své přirozenosti až do částic a poloh hlubších než on sám, navracel se do lůna času. Ovládlo ho čiré vzkypění života, vlna přílivu bytí, vrcholná radost každého jednotlivého svalu..."
Další z Londonových mistrovských děl o soužití člověka a psa. Tentokrát má děj opačný směr než v Bílém Tesákovi. Zhýčkaný hafan Buck je násilím odvezen z Kalifornie na Aljašku, pochopí zákon kyje a tesáku, a naučí se přežít v divokém a nelítostném prostředí. Na konci cesty Buck vyslyší volání divočiny.
pred rokmi som robil korektúru prekladu poviedok. a už vtedy som sa čudoval, že som Londona doteraz poriadne nečítal. asi to bolo tým, že nám ho už v škole vnucovali.
nevadí, teraz som mal úžasný zážitok, ocitol som sa na Aljaške uprostred mrazov v divočine, kde platia iné pravidlá.
trochu mi prekážal ten archaický preklad, ale keď som pozrel do novšieho vydania, nie je to o nič lepšie. London čaká na svojho šťavnatého slovenského prekladateľa a čitatelia budú mať potom ešte lepší zážitok.
London prostě umí. Jeho povídky jsou mistrovské kousky, kterým nechybí spád, děj i pointa. Hluboce smekám před tímto klasikem dobrodružné literatury.
Volání divočiny je kniha plná krutosti, divokosti, tvrdé reality a smrti. Přestože je to místy chmurné čtení, není bezvýchodné a definitivní. Někde v pozadí vždy probleskne touha, krása a naděje.
Příběh privilegovaného psa Bucka, který je násilně vytržen z prostředí, na jaké byl zvyklý, a jeho boji o přežití v těžkých podmínkách a za neustálého svištění biče...
O krutosti, oddanosti, lásce i odvaze. Ale také o tom, kolik je potřeba odhodlání přežít v kraji, který nemá s nikým slitování. A jak je těžké odolat vábení divočiny...
Zabij, nebo budeš zabit... Sežer, nebo budeš sežrán...
Kruté, drsné, mrazivé. Protože tak to bylo. Tak to je. Bohužel...
Rozhodl jsem se přečíst si nějakou klasiku a Volání divočiny mně doma leželo dlouho. Proč jsem to nepřečetl dříve? Já byl nadšený a doporučuji k přečtení všem, kteří se nebojí klasiky :-)
Knížku jsem znala z tátových vzpomínek a zaprášené knihovny u babičky, proto jsem si neuměla představit, že by mě to oslovilo. Navíc, jak se dá napsat příběh z pohledu psa, aniž by to působilo uměle nebo infantilně? No, takhle. Bylo to skvělé, krásně vykreslené růsty postav, nádherné prostředí, které mě dlouhá léta fascinuje. Jediné, co mě vždycky zarazilo, bylo plemeno bernardýna. Kamarádka jednoho doma má a procházku zvládne tak deset minut, potom ulehá do příkopu a odmítá se hnout...představit si tedy tu sílu a vytrvalost a odhodlání...no, až na konci jsem zjistila, že jsem nejspíš něco přehlédla, že má vlastně uši nahoru a bernardýn je jenom tak napůl. Samotné "volání divočiny" mi přišlo lákavé a určitě ho jednou za čas slyší mnoho lidí. Konec výborný.
Co se dalších povídek ve vydání 2020 týče. Pořád někdo bojoval o život, zlato nebo lásku v podmínkách, které nebyly k žití a občas k přežití. Ideální na cesty nevytopeným vlakem. :)
Doporučuji všemi deseti.
Jack London prostě uměl! Nechápu, že jsme se tak dlouho míjeli, ale to já ještě napravím. V této knížce nám vypráví příběh o psovi Buckovi - domácím povaleči, který se díky mnoha zásahům osudu dostává na Aljašku, kde vrcholí zlatá horečka. Setkává se s různými typy lidí i psů, postupně se zoceluje a nakonec... No, geny jsou geny. Krásné čtení.
Volání divočiny je krásný příběh. Poslouchala jsem ho v audioknižní podobě, kterou namluvil Vladislav Beneš. A bylo to štěstí. Díky jeho krásnému přednesu jsou totiž „snesitelné“ i místy opravdu hodně rozvláčné popisy, které by v tištěné podobě možná nejednoho čtenáře dokázaly odradit. Takže pokud mohu doporučit, jsou necelé 4 hodinky poslechu tou pravou volbou :)
Štítky knihy
psi Aljaška zfilmováno dobrodružství člověk a pes psí spřežení zima rozhlasové zpracování zlatá horečka Klondike historické rományČást díla
Dcera severní záře / Dcera polární záře
1901
Důvěra
1908
Jak zmizel Markus O'Brien
1908
Láska k životu
1906
Rozdělat oheň / Jak rozdělat oheň / Naklásť oheň
1908
Autorovy další knížky
2020 | Tulák po hvězdách |
2002 | Démon alkohol |
2003 | Bílý tesák |
1974 | Bílý Den |
1988 | Mezi zlatokopy |
Buck není volán Divočinou... ON volá Divočinu! Aneb nevražednější pes na Severu, kterého bych nechtěl vidět ani za nic, je zde hlavní postavou!
Jaký je ale příběh knihy? Jednoduše řečeno, Pes z Jihu, onen Buck, je unesen a prodán na Sever, kde se stává hotovým Alfou mezi všemi psy poblíž!
Kniha je krátká, ale z Bucka se stane Pošťák, tahoun ve psím spřežení, ale i pomocník zlatokopa.
Postupně stoupá po potravním řetězci, až se z něho stane pravý začátek potravního řetězce, když zabijí zvěř třikrát větší než on sám. Lidé jsou v knize většinou popsáni dosti jednoduše, ale Jack Horton, onen "Sigma", který si podmaní našeho alfa psa, je dost zajímavý i sám o sobě.
Za zápory beru plot armor Bucka a celkovou nereálnost knihy (Buck zabije tlupu vlků? vážně?) I tak se ale knihu vyplatí přečíst.
94/100 :-)
(Jo a ohledně povídek - zajímavé a zábavné, upřímně mně bavily více než příběh o Buckovi :D)