Vše pro dítě! Válečné dětství 1914–1918
Martina Halířová , Milena Lenderová , Tomáš Jiránek
Třebaže se válečné operace let 1914 až 1918 českých zemí bezprostředně nedotkly, válka zasáhla naše území v té nejméně očekávatelné podobě. Odchod otců a učitelů na frontu, pokles reálných příjmů, všeobecný materiální nedostatek, přídělový systém, pracovní nasazení nedospělých a nakonec ještě epidemie španělské chřipky, to vše se podepsalo na citovém traumatu, podlomeném zdraví a sociální bídě válečných dětí.... celý text
Přidat komentář
Hodně statistická kniha, místy vzpomínková…zaměřená na děti v letech první světové války, jež se české země nedotkla přímo (jako např.Francie, Německa), ale i přesto ji děti citelně vnímaly. Trpěly hladem, nakupovalo se na lístky –mouka, chléb, uhlí….Muži byli na frontě, děti neměly chlapský vzor, nejstarší musely přebrat roli otce a o rodinu se starat, protože matky musely zastat muže ve fabrikách…Přemýšlela jsem nad tím, že tato generaci si opravdu hodně vytrpěla, protože mír dlouho nevydržel a oni opět pocítili pachuť války…
Knihu jsem sice přečetla, dozvěděla se pár nových informací, ale místy jsem se musela k četbě nutit, či občas pro nezáživnost i pár řádků přeskočit…
Z mého pohledu místy poněkud nezáživné - například výčet statistik o počtu nemocných či zemřelých dětí na jednotlivé choroby. Nerozuměl jsem také úplně struktuře textu - proč kniha obsahuje právě kapitoly, které obsahuje a proč jsou právě v tomto pořadí...
Jinak určitě zajímavý vhled do postavení dětí během války.
Velice přínosný pohled skrze děti na civilní obyvatelstvo a jeho strádání v době 1. světové války. Některé informace jsou v souhrnu dost překvapující, například počet různých sbírek. Poučné čtení vedoucí k zamyšlení. Jak bychom v podobných podmínkách dlouhodobého hladu, nedostatku a psychických stresů přežili my - pohodlím zhýčkaní lidé?
Výborná kniha přinášející pohled na dětství a jeho -především strasti - v době první světové války. Autoři k tématu přistupují velice profesionálně a svůj text staví na kvalitních pramenech. Přestože se jedná o odbornou publikaci, text se čte velmi dobře a věřím, že kniha osloví nejen profesionální a laické historiky, ale i širší veřejnost.
Štítky knihy
první světová válka (1914–1918) děti výchova zanedbávané děti děti a válka válečné oběti Magnesia Litera
Skrýt reklamy
Jak to ve skutečnosti bylo s dětmi za první světové války? V době rakouského císaře, který tak vehementně prosazoval správné zacházení s dětmi? No.. dost blbě.. z knihy mi bylo skutečně úzko, ne však ve špatném slova smyslu, neboť rozhodně stojí za pozornost a přečtení.. vytkla bych pouze přehnané množství statistik, nicméně podle nich si člověk aspoň udělá přesný obrázek.