Vražda, nebo milosrdenství? Dr. Smrt
Thomas Oehmke , Joan M. Brovins
Eutanazie. Má člověk stižený nevyléčitelnou nemocí , která mu způsobuje hrozné utrpení, právo skončit svůj život? Má lékař právo pomoci takovému pacientovi na jeho přání při sebevraždě? Problematika eutanazie je neodmyslitelně spjatá se jménem Dr. Jacka Kevorkiana, známého pod přezdívkou Dr. Smrt. Ten houževnatě prosazuje nový lékařský obor medicidu, pomoc lékaře při dobrovolném odchodu ze života, a sám pro něj vymýšlí vhodné přístroje. Autoři knihy, američtí právníci, popisují 18 autentických případů medicidy, na nichž se Dr. Kevorkian podílel. Před čtenářem ožívají tragické příběhy nemocných, osudová rozhodnutí, medicida, následná soudní jednání.... celý text
Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: 1996 , BránaOriginální název:
Dr.Death: Dr. Jack Kevorkian, 1993
více info...
Přidat komentář
Je těžké odpovědět na otázku, jestli má člověk právo ukončit svůj život, natož pak, zda má jiný právo mu při sebevraždě asistovat. Stejně tak je ale diskutabilní, zda je etické uměle prodlužovat utrpení nevyléčitelně nemocných. Přečetla jsem, nesoudím. Jen těžko můžu hodnotit rozhodnutí těch, pro které se smrt stala vidinou vysvobození. Jen těžko můžu hodnotit pohnutky Kevorkiana, o kterém vím je to, co bylo napsáno. Skutečnost, že rodiny zemřelých podpořily a účastnily se většiny asistovaných sebevražd s pocitem, že konají správnou věc pro dobro svých blízkých, pro mě byla na jednu stranu šokující, na druhou mě vedla k zamyšlení se nad zoufalou situací těch, kteří se na podobném rozhraní ocitnou.
Skutečné případy pacientů , kterým Kevorkian pomohl ke smrti. Kniha nutí k zamyšlení. Čte se jedním dechem, ale zanechá pachuť hořkosti.
Hodně zajímavá kniha s tématem eutanazie. Obsah se hodnotit prakticky nedá, to musí každý sám v sobě. Forma, jakou je kniha psaná mi chvílemi přišla dost jednostranná.