Přidat komentář
Od jara do podzimu asi moje nejčtenější knížka. Věřím tomuto atlasu mnohem víc, než nějakým fotkám na internetu nebo než jiným zdrojům.
Je přesný, skvěle zpracovaný, praktický, každou houbu ukáže v různých fázích vývoje a z různých stran. Po těch letech, co ho mám, jsem nenarazila nikdy na lepší atlas hub!
Mohl by znovu vyjít v nějaké reedici. Aspoň bych konečně odložila ten svůj ohmataný výtisk z roku 1968, ve kterém je to samá záložka a samá poznámka.
Kapesní atlas hub je moc pěkná kniha, moje děti si jako čtení před spaním vyžádaly odstavečky o praktickém využití a otravách. Jazyk popisů je barvitý, a to doslova, přičemž barvou roku bych vyhlásila "světle nažloutle bledě růžově lososovou" :o)
Jako vášnivý houbař samozřejmě mám tuto knihu, ale moc jsem se jí neřídila, akorát popisy jsou přesné, obrázky už horší
Časem prověřený kapesní atlas hub, dodnes i v době netu hojně využívaný. Zárukou kvality je bezesporu tandém - mykolog a botanik Albert Pilát a ilustrátor Otto Ušáķ. Poklad v mé knihovničce - nedám z ruky.
Houby dle vyobrazení a popisu pozná i naprostý laik. U fotografických atlasů tomu tak nemusí být..
Úžasný atlas hub, který znám od malinka a stále, stále v něm listuji a je mi rádcem při sběru hub, které mám tak ráda. Je to atlas vlastně mého tatínka a pro mě je tím pádem i velkým pokladem.
I přestože vyšlo mnoho atlasů, na internetu lze najít vše - tento atlas je již léta moje nezbytná příručka. Zjistila jsem už dávno, že podle kreseb daleko lépe poznám druh, o který chci nově rozšířit sortiment mně známých hub, než podle fotek na internetu. A když není po ruce můj atlas nejspolehlivější - kamarád V., který najde vždy, i v lednu, a upravuje k jídlu houby vyloženě děsivého zjevu a nic nám po nich není (možná všeho do času, ale kdo se bojí, vyměšuje v síni) - pak jedině Pilát - Ušák. Letos na podzim byl v permanenci denně a houbařská sezóna se mi hezky protáhla. A jsem tady. Doporučuju.
Jako dítě jsem měla teoreticky nastudované všechny houby z tohoto atlasu, protože jsem s babičkou byla v sezóně na houbách 2-3x týdně. Ale sbíraly jsme stejně jen hřiby a lišky ☺.
Velmi pěkný kapesní atlas jako dělaný do kapsy do lesa, až vyrazíte na houby. I když mě by se hodilo o trochu menší vydání.
Ale třeba mám jen malé kapsy :-) Krásné ilustrace, popis vzhledu houby, výskyt a praktické využití. Co víc si přát. Takže houbaři - pozor na muchomůrku hlízovitou!
V celé řadě kapesních atlasů nevyšla špatná knížka, takže i tato je samozřejmě velmi dobrá. Informativní a se skvělými ilustracemi. Navíc pod jménem každé houby najdete informaci o její poživatelnosti, přičemž ty jedlé jsou odstupňovány tak báječně, jako bylo báječné chodit kdysi s rodiči na houby: jedlá, jedlá a chutná, jedlá a výtečná (na rozdíl od autora bych do té poslední kapitoly ovšem dal i milovaný suchohřib). – Jako malému se mi hrozně líbila jména autorů (vlastně se mi líbí pořád). A můj výtisk má navíc na hřbetě oprýsknutou barvu v písmeně B, takže mám Kapesní atlas hup, pročež vždy, když jdu kolem něj, radostně poposkočím, jako blahé paměti, když se mi poštěstilo najít na Vysočině hříbek.
Autorovy další knížky
1976 | Kapesní atlas rostlin |
1966 | Kapesní atlas hub |
1964 | Atlas rostlin |
1964 | Jehličnaté stromy a keře našich zahrad a parků |
1973 | Atlas alpínek |
Knížečka, ke které se pravidelně vracím každý rok. Jak už napsala boxas, informace jsou detailní a přesné. Dozvíte se například, kde se daná houba vyskytuje, jak přesně vypadá klobouk, třeň, lupeny i dužnina, jakou má houba chuť i vůni, jak se chová po rozříznutí a samozřejmě i to, zda je jedlá, nebo ne. Barevné ilustrace vám navíc ukážou houbu ve všech jejích fázích. Praktická velikost se perfektně hodí do batohu nebo košíku – vím, že dneska už je všechno v mobilu, ale já jsem v lese nejšťastnější bez něj. :)