Vražda pro zlatého muže
Václav Erben
Kapitán Exner série
< 4. díl >
Když se v roce 1948 ztratil z okresního muzea v Horách archeologický nález, nazývaný Zlatý muž, mělo se za to, že ho ukradl, coby počinek do nového života v emigraci, jistý Pavel Kořínek. Poklad se po letech objevil ve Francii, v soukromých sbírkách, odkud ho bez pořádného balíku peněz nebude lehké získat. A po zloději jako by se slehla zem. A ona se možná doopravdy slehla. Po letech je v místech někdejšího výzkumu nalezena kostra, rozhodně nepocházející z dávných dob. Přivolaní archeologové to potvrdí, stejně jako si všimnou proražené lebky. Tím jejich práce končí, dál už je to případ pro policii. Doktor Soudek pak večer na archeologické konferenci spřádá – pro pobavení publika – teorii o vraždě nepohodlného komplice, přičemž pachatele nalézá mezi spolustolovníky. Téměř všichni tehdy v Horách byli, nebo měli s nálezem co do činění. Ale mezi přítomnými opravdu sedí vrah. Ráno je nalezena mrtvola novináře, který vypadl z okna věže, a téměř mrtvola doktora Trouska, jehož někdo pobodal halapartnou. Soudkově nevážně míněné hypotéze se dostává chmurného potvrzení. Brzy se na scéně objevuje kapitán Exner, jehož kromě odhalení vraha čeká i setkání s krásnou antropoložkou a výlet do Paříže.... celý text
Přidat komentář
Fakt pobavilo napínavý děj, vtipné komentáře. Náhodou jsem si tady na Databázi stáhla zdarma nějaký díl kpt. Exnera a po přečtení jsem si hned stáhla všechny další. Příjemná oddechovka.
Další milé a příjemné setkání s kapitánem Exnerem. Tentokrát je to trošku kratší vyprávění. Návrat do kolektivu pražských archeologů (s případu "Byzantského kupce") díky tomu nepřináší tolik postav a je ucelenější, přehlednější a svižnější. Děj přenese vyprávění mj. až do Paříže, Exner jede na plno, kombinuje, intrikuje a funguje na výbornou. Opět musím smeknout před knížkou, která vznikla v roce 1969 (!!!) a není to nijak znát.
Tentokrát zavedlo pátrání kapitána Exnera až daleko do Francie. I když se francouzsky nedomluví, nečiní mu problém pátrat na vlastní pěst. Opět se pátrání točí kolem archeologického nálezu zlatého pokladu a jeho následného zmizení. Znovu se setkáváme s nevrlým doktorem Soudkem a dalšími postavami známými z Pokladu byzantského kupce. Vše spěje k překvapivému finále.
Tak to bylo poslední vyšetřování s kapitánem Exnerem a jeho kolegy, které jsem četl a myslím, že už jsem je přečetl všechny. Možná někde něco je, co mi uniklo, ale to ví jen bůh a svatý Václav.
Výlet kpt. Exnera do Francie odhalit zločin co se odehrál v minulosti u nás je opět skvělé čtení a nemusí se u toho tolik přemýšlet. Děj odsýpá, Beránek s Vlčkem plní úkoly a sem tam kpt. Exnera odhalí kde a s kým je...
Václava Erbena čtu, když si chci odpočinout. Mám ráda postavu kapitána Exnera a také doktora Soudka.
K těmto knihám se ráda vracím.
Skvělá kniha. Moje první od Václava Erbena a báječně jsem se u ní bavila. Doktor Soudek byl vskutku jedinečná persona. Kdykoli se objevil na scéně, musela jsem se usmívat. Nejzábavnějším okamžikem pro mě byla scénka, kdy s náležitou neochotou převzal roli tlumočníka při rozhovoru Exnera s francouzským inspektorem. Bylo to jako sledovat tenis střihnutý tichou poštou.
Výborná starší česká detektivka s šarmantním Michalem Exnerem je jako vždy zárukou kvality.
Skvělá česká detektivka. Vyslechla jako četbu na ČRo. Do poslední kapitol jsem netušila, kdo byl vrahem. Pak už jo.
Výborný hudební doprovod mezi kapitolami a závěrečná píseň Marty Kubišové Už nepiš dál.
Nalezeno mezi vyřazenými knihami v naší městské knihovně a po přečtení zařazeno do mého domácího "zlatého knižního fondu" :-) Vřele doporučuji pro klidné a pohodové večery a podvečery.
Tohle je zlatý fond české detektivky. Buržoazní sukničkář (tady se trochu drží při zemi) mě neskutečně baví!
Opravdu do nejmenšího detailu vycizelováno :o)
5/5
Kdo by neznal kapitána Michala Exnera, který si udržuje svůj až buržoazní nadhled i v době pokročilé normalizace? Skvělé, humorné, napínavé i dojemné, a úžasně vyprodukované Českým rozhlasem, za což nezbývá než poděkovat. Václav Erben, naše česká Agatha Christie, a Exner, náš Poirot. Perfektní. Doporučuji, a to i přes fakt, že detektivky úplně nemusím.
Kapitán Exner jako vždy noblesní, neodolatelný a důvtipný. Zapeklitý případ, který se opět odehrával mezi archeology a historiky, vyřešil bez větších obtíží a dokázal se vyhnout i problému, který mu málem způsobil fakt, že ČSSR nebyla tehdy součástí Interpolu. Ale co je taková podružnost pro Exnera!
Taky jsem se podivila nad názvem pokladu - proč právě Zlatý chlap? Kdo ví, možná jen důmyslná šaráda autora nebo jeho smysl pro humor...
Dávám plný počet i za četbu Tomáše Jirmana v Českém rozhlase.
(SPOILER)
Na me strasne moc postav (=jmen). Jsem si kazdou chvili rikala, jezis, tohle je zas kdo?
Pripad samotny nebyl spatny, ale cele to pusobilo nejak nerealne. Komisar, ktery nema sefa a dela si vlatne co chce a kdy chce. Vedatori, co si jezdi na zapad tak snadno a casto jak do mistni samosky pro rohliky A celkove rozuzleni/vypatrani bylo jak jedna obri nahoda.
Případ komplikovaný s historickými artefakty, jenž bůhvíproč mají podivný souborný název "Chlap".
Opět archeologické prostředí, kde o poklady, loupeže a vraždy není nouze. Kapitán Exner je svůj se vším co mu autor nadělil - bystrý úsudek, charisma a šmrnc.
Česká klasika. Audiokniha poutavá.
Samotná kniha byla velmi čtivá. Prostředí archeologie bylo velmi atraktivní, doktor Soudek a ostatní postavy byly zajímavé a příběh si příjemně plynul. Jen některé části rozuzlení mně nepřipadaly příliš věrohodné, tak jednu hvězdu ubírám.
Citace: "Já jsem Exner," řekl mladý muž.
"Německo?"
"Spíš..." prohlásil Exner a měl najednou radost, že ještě nezapomněl všechno, co se naučil ve škole, "spíš Hercynský les..."
Nekomplikovaný příběh se sympatickým kapitánem byl pro mě tentokrát trochu nudný. Na velmi malé ploše bylo představeno příliš postav s typickými českými jmény a to ztěžovalo orientaci. Vyústění bylo naprosto obyčejné, reálné a tím pádem pro mě nezajímavé. Odpočinkové ano, ale možná až příliš nenápadité.
Klasická česká detektivka, luxusně načtená p. Tomášem Jirmusem . Elegantni kapitán pražské policie, Michal Exner, opět vyšetřuje vraždu v archeologickém prostředí.
S kapitánem Exnerem bylo lze možno nahlédnouti do světa, jaký by tak nějak mohl být, možná byl, pro někoho asi. Je to podobné, jako filmy Marie Poledňákové, které také byly často z rodinného prostředí, které mohlo být nebo možná bylo, ale spíš ani moc nebylo, a proto jsou nesmrtelné, stejně jako todleto tady, byť to není žádná velkolepá literatůra.
Štítky knihy
rozhlasové zpracování české detektivky a krimi kapitán Exner
Autorovy další knížky
2005 | Bláznova smrt |
2004 | Efektivně mrtvá žena |
2006 | Na dosah ruky |
2006 | Znamení lyry |
1969 | Vražda pro zlatého muže |
Opet Exner a archeologove. Doporucuji si pred knizkami nastudovat ktera byla prvni apod. Je to pak lepsi, ja zacal bohuzel nejak z prostredka. Celkove to nevadi, ale urcite je to lepsi. Knizka se moc pekne cte prvni den a 100 stranek zamnou. Vrazda a sebevrazda a nadech tajemna a minulosti. Pribeh ma spad. Duo Soudek a Exner je perfektni, libi se mi ze pribeh do sebe krasne zapada a clovek hada vraha! Velmi ctiva a kompaktni knizka.