Volanie divočiny / Biely tesák
Jack London
Dva z najznámejších a najobľúbenejších Londonových románov v jednom zväzku - Volanie divočiny prvý raz vyšiel roku 1903. Rozpráva o osude psa Bucka, ktorého v čase zlatej horúčky na rieke Klondike uniesli z domova a predali ako záprahového psa na Aljašku. Buck je nútený prispôsobiť sa tvrdému zaobchádzaniu ľudí a prežiť v podmienkach drsnej klímy. Spolieha sa na vrodené inštinkty a napokon sa v divočine stane vodcom. V próze Biely tesák (publikovanej časopisecky roku 1906) je hlavnou postavou kríženec psa a vlka, čo prv ako ho skrotia, prežije značné utrpenie v nehostinnej prírode Aljašky. Oba romány sú pretkané strhujúcimi opismi, akými autor predstavuje život z inej ako ľudskej perspektívy.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 2013 , Slovart (SK)Originální název:
The White Fang, The Call of the Wild
více info...
Přidat komentář
Dává smysl ta ediční politika Odeonu, že se spolu Volání divočiny a Bílý tesák objevily v jednom svazku - a to nejen tím, že oba romány prostředkují "psí příběhy", ony se ty knihy vlastně úžasně doplňují. V prvé - Volání divočiny - se z domáckého psa Bucka stává nelítostná šelma, v druhé - Bílém tesáku - se titulní hrdina, z poloviny pes, z poloviny vlk zrozený v lůně nehostinné aljašské tundry, pomalu, ale jistě domestikuje.
Pozornost k "dvoudomosti" (pes je z podstaty svých genů divoké zvíře, ale je schopen vroucích citů) si London uchovává, i při prokreslování prostředí. Krajiny jeho příběhů jsou kruté, zkázonosné, ale je v nich i něco magického, ryzího, Londonovi se dokonale podařilo převést svou fascinaci tímto požehnaným/prokletým koutem do slov a vět.
Největší devízou knih je ale samozřejmě ono vcítění se do ne-lidských hrdinů. Tam, kde by Disney antropomorfizoval, tj. přisoudil zvířatům lidské znaky (kupř. řeč), se London "stává-zvířetem". Budou povýšení, ti, kteří se umí ponížit.
8/10
Byl to dojemný příběh a líbil se mi o něco více, než Volání divočiny. Jsem velký milovník zvířat a u příběhu Bílého Tesáka jsem se párkrát rozplakala. Ale nevadí mi to, je to znamení, že mě kniha chytla za srdce. :)
Krásné příběhy psané pokornou rukou ctitele a obdivovatele přírody… Dnes pro děti (díky barvitému a poměrně náročnému jazyku a hlavně hlubokému a popisnému - a pro dnešní děti tedy pomalému - stylu) prakticky použitelné snad jen jako komiks, ale i tak ty myšlenky stojí za zachování :-)
Jsem šťastná, že můžu vlastnit oba nejznámější příběhy Jacka Londona.
Příběh Bucka a Bílého tesáka v jedné knize pěkně za sebou.
Díky lauro ️♥️
Túto knihu si užije aj starší čitateľ. Nejde o klasické dobrodružstvo v štýle Karl May. London píše o veciach, ktoré prežil. Dáva im nový rozmer, stavia ich do iných súvislostí. Knihy som čítal samostatne, aj v tomto vydaní. A stále ich mám v hlave. A srdci...
P. S. Nemám origo obal. Ak niekto má, pridajte ;-)
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2020 | Tulák po hvězdách |
2002 | Démon alkohol |
1974 | Bílý Den |
2003 | Bílý tesák |
1988 | Mezi zlatokopy |
Vytiahla som z domácich zásob a čítanie som si naozaj užila, pretože už len schopnosť napísať literárne dielo z pohľadu zvieratka je hlboko obdivuhodné, hlavne keď je takto chytľavé, uveriteľné a doslova mrazivé. Silné dielo z mnohých aspektov skrytých za prvotnou dobrodružnou linkou.