Vraždy v habsburskom rode
Sigrid-Maria Größing
Od stredoveku až po sarajevský atentát siaha kronika násilnej smrti v známom európskom panovníckom rode Habsburgovcov. Keby sme podrobne skúmali celé dejiny tejto široko rozvetvenej rodiny, zrejme by sme objavili ešte väčšie množstvo vražedných plánov. Väčšinu z nich zmarili včasné varovania. Už Albrechta I., druhého Habsburga na nemeckom kráľovskom tróne, zabil vlastný synovec Ján, pretože mal pocit, že ho ukrátili o dedičstvo po otcovi. Dona Juana d´Austria, slávneho víťaza nad Turkami pri Lepante, odstránil nevlastný brat: pravdepodobne na to použil zákerný jed. Všetko nasvedčuje tomu, že rakúsky korunný princ Rudolf spáchal samovraždu, ale najprv zastrelil svoju milenku Mary Vetserovú, ktorá vo svojej romantickej naivite s ním ochotne vykročila v ústrety smrti. Cisárovnú Alžbetu, slávnu Sisi, prebodol taliansky anarchista Lucheni omylom, lebo mu neskrížila cestu iná prominentná osobnosť, aby dal svetu na známosť svoje anarchistické idey. Následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda a jeho manželku Žofiu Chotkovú zavraždili v Sarajeve roku 1914 úmyselne. Tieto dve vraždy znamenali začiatok prvej svetovej vojny...... celý text
Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: 2003 , Ikar (ČR) , Ikar (SK)Originální název:
Mord im Hause Habsburg, 2001
více info...
Přidat komentář
Mám ráda historii, ale tato kniha mne moc nebavila, autorka s historickými fakty zachází s hodně velkou benevolencí.
Zatím nejhorší počin od Sigrid-Marie... Příběhy pro mě byly dost kostrbaté a vzhledem k tomu, že nejsem příliš zběhlá v historii, tak i složité. Často jsem se ztrácela ve velkém množství jmen. I když bych pominula občasné ztracení v rodových liniích, nemohu hodnotit jednotlivé osudy kladně... Kniha mě celkově moc nebavila a nezaujala...
Knihaje vhodná pro všechny milovníky historie. Je plná většinou základních, a tudíž velmi známých faktů (především o smrti Korunního Prince Rudolfa, jeho matky Císařovny Alžběty, a bratrance následníka trůnu Františka Ferdinanda). Ocenila jsem především pojednání o dvou mně téměř neznámých příslušníků rodu Habsburků - Albrechta I. a především dona Juana d'Austria (významného levobočka španělské větve Habsburků).
Fakta o smrti první tří jmenovaných jsou velmi obsáhlá. U císařovny a následnického plánu je také podrobnější popis atentátníků a jejich života.
U starší Habsburků se jedná spíše o popis jejich života a význam v té době. O jejich smrti se vedou spíše spekulace než historická fakta.
Zaujal mě nejvíce osud císařovny Alžběty- Sisi, už jsem její příběh četla několikrát v knihách jiných autorů a je zajímavé srovnávat různé úhly pohledu na tuto výjimečnou a asi hodně nešťastnou ženu.
Štítky knihy
vraždy Habsburkové Sisi, Alžběta Bavorská, 1837–1898 Rakousko-Uhersko šlechtické rody František Ferdinand d´Este, 1863-1914 Chotkové
Autorovy další knížky
1996 | Silné ženy, slabí muži |
1992 | Lásky trůnu habsburského |
2007 | Sisi a její rodina |
1999 | Císařovna Alžběta a její muži |
2007 | Sisi - moderní žena |
Mám rada knihy tohto tipu a aj táto bola celkom dobrá. Jediné čo mi prekážalo bolo, že sa zase raz venovali obvyklým témam Rudolf, Sisi, František Ferdinand. Privítala by som príbehy aj menej známych Habsburgov.