Vražda na faře
Agatha Christie
Slečna Marplová série
< 1. díl >
Fara vesničky St. Mary Mead se stane dějištěm vraždy. Obětí je člověk, jehož nikdo neměl rád, dokonce ani sám farář. Kdo by mohl být pachatelem činu, když důvod k němu měli snad všichni – nejbližší příbuzní, nebo jiní obyvatelé vesnice? Vyšetřující zástupci zákona nejsou bezmocní a hloupí, ale vztahům mezi místními nerozumějí… Na scéně tohoto zločinu, již ve své knize z roku 1930 zinscenovala královna detektivek Agatha Christie, se poprvé objevuje později tak slavná slečna Jane Marplová. Zpočátku ji policie přijímá jako ostatní osamělé staré dámy, jako neškodnou povídalku s podivnými názory. Ona však nejen zná místní poměry, ale také dokáže nahlédnout do hloubi lidských povah. Přesto dlouho tápe, neboť nadprůměrně inteligentní vrah promyslel každičký detail. Slečna Marplová je však bystrá, neunikne jí žádná nitka, snad umí i číst myšlenky – a je to nakonec ona, kdo poradí policii poslední, usvědčující krok…... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 1999 , Knižní klubOriginální název:
Murder at the vicarage, 1930
více info...
Přidat komentář
Vražda na faře - příběh vypráví pan vikář, který se jako nejvíce zainteresovaný podílí na řešení vraždy. Vraždy, kterou si tak trochu přivolal. Vražda byla velice dobře promyšlena, naplánována a posléze i provedena. Naštěstí všímavá sousedka slečna Marplová přijde záhadě na kloub dříve než se stane další vražda a vína spadne na hlavu tuneláři farního fondu.
Agatha napisala Vrazdu na fare ked uz mala za sebou desiatku romanov, z toho uz zabehnutu seriu s Poirotom a pokusy s dalsimi postavami ako Tomy a Pentlicka. Rozohrala vrazednu zahadu v malebnom prostredi vidieka s hromadou postav, vobec nie komorny pribeh. Hoci tu mame hlavnu postavu rozpravaca vikara Clementa, dost vtipne karikatury policajnych vysetrovatelov, susedov, rodinnych prislusnikov, sluzobnictvo, ludi z obce, slecna Marplova sa v tom dave trosku straca. Hoci pride mi genialna myslienka, ze riesitelkou zlocinov sa stane taka ta stara tetuska susedka, co vzdy vsetko vie, kde sa co suchne. Je to take logicke popri tych zabehnutych genialnych detektivoch osviezujuci vietor do zanru. Take tetusky za plotom su nebezpecne, az raz budete chciet zavrazdit manzelku, bacha na ne :) Chvilami to vyzera, ze postavou dalsej moznej serie sa stane Clement, ma potencial stretat sa s roznymi ludmi ako sluzobnik bozi, hocico tiez vie... ale zase... nesmie vyzradit. A cela kniha sa nesie v akomsi odlahcenom, obcas az humornom duchu.
O to viac s podivom, je, ze sa k postave sl. Marplovej A.Ch. vrati az o dvanast rokov, a asi dvadsiatke dalsich romanov neskor. Citatel si ziadal dalsie a dalsie prihody Poirota, Sherlockovho nastupcu na trone. Vrazda na fare je ale za mna jedna z klucovych knih A.Ch.
A.Ch. mě opět převezla. Tentokrát jsem si byla fakt jistá, že vím, kdo je vrah...no a spletla jsem se. Poslouchala jsem jako audioknihu a opět skvělé. Otakar Brousek ml. je top a Růžena Merunková dává slečně Marplové hlas, se kterým si ji nyní ztotožňuji. Slečnu Marplovou mám nyní vyobrazenou živěji a barvitěji.
Agate Christie sa proste nedá odprieť nesmierny talent udržať čitateľa v napätí. Vždy zmením 10x svoj názor na to, kto mohol byť konieckoncov vrah. Jej falošne stopy čitateľa čsto mätú natoľko, že už si nemože byť ničím istý! Zo začiatku som mal problém zorientovať sa vo všetkých tých postavách a v okolí dedinky, ale po pár kapitolách ma to už úplne pohltilo a s napätím som sa prečítaval ku koncu príbehu. Kam sa hrabú moderné detektívky a thrillery. Nesmierne si Agathu Christie za jej prácu cením.
Bravurně napsaná detektivka, ve které není až do konce jasné, kdo spáchal danou vraždu. Na detektivkách tohoto typu se mi moc líbí, že každou chvíli padne podezření na někoho jiného, takže čtenář pochybuje dokonce i o tom, kdo je vlastně obětí (natož pak vrah). Navíc se mi líbilo, že to bylo líčeno z pohledu faráře. Do příběhu zapadl skvěle.
Nemám Jane Marplovou ráda tak moc, jako Poirota, ale zrovna tento příběh je velmi napínavý a dobře vymyšlený. Bavil mě.
Detektivní jednohubka a zároveň velmi oddechový kousek. Zapadlý kout venkova plný drben... ehm, dam ve věku, lží, různých vzájemných antipatií a tajemství, zločinů i vztahů všeho druhu. Na krátký rozsah je to tolik zaplněno motivy, že skoro nemá smysl s hlavními postavami zjišťovat, kdo je vrah. Vše, i malé detaily ne/související s hlavním případem, se nakonec vyřeší, ale hlavu má člověk jako balon. Nabízeno je tolik různých možností a odboček...
...posloucháno jako audiokniha, kdy se právě sem, na zastrčený kousek Anglie, nadsazený divadelní tón zvolený interpretem Otakarem Brouskem ml. velmi hodí.
Ze začátku jsem se bál nudy, ale nakonec se to velmi dobře četlo. Osvědčená klasika. Jsem spokojený.
Velmi uspokojivé.
Parádní kniha ve které Slečna Marplová opět řeší další vraždu po svém, bravurně jako vždycky. Zbožňuju tyto detektivky jsou prostě úžasné, zdobí je lehkost a noblesně popsaná atmosféra anglického venkova.
Strašne ma bolí písať takéto zlé hodnotenie knihe od svetoznámej autorky, ale nedá sa nič robiť. Vražda na fare predstavuje knihu, kde sa zrodila slečna Marplová. Hneď na úvod vás, ale upozorním, že táto kniha nie je písaná z pohľadu slečny Marplovej. Hlavným detektívom je kňaz a slečna Marplová má v knihe iba zopár scén. Myslím si, že keď pani Christie písala túto knihu, tak sama ešte netušila, že práve ona bude neskôr jednou postáv, ktoré ju preslávia a bude o nej písať samostatné knihy. Toto je štvrtá kniha, ktorú som od Agathy Christie prečítal a prvýkrát sa mi u nej stalo, že som sa pri čítaní neskutočne nudil. Postavy boli nezaujímavé, niektoré dokonca až iritujúce. Vyšetrovaný prípad bol relatívne jednoduchý, ale zmätočne podaný. Nebyť faktu, že kniha ma len 200 strán, tak ju asi ani nedočítam. Chvíľami som mal pocit, že čítam nejakú adaptáciu na Babovřesky. Naozaj strašne mdlé a predovšetkým nudné.
Knihu zachraňuje aspoň fakt, že niektoré dialógy boli naozaj vtipné a bolo z nej cítiť dobovú atmosféru. Záver sa mi tiež celkom páčil. Žiaľ, to nič nemení na tom, že je to najslabšia kniha, ktorú som od autorky čítal. Siahnite radšej po niečom inom.
Moje třetí knížka od Agathy a první se slečnou Marplovou. Moc se mi libilo tohle nové paperbackové vydání, bavil mě libozvučný styl psaní i sympatický a důvtipný farář Leonard Clement v roli vypravěče. A tak díky za krásný dárek k narozeninám, Baru. :*
Vraždu na faře jsem četla už hodně hodně dávno, ale vůbec jsem si nedokázala vybavit, o čem to je - nebo nedej bože, kdo je pachatel. A tak jsem sáhla po audioknize - namluvil Otakar Brousek ml. a Růžena Merunková. A musím říct, že jsem si to dost užila.
Hodně tomu pomohla interpretace výše zmíněných, kteří se toho zhostili bravurně. Mělo to švih, spád a jednotlivé charaktery byl od sebe skvěle odlišené (v tomhle má zásluhy hlavně pan Brousek. Paní Merunková se zhostila slečny Marplové, pan Brousek pak namlouval ostatní postavy + byl v roli vypravěče.)
Obsahově je to velmi svižné dílo. Neměla jsem pocit, že bych se nudila, pořád se tu něco dělo a ty mezilidské vazby a venkovská drbárna tu byly skvěle zachycené. Pachatele jsem nakonec vůbec neodhadla - ten pocit překvapení, ten onen proslulý "aha" moment se tu u mne dostavil.
Plný počet hvězd nedávám - přeci jen mám od autorky načteno toho již víc a už mám své top favority. Každopádně tohle je určitě jedna z těch lepších knih od paní autorky. Mohu doporučit.
Velice příjemné audio zpracování. Příběh má vtip a šarm slečny Marplové. Viděla jsem i seriálové zpracování, takže rozuzlení jsem znala. I tak jsem si poslech opravdu vychutnala.
Pozor, pozor, na scénu vstupuje nenápadná stará dáma, která sice může působit jako tichá stařenka zajímající se tak akorát o rozkvetlé muškáty, ale ve skutečnosti, jak se přesvědčil nejeden pachatel "téhle dámě nic neuteče". Ví o všem, co se kde ve vesnici šustne, kdo co dělá, proč co říká, kde kdo byl, a dokáže si dát velmi rychle všechny indicie dohromady. Díky tomu před ní není nikdo v bezpečí a ani sebechytřejší pachatel jí nakonec nevyklouzne.
Přiznávám, že slečna Marplová mě baví víc než Poirot, asi proto, že je tak geniální, a přitom působí věrohodně, skromně a ještě je s ní legrace.
Detektivní klasika. Zpočátku jsem měla trochu problém orientovat se v množství lidí. Příběh byl velmi zajímavý a vraha jsem samozřejmě neuhádla.
Rok s Agathou Christie zahájen. Slečna Jane Marplová poprvé. Anglický venkov, zajímavý vypravěč - vikář s mladou ženou a pubertálním synovcem, vražda plukovníka Protheroa, který nepatřil mezi nejpříjemnější obyvatele St. Mary Mead, v hlavní roli postřeh či všetečnost staré dámy, znalost lidské povahy a neúprosná logika, nečekaný vrah a sympatická pointa.
Štítky knihy
Anglie detektivní a krimi romány slečna Marplová anglický venkov vesnice detektivové Zlatý věk anglické detektivky (1920–1939)Autorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |
No, nějak jsem se do toho nemohl pořádně začíst - a to to má jen něco přes 200 stran. Navíc je to teda dost zalidněné a já se v tom vývoji nějak ztrácel. Ale jinak to je milé čtení a i sem tam anglicko-humorné.